Modern zamanların beton yığınlarında yaşarken, düşünce baloncuğumuzda beliren yemyeşil ağaçlar, cıvıldayan kuşlar ve gürül gürül dereler aslında yeryüzünde mevcut. Öyle kilometreler aşmanıza da gerek yok. Hepsi bizim ülke sınırlarımız içinde. Hayallerimizin vücut bulduğu burnumuzun ucundaki bu doğa şölenlerini dünya gözü ile görmemek, büyük kayıp olacak. Acele edin, hayallerimizdeki o huzura çok yakınız.

Doğu Karadeniz Ormanları

Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Bayburt, Gümüşhane… Fıkraların en komiği buralarda anlatılır. Müzik ve dansın en özgünü bu coğrafyada icra edilirken en lezzetli balık ekmeklerin dumanı burada tüter. Akarsu ve nehirlerin en güzel şırıltısı kulağınızın dibinde biter. Kültürlerine bağlı, neşeli insanların bulunduğu bu şehirlere sıralanmış dağlar ise dünyanın en güzel doğa manzarasını oluşturur. Doğu Karadeniz Ormanları… Milli park ve birçok koruma statüsü bulan bu eko coğrafyanın, doğası kadar kültürü de çok zengin. Birçok türden canlıyı, akarsuyu ve ağaç türünü bünyesinde barından Doğu Karadeniz ormanları ile keyifli bir Karadeniz turu yapacak, hala doğal kalan bir şeylerin olduğunu hissedecek ve içinize özgürlüğün en temiz halini çekmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

Göksu Deltası

Göksu Deltası, Silifke’nin güneyinde Göksu Nehri’nin getirdiği alüvyonların oluşturduğu, Akdeniz kıyılarının doğa harikası. İrili ufaklı göllerin bulunduğu bu doğal sit alanında onlarca kuş çeşidi yaşıyor. Bu yüzden halk arasında burası kuş cenneti olarak adlandırılıyor. Bizce burası sadece kuşlara değil, dünyada bulunan her canlıya cennet.  Paradeniz Dalyanı, Akgöl, Kuğu Gölü, Arapalanı Gölü nesli tükenmek üzere olan türler de dâhil 340 kuş çeşidiyle bütünleştiğinde harika bir manzara ortaya çıkartıyor. Balıkçılığın devamlılığı açısından da yaşamsal önem taşıyan delta; balıkların yumurta döktüğü, yavru balıkların beslendiği ve korunduğu bir alan. Dünyanın en doğal alanlarından olan bu deltayı görmeye sabahın erken saatlerinde gitmelisiniz. Kuşları olabildiğince ürkütmemeye çalışarak, onları uzaktan izlemenizde fayda var. Bunun için bir dürbüne ihtiyacınız olacak.  Göksu Deltası öyle mangal yapılacak bir yer kesinlikle değil. Buranın keyfi kesinlikle hazırladığınız sandviç ve termos çay ile çıkar.

İrili ufaklı göllerin bulunduğu bu bölgede pek çok kuş çeşidi yaşıyor.

İrili ufaklı göllerin bulunduğu bu bölgede pek çok kuş çeşidi yaşıyor.

Dicle Vadisi – Hasankeyf

Dicle Vadisi’nin ne kadar eşsiz bir yer olduğunu anlatmak için size sadece şu bilgiyi vermemiz yeterli: Dicle Vadisi, UNESCO’nun dünya miras seçim kriterlerinden 10 tanesinden dokuzunu sağlayan tek alan. Dicle’nin binlerce yılda oluşturduğu derin vadiler, bitki ve hayvan türleri için en korunaklı yaşam alanı. Dicle kıyısında bulunan Hasankeyf ise Anadolu’nun önemli bir arkeolojik değeri. Batman’a bağlı bu tarih harikası, doğa ile iç içe yaşamak konusunda gayet başarılı. Burası o kadar eski ki ne zaman kurulduğu hakkında kimsenin net bir fikri yok. Mezopotamya ve Anadolu arasında köprü olan Hasankeyf; oyulmuş mağaralardan oluşan antik kenti, Roma döneminden kalma köprü kalıntıları ve Dicle’nin mavi asaletiyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölge.

Anadolu'nun eşsiz arkeolojik değeri olan Hasankeyf.

Anadolu’nun eşsiz arkeolojik değeri olan Hasankeyf.

Tuz Gölü

Ankara, Aksaray ve Konya il sınırlarında bulunan Tuz Gölü, milyonlarca yıl önce dünyanın büyük bir bölümünü oluşturan Tetis Denizi’nden kopan iç denizin kalıntıları. Türkiye’nin tuz ihtiyacını büyük bir oranda karşılayan bu göl, ekonomi açısından da çok önemli. Fakat biz maddi özelliklere değinmeyeceğiz. Tuz gölü, kuşlarla süslenmiş, donduğunda bembeyaz manzarası ile mest eden eşine rastlanmaz bir doğa harikası. Güneşin doğuşu ve batışının en iyi izlendiği yer olan bu gölün çevresi sakinliğini hep korur. Belli bir yere kadar yürüme izni bulunan gölde, güneşin doğuş ve batış zamanlarında bir fotoğraf şöleni yaşanır. Doğanın insanlığa verdiği en güzel hediyelerden biri olan Tuz Gölü ile tanışmak için acele edin.

Ülkenin tuz ihtiyacına büyük katkı sağlayan Tuz Gölü sizi bembeyaz manzarasıyla büyüleyecek.

Ülkenin tuz ihtiyacına büyük katkı sağlayan Tuz Gölü sizi bembeyaz manzarasıyla büyüleyecek.

Antalya Ovası – Sorgun Ormanları

Önemli doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Antalya Ovası, mükemmel ve çok verimli bir kıyı ovasıdır. Antalya şehir merkezinin batısında bulunan bu muhteşem ova, güzelliğini kaybetmemiş rengârenk bir yer. İçinde bulundurduğu Sorgun Ormanları ise yeşil rengin kuvvetli temsilcisi. Birçok kuş türünü barındıran bu ova, dünyada nesli tükenmek üzere olan kara gözlü mavi kelebek türüne de ev sahipliği yapıyor. Kuş cıvıltılarının mavinin ve yeşilin aynı anda bulunduğu bu doğa harikasında, kumsalda yumurtlayan su kaplumbağaları ile tanışmanız mümkün. Giderek ünlenen ve bir turizm bölgesi olmaya hazırlanan bu doğa harikasını, kimseler keşfetmeden ilk siz keşfedin.

Mavi ve yeşilin buluştuğu bu doğa harikasıyla mutlaka tanışmalısınız.

Mavi ve yeşilin buluştuğu bu doğa harikasıyla mutlaka tanışmalısınız.

İğneada Ormanları

İstanbul’un griliğinden koşa koşa kaçacağınız bir dönemde fazla uzağa gitmenize gerek yok. Kırıkkale’de bulunan muhteşem İğneada Ormanları, size huzuru sunacak en yakın adres. İrili ufaklı göl ve birçok hayvan çeşidi barındıran İğneada Ormanları, Türkiye’de kuğuların çoğaldığı tek yer. Yeşili ile ayrı güzel olan bu ormanların aşağısında masmavi bir sahil şeridi bulunuyor. Balıkçılığın yaygın olduğu bu bölgede, lezzetli balık restoranlarına da uğrayabilirsiniz. Hem midenize hem gözlerinize hem de ciğerlerinize hitap edecek İğneada’yı planlarınıza dâhil etmelisiniz.

Yorumlar