Gittiğiniz şehirlerden minik hatıralar almak istediğinizde hemen çarşılara koşuyorsanız, üstelik o şehre ait atmosferi en iyi buralarda kokladığınızı düşünüyorsanız, ihtiyaçlarınıza cevap verecek o çarşıları bulduk! Rengârenk tezgâhlar, ürün çeşitliliği, yoğunluğu ve kendilerine has tarzları ile şehirlere kurulan otantik pazarlarda alışveriş yaparken çok eğleneceksiniz.

Jaipur’un Rengi: Johri

Hint kültürü anlatılmak istense, bu çarşıdan alınacak birkaç malzeme ile gayet güzel bir sunum oluşturulur. Hindistan’da alışverişin kalbi, Jaipur kentinin pek değerlisi Johri Çarşısı’nda atıyor. “Pembe Şehir” ismiyle anılan Jaipur’un kendisi kadar renkli tezgâhları var bu çarşıda. Hintli gençler, evlenmeden önce buraya muhakkak uğruyor. Çünkü burası hem kıyafet hem de ev eşyaları için zengin seçenekler bulunduruyor. Çok sayıda kuyumcunun satışa çıkardığı mükemmel takılar da cabası. Geleneksel süs eşyaları, gümüş parçacıklı sandaletler ve dünyanın en yumuşak havluları Johri Çarşısı’nda.

Rengarenk tezgahları ile Hint kültürünü oldukça iyi yansıtan Johri Çarşısı...

Rengarenk tezgahları ile Hint kültürünü oldukça iyi yansıtan Johri Çarşısı…

Sri Lanka’da Vitrine Değil İklime Hitap Eden Pettah Çarşısı

Başlığı hemen açıklayalım. Pettah Pazarı görünüş olarak öyle tarihi, düzenli bir pazar değil. Muhtemelen bitpazarı mantığı ile kurulmuş, uygun ve bol çeşitli bir çarşı. Sri Lanka’ya gelen gezginler tuk-tuklara atlar ve soluğu bu çarşıda alırlar. Çünkü burada harika kumaşlar, yerel yiyecek ve baharatları kolaylıkla bulurlar. Sri Lanka halkının taktıkları otantik şapkaları, Türkiye’de takmak ne kadar iyi bir fikir bilmiyoruz fakat bu pazarda onları o kadar çok göreceksiniz ki, içinizdeki satın alma isteğine dur diyemeyeceksiniz.

Renk renk kumaşlar ve Sri Lanka halkının favorisi olan otantik şapkalar burada satılıyor.

Renk renk kumaşlar ve Sri Lanka halkının favorisi olan otantik şapkalar burada satılıyor.

Meksiko’dan Mis Gibi Bir Çarşı: Sabado

Meksiko her cumartesi sabah 6.00 akşam 18.00 arası mis gibi kokar. Çünkü Sabado Çarşısı’nda (Sabado, Türkçede cumartesi demekmiş) bulunan harika çiçekler, tüm çarşıyı etkisi altına alır. Sadece çiçekler değil, bu çarşıyı otantik kılan sebep, geleneksel el sanatları eserlerinin burada satılması. Meksika kültürünü yansıtan heykelleri, el yazmalarını, takıları burada bulabilirsiniz. Her köşe başında satılan Meksika yemeklerini yerken, sokak çalgıcıları tarafından yapılan müzik eşliğinde çok zevkli bir alışveriş deneyimi yaşayacağınıza eminiz.

Geleneksel el sanatlarının da bulunduğu çarşı, mis gibi çiçek kokuyor.

Geleneksel el sanatlarının da bulunduğu çarşı, mis gibi çiçek kokuyor.

Akşam Pazarlığının En İyi Adresi: Bangkok- Saphan Phut

Eğer otantizm söz konusu ise tabii ki Bangkok’tan bahsedeceğiz. Bangkok’ta alışveriş yapmak isteyen herkes gece pazarına gider. Saphan Phut Pazarı her akşam saat 20.00’den sonra açılıyor. Çok garip bir şekilde bu pazarın kalabalığını turistler değil, yerli halk oluşturuyor. Bu yüzden burada fiyatlar oldukça ucuz. Tayland’a özgü kıyafetler, süs eşyaları, vintage gömlekler, hatta şehirde çok ünlü olan minik fare şeklinde USB bellekler satın alabilirsiniz. Pazar boyunca sıkça karşılaşacağınız yiyecek tezgâhlarından uzak duramayacağınızı elbette tahmin edebiliyoruz.

Tayland'a özgü kıyafetleri, süs eşyalarını, renkli kıyafetleri oldukça uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Tayland’a özgü kıyafetleri, süs eşyalarını, renkli kıyafetleri oldukça uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Bir Tarih Güzellemesi: Kapalı Çarşı

Ve tabii ki final Kapalı Çarşı ile olmalı. Tarih boyunca en eski alışveriş merkezlerinden biri kabul edilen Kapalı Çarşı, otantik alışverişin en güzel örneği. Kuyumcuları, baharatçıları, cam ve seramik sanatları, kumaşları ile harika bir tablo çıkarırken bizi tarihi bir şölenle karşılayan Kapalı Çarşı, her dönemde yerli-yabancı turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor.

En eski alışveriş merkezlerinden biri kabul edilen Kapalı Çarşı, otantik alışverişin en iyi adreslerinden biri.

En eski alışveriş merkezlerinden biri kabul edilen Kapalı Çarşı, otantik alışverişin en iyi adreslerinden biri.

Yorumlar