Side Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Değiştir

Side Otelleri

Sonuçları filtrele
168 / 168
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Sırala
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Side Otelleri

Antik Çağ'dan kalma bir liman kenti olan Side, onlarca uygarlığa ait esere ev sahipliği yapıyor.

Doyumsuz tarihi değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de konuklarını büyüleyen belde, Antalya'nın gözde turizm destinasyonlarından biri olarak dikkat çekiyor. Bölgede tatil boyunca gezip görülecek pek çok yer ve her türlü zevke hitap eden birçok aktivite seçeneği bulunuyor.

Tarihi Yerler

Bölgede birçok tarihi mekâna rastlamak mümkün. Kent Surları, Büyük Kent Kapısı, Doğu Kapısı, Su Kemerleri, Büyük Anıtsal Çeşme, Kolonnel Cadde, Agora, Anıtsal Kütüphane ve Devlet Agorası, Piskopos Sarayı ve Bazilikası, Vespasianus Çeşmesi, Üç Havuzlu Çeşme, tiyatro, Men Tapınağı, Baküs Tapınağı, Büyük Liman Hamamı, Liman Hamamı, Apollon Tapınağı ve Athena Tapınağı görülebilecek yerler arasında yer alıyor.

Büyük Anıtsal Çeşme

Anadolu topraklarının en görkemli Roma Dönemi çeşmesi olan Anıtsal Çeşme, Manavgat'ta yer alıyor. MS 2. yüzyılda yapıldığı bilinen çeşme, Anadolu'daki en büyük çeşmelerden biri. Ayağa kaldırılan 23 sütunuyla büyüleyen çeşmenin sütun kaldırma çalışmaları ise devam ediyor. Roma Döneminden izler taşıyan çeşmeyi görmek içi Side Antik Kenti'ni ziyaret etmeniz yeterli.

Side Tapınağı

Roma Barışı döneminde yapıldığı bilinen Side Apollon Tapınağı, adını güzellik ve sanat tanrısı olduğuna inanılan Apollon'dan alıyor. Tarihi M.S. 150 yıllarına dayanan tapınak ve çevresindeki tarihi kalıntılar Side'yi ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi mekanlar arasında bulunuyor.

Side Antik Tiyatro

Roma mimarisini yansıtan, 3 katlı sahneden oluşan Side Antik Tiyatro da Side tatili sırasında görmeniz gereken en önemli yerlerden biri. Süslemelerinde Antoninler Dönemi barok özelliği taşıyan tiyatronun, birinci kat podyumunda Dionysos Frizi yer alıyor.

Side Limanı

Milattan önceki yıllarda taş blokların üst üste yığılmasıyla oluşan bir mendirekle çevrilen liman, yarımadanın güney ucunda yer alıyor. Liman aynı zamanda Apollon Antik Tapınağı'nın hemen yanında bulunuyor. Side Limanı, bölgeyi ziyaret edenlerin yat kiralama taleplerini karşılayacak bir kapasiteye sahip olsa da bölgedeki tekneler için bir başka barınma seçeneği de Manavgat Nehri. Doğal bir barınma ortamı sağlayan nehir de limanın yeterli olmadığı zamanlarda tatilcilere kolaylık sağlıyor.

Side Müzesi

Roma Dönemi'nden kalma hamam kompleksi üzerinde yapılan restorasyonlarla kurulan Side Müzesi'nde, Side'de yapılan kazılarda bulunan lahitler, sütunlar, büstler, yazıtlar, heykeller, heykel kaideleri, sütun başlıkları, frizler ve rölyefler görülebiliyor. Eğer Akdeniz kıyılarının tarihine tanık olmak isterseniz bu etkileyici müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Manavgat Şelalesi

Side'nin doğasıyla büyüleyen köşelerinden Manavgat'ta yer alan Manavgat Şelalesi, 4 metrelik bir falezden dökülen ırmak suları ile ziyaretçilerine enfes bir manzara sunuyor. Şelalenin etrafında yemek yiyebileceğiniz restoranlar ve kafeler bulunuyor. Dileyenler etraftaki alanlarda piknik de yapabilir. Manavgat Şelalesi'nin yanı sıra bölgede 2 ayrı şelale daha mevcut. Heyecan severler bu bölgede rafting ve jeep safari gibi aktiviteler yapabiliyor.

Alışveriş Keyfi

Antik bir kapıdan giriş yapılan Side Çarşısı, kentin ziyaretçilerine hem gündüz hem de gece keyifli bir alışveriş imkanı sunuyor. Çarşıda gümüş takılar, turistik eşyalar, farklı markaların tekstil ürünleri ve ilginç el işçiliği örneklerini bulmak mümkün. Side merkezindeki alışveriş merkezlerinde ise deri mağazalarında farklı ceketler, ayakkabılar, kemerler ve cüzdanlar bulabilirsiniz. Ayrıca bölgenin köy pazarlarında alternatif alışveriş imkânı da bulunuyor.

Side'de Ne Yenir?

Genel olarak Antalya mutfağından izler taşıyan Side, Akdeniz kıyılarında olmanın hakkını fazlasıyla veriyor. Balık ve deniz mahsullerinin başrolde olduğu Side mutfağında, turunç reçelleri ve sac kavurma da önemli bir yere sahip. Ayrıca Akdeniz mutfağının olmazsa olmazı ot kavurmaları da Side'de deneyebileceğiniz lezzetler arasında…

Faydalı Bilgiler

Açıkhava müzesini andıran Side'de, çevreyi gezmeden önce bilgi edinin çünkü bu bölgede birçok farklı uygarlığa ait kalıntılar bulunuyor. Side ve çevresinde konumlanmış 5 yıldızlı ve her şey dahil sistemiyle hizmet veren çok sayıda tesis bulunuyor. Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız bölgedeki restoranlarda taze balık ile çeşitli mezeleri deneyebilirsiniz.

Gece Hayatı

Tatil köyleri ve tesislerin yoğunlukta olduğu bölgede otellerin sunduğu animasyon ve gösteriler oldukça dikkat çekici. Otel dışında da eğlenmek isteyenler için Side merkezde bulunan eğlence kulüpleri ve kafeler hizmet veriyor.