Bu yaz bir yandan bizden izlere rastlayacağınız diğer yandan da tipik bir Akdeniz adası havasını yaşatan Kıbrıs’a doğru yol alsanız nasıl olur? Hem çok tanıdık hem de bambaşka bir kültürün izlerini sürseniz mesela…

Dört mevsim muhteşem manzaralara kapı açan Kıbrıs, her haliyle görülmeye değer. Ancak bazı mirasları var ki Kıbrıs’ta görülmesi gereken yerler listesine mutlaka eklenmeli. İşte Akdeniz’in diğer adalarını kıskandıracak 5 Kıbrıs güzelliği…

1. Girne Kalesi

Girne şehir merkezinde pek çok nokta yürüyerek ulaşabileceğiniz uzaklıkta. Girne Yat Limanı’nın hemen yanı başındaki Girne Kalesi de bu noktalardan biri. Eğer Kıbrıs’a ilk kez gidiyorsanız Girne’de yapmanız gereken şeylerin ilk sırasına kaleyi ziyaret etmeyi yerleştirebilirsiniz. Kıbrıs’ın tarihine dair harika ipuçları veren kale içerisinde Lüzinyan dönemine ait zindan amaçlı kullanılmış odalar, Bizans dönemine ait bir kule, o dönemlere ait su sarnıcı ve Batık Gemi Müzesi bulunuyor.

kibrista görülmesi gereken yerler (3)
2. St. Hilarion Kalesi

Beş Parmak Dağları üzerindeki 3 kaleden biri olan St. Hilarion Kalesi de Kıbrıs’ta görmeniz gereken ilk adreslerden. Adaya yapılacak muhtemel saldırılara karşılık sarp yamaçlar üzerine kurulan kale, ismini Kudüs’ten gelen ve Kıbrıs’ta inzivaya çekilen bir keşişten aldığı biliniyor. Kıbrıs’ın tarihinde yolculuk yaparken diğer yandan Akdeniz’in en derin maviliklerini seyre dalmak istiyorsanız St Hilarion’ın zirvesine kadar çıkmanızı öneririz.

kibrista görülmesi gereken yerler (2)
3. Bellapais Manastırı

Kıbrıs’ın pek çok noktasından görebileceğiniz Bellapais Manastırı da Beşparmak Dağları’nın sakladığı güzelliklerden biri. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden olan manastırın çarpıcı fresklerinin 15. yüzyıla ait olduğu biliniyor. Kıbrıs’ın ihtişamlı tarih sahnesinde küçük bir rol almak isterseniz Bellapais Manastırı’na uğramadan dönmeyin deriz.

kibrista görülmesi gereken yerler (6)
4. Selimiye Camii

Bir zamanlar Lüzinyan krallarının taç giyme törenlerine sahne olan St. Sophia Katedrali, 1571 yılında adanın Osmanlı himayesine girmesiyle birlikte camiye dönüştürülmüş. Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali’nin bir benzeri olarak inşa edilen yapıda, gotik mimarinin etkileri görülüyor. Kıbrıs’ın görülmesi gereken en önemli miraslarından olan Selimiye Camii, Osmanlı döneminde camiye çevrilse de hala gotik mimarinin izlerini yansıtıyor.

kibrista görülmesi gereken yerler (5)
5. Karpaz Sahili

Kıbrıs’ın el değmemiş güzellikteki kumsal şeridinde, deniz kaplumbağalarının ayak izlerinin peşine düşmeye hazır mısınız? Altın renkteki kumlar arasında doğal hayatın bir parçası olmak için yapmanız gereken tek şey Karpaz Sahili’ne uğramak. Deniz kaplumbağalarının geçiş noktası olan sahil için pek çok yerel acente gözlem turu yapıyor. Kıbrıs tatili dönüşünde adadan harika anılarla dönmek istiyorsanız bu turlardan birine katılabilirsiniz.
kibrista görülmesi gereken yerler (4)

Kıbrıs’ın tüm güzelliklerine muhteşem yılbaşı eğlenceleri eşliğinde şahit olmak için Elexus Hotel Resort Casino’da yerinizi hemen ayırtın!

Yorumlar