Marsilya’ya sadece 50 km mesafedeki Sault yollarında ilerlerken mor tarlaları gördüğünüz zaman gözlerinizi kapatın ve etrafı saran güzel kokunun her hücrenizi temizlediğini hissedin. Fransa’nın Provence bölgesinde yer alan lavanta bahçelerine hoş geldiniz!

Yüz yıllara uzanan tarihi zenginliğiyle masallardaki saklı bahçeleri anımsatan bu topraklar UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde. Orta Çağ zamanlarında kurulan Sault’un yerli nüfusu az olsa da, her yıl binlerce turisti ağırlayarak eşsiz manzara ve kokusunu ziyaretçileriyle paylaşıyor.
Mor bir dünyada gezintiye hazır mısınız?

Lavanta Turları

Büyüleyici güzellikteki lavanta bahçelerini gezmek için en iyi zaman temmuz-ağustos dönemi, çünkü lavantalar bu dönemde çiçek açıyorlar. Mora boyanmış uçsuz bucaksız bahçelerin içinde yürüyüşe çıkın, fotoğraf çektirin ve çiçek denizinin keyfine bakın.

lets-go-lavanta-02-825x600
Sabah, öğle veya tam gün seçenekleriyle paket tur imkanları da bulunan Sault’ta, lavanta çeşitlerinin özelliklerini bir uzmanından dinleyebilir, tur sonunda envai çeşit lavantalı ürüne sahip olan dükkanlardan alışveriş yaparak sevdiklerinize de buranın kokusunu götürebilirsiniz.

Mor Alışveriş

Bu mor çiçekler, çok uzun zamanlardan biri sabun ve kozmetik yapımında kullanılıyor. Bununla da kalmıyor, Provence mutfağının bir parçası oluyor. Lavanta balı ve lavanta şerbeti kesinlikle denemeye değer lezzetler!

lets-go-lavanta-03-825x600
Şampuanlar, kolonyalar, çaylar, kurabiyeler, dondurmalar, yağlıboya tablolar, süs eşyaları ve hatta oyuncaklar. Her şeyin “lavantalı” halini burada bulabilirsiniz. Çarşamba günleri düzenlenen Sault pazarına mutlaka uğrayın, hem kendinize hem de sevdiklerinize alacağınız bir çok hediye bulacaksınız. Bu pazarın geçmişinin 1500’lü yıllara dayandığını da ayrıca not düşmek isteriz.

Diğer aktiviteler

Tarihi evlerden birinin kapısından içerin giriyorsunuz ve işte karşınızda lavanta yağları. Sault’a kadar gitmişken yağ damıtma işlemlerini görmemek olmaz. Güzel kokulu çiçeklerin geçtiği bu işlemi, bölgenin uzman bir yerlisinden dinlemek bu bahçelerin sunduğu imkanlardan sadece bir tanesi.

Lavanta kokuları etrafınızda hızla dönen rüzgarla birlikte akarken, sadece mor bir dünyanın içinde heyecanla yol almak nasıl olurdu? Lavanta tarlaları boyunca sürülen bisiklet veya motosiklet turlarına katılarak bu hissi deneyimleyebilirsiniz. Ve aklınızda bulundurun: Bazı restoranlar iki teker üstünde yol alan ziyaretçiler için özel menüler hazırlayabiliyor.
lets-go-lavanta-01-825x600

Siz de bu eşsiz güzelliği keşfetmek isterseniz, Etstur’un Fransa Turları’nı inceleyin.

Yorumlar