Mardin’den ayrıldıktan sonra da şehri hatırlamak istiyorsunuz. Bunun ise çözümü oldukça basit. “Mardin’den ne alınır?” diye düşünüyorsanız size Mardin’i hatırlatacak birkaç şey önerelim.

Mardin Sabunları

Kokuları Mardin’in dört bir yanını sarmış olan bu sabunlar, her kokladığınızda size Mardin’i anımsatacak. Bu sabunlardan en meşhuru ise bıttım sabunu. Fıstığın ham halinin yaprağının yağından elde edilen bu sabun oldukça özel. Pek çok çeşit sabunu bulmanızın mümkün olduğu Mardin’de, en bilinen sabuncular arasında adı Tek olan ve 1. Cadde üzerinde bulunan Mehmet Dede’nin dükkanı var. Oldukça uygun fiyata satılan bu sabunlar, doğal oldukları kadar da güzel kokulular. Bademli sabun ve Menengiç sabunu ise Mardin’e özel sabunlardan.

01

Mardin Telkârisi

Mardin ve Midyat’a özel Telkâri bildiğimiz gibi gümüş işleme sanatı. İnce bir tel haline getirilmiş gümüşün elde bükülmesiyle oluşturulan telkâri, oldukça detaylı ve bir o kadar da güzel. Şimdilerde oldukça az telkâri ustası kalmış bulunmakta fakat bu durum telkârinin güzelliğinden ve özelliğinden bir şey götürmemiş. Telkâriyi şehrin içinde yürürken kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bakır İşlemeciliği

Mardin’de bakır işlemeciliği de oldukça gelişmiş. Kayseriye Bedesteni’nde bulunan bakırcılar ise mutlaka bakmanız gereken yerler arasında. Birbirinden güzel cezvelerin ve kahve takımlarının bulunduğu bu bedestenden bir kahve takımı alarak her Türk kahvesi içtiğinizde Mardin’i hatırlayabilirsiniz.

02

Mardin Leblebisi

Kokusuyla büyüleyen Mardin leblebisine doymak mümkün değil. Mardin’de yetiştirilen nohutlardan elde edilen bu leblebi, tuzlu olarak üretilir. Dağlı leblebi olarak anılmasının sebebi ise dağlanmasıdır. Bu şekilde bildiğimiz leblebiden daha zengin bir tada kavuşur.

Mavi Badem Şekeri

Dostlara ve akrabalara Mardin hatırası olarak hem özel hem de ekonomik bir hediye götürmek istiyorsanız Mavi Badem Şekeri tam size göre. Bu badem şekerinin mavi olmasının nedeni ise Lahor bitkisinin kökünden elde edilen boyanın kullanılmasından. Oldukça lezzetli olan bu badem şekeri, neredeyse her köşe başında satılıyor. Cadde üzerinde yürürken ise size ikram edilme olasılığı oldukça yüksek. Fırından yeni çıkmış halleri ise doyulmaz bir lezzet. Ayrıca şeker oranlarına göre üç çeşit halinde sunulan mavi badem şekeri,  bu şekilde herkesin damak tadına hitap edebiliyor. Badem şekerinin tazeliği ise renginden anlaşılıyor. Durdukça rengi açılan bu şekerler, Mardin halkı tarafından bu sebeple hayalet şeker olarak da adlandırılıyor.

03

Cevizli Sucuk

Geçmişte kışın tüketilmek amacıyla hazırlanan bu sucuk, üzüm suyu ve cevizin ip üzerinde dizilerek kurutulmasıyla yapılır. Oldukça farklı ve bir o kadar da lezzetli bu sucukların ünü Mardin’den dışarı çıkmıştır ve pek çok ilde benzerleri yapılmaktadır. Fakat tahmin edilebileceği gibi Mardin’in cevizli sucuğunun tadı hepsinden başkadır.

Yorumlar