Hayatın tüm koşturmacası içinde verdiğimiz ufak molalar fotoğraf çekme tutkumuz ile renkleniyor. Hiç dilimizden düşürmediğimiz “daha çok nasıl gezip görebiliriz?” sorusunun cevabını biz durmadan ararken sevgili Etstur sanki aklımızı okumuş, yüreğimizden geçeni bilmiş gibi katıldığımız Etstur’dan Tatil Yağmuru Yarışması’nda bizi birincilik ile ödüllendirdi. Bir kez daha inandım, şans şanslı olduğunuzu düşündüğünüz zaman gelip sizi buluyor. Ödülümüzü soğuk ve karlı bir İstanbul gününde çok değerli, keyifli jüri üyelerinin ve Etstur çalışanlarının emek ve vakit ayırarak düzenlediği bir törenle aldık. Biz çok mutlu olduk. Biz kim miyiz? Biz sabah gün doğmadan uyanır, kilometrelerce yol gider gün doğumu bekleriz. Biz hiç bilmediğimiz dağ yollarına tırmanır, dar patikalarda çıkmaz yollarla karşılaşırız. Ağustos böcekleri öterken ve dolunay gecemizi aydınlatırken çadırımızı kurar kamp yaparız. Bembeyaz karlarda kayar, mavi derinliklere dalarız. Gördüğümüz güzelliklere doyamaz tutkuyla yeni rotalar ararız. Vira demir alırız, pupa yelken kaçarız. Biz iki gezgin Instagram kullanıcısı @mylovecan ve @lifeisrealgoodd’uz. Biz iki kafadar aşık ve bir minik tatlı insan toplam üç kişilik macera sever çekirdek bir aileyiz.
kibris (2)

Gerçekten 3 Ayrı Tatil mi Kazandınız?

Yakın çevremiz ve arkadaşlarımız yarışmayı kazandığımızı öğrendiklerinde hep aynı soruyu sordular. Gerçekten 3 ayrı tatil mi kazandınız? Evet, gerçekten üç ayrı tatil kazandık. Tüm transfer ve uçak biletleriyle birlikte. Ve biz ilk tatilimizi Kıbrıs’ta yaptık. Bu güzel tatilimizin detaylarını ve renkli fotoğraflarını sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum. Kuzey Kıbrıs küçük bir ada değil. Biz orada doğmuş, büyümüş ve misafirperver arkadaşlarımız Kenan @oldkyrenian ve Altuğ @kyrenian rehberliğinde gezdiğimiz için çok şanslıydık. Ne iyi etmişiz de bahar ayında gitmişiz. Renklerin en güzelinin bir araya geldiği bu dönemde biz fotoğraf tutkunları adanın doğasına büyülendik. Yazı erken getirmek veya kışa girmeden yaz ile vedalaşmak istiyorsanız Kıbrıs gidilip görülecek harika bir seçenek. Şimdi Kıbrıs hakkında tüm bildiklerinizi bir kenara koyun. Bu yeşil güzel ada artık bahar aylarının yeni alternatif seyahat rotası.
kibris (8)

Karpaz Bir Mavi Rüya…

Kıbrıs’ta ilk günümüz erken başladı. Girne’den bir buçuk saat uzaklıkta adanın en doğu ucunda bulunan Karpaz’a yolculuk ederken defalarca arabamızı durdurup uçsuz bucaksız gelincik tarlaları, yabani orkideler ve laleler arasında harika görüntüler aldık. Karpaz’a ulaştığımızda yörenin sevimli sakinleri Karpaz eşekleri bizi milli parkın girişinde karşıladılar. Arabanın camından içeri uzanıp yanağımıza bir öpücük koyacaklarını düşünürken çok aç olduklarını fark ettik ve sabah kahvaltımızı bu tatlı arkadaşlar ile paylaştık. Bu harika sahil caretta carettalar ileyüzüp, gün batımını en güzel renkleriyle seyredebileceğiniz, bembeyaz kumları, turkuaz rengi berrak deniziyle birçok tropik cenneti aratmayacak güzellikte.
kibris (7)

Orada Bir Köy Var Uzakta

Ertesi gün arkadaşlarımız bugün çok seveceğiniz bir yere gidiyoruz dediklerinde keyifle yeni rotamıza ulaşmayı bekledik. Girne’nin batısında bir dağ yamacında kurulmuş, çoğunlukla İngilizlerin yaşadığı rüya gibi bir köyden bahsetmek istiyorum. Karaman diğer adıyla Karmi Köyü. Akdeniz mimarisine uygun bahçelerinde değişik objeler ve heykeller bulunan, önündeki süs havuzlarının içinde nilüferlerin yüzdüğü hepsi birbirinden farklı villalardan oluşuyor. Biz birbirine bağlanan dar sokakların gezerken karşımızı çıkardığı tüm sürpriz güzelliklere hayran olduk. Orijinaline sadık kalınarak restore edilen bu minik Akdeniz köyü renk renk kapıları, mis gibi çiçek kokan havası ve eşsiz manzarası ile büyülüyor. Fotoğraf turumuzun bu en keyifli noktasından rengarenk karelerle ayrıldık.
kibris (9)

İlham Veren St. Hilarion Kalesi

Gece dağların yamacında ışıklarıyla heybetli bir şekilde duran St. Hilarion Kalesi, hemen dikkatimizi çekti. Ertesi gün yemyeşil yamaçları dolanarak ulaştığımız bu kale anlaşılan sadece bizim ilgimizi çekmemiş. Tarihi 10. yy dayanan bu kale, 1920’li yıllarda adayı ziyaret eden çizgi film yapımcısı Walt Disney’i de etkilemiş ve kaleyi çizgi film jeneriğinde kullanmak üzere çizmiştir. Jenerikte ellerinde sihirli değnekleriyle uçup gelen peri kızlarının arkasında Prens John Kulesi ve kalenin ikinci bölümü gözükmektedir. Tüm kaleyi gezdikten sonra seyir terasında el yapımı, mis kokulu sıcak limonatalarını tadıp eşsiz Girne manzarasını izlemenizi tavsiye ederim.
kibris (12)

Akdeniz Demek Balık Demek

Tam bir deniz mahsulleri sevdalısı olan ben ve ailem için bir ziyafete dönüşen akşam yemeğinden bahsetmezsem olmaz. İlk önce özenle hazırlanmış yeşillik tabağını anlatayım içinde yok yok! Mevsim yeşilliklerinin yanında taze enginar ve cehennem topuzu da geliyor. Bugüne kadar yediğim en lezzetli ahtapot ızgaranın, kurutulmuş domatesli güveçte karidesin, balık Adana’nın ve harika pişirilmiş lagos balığının adresi Hürdeniz Balık Restaurantı bence adanın en iyisi. Sunum ve lezzetleriyle bizden tam puan aldı.
kibris (11)

Girne’nin Hayat Dolu Kalbi: Girne Limanı

Liman, Girne Kalesi’nin yanında yer alıyor. Kısa bir yürüyüş yapmak için ideal. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel. Bir bahar akşamüstü güneş sırtınızı ısıtırken limandaki küçük restoranlardan birine oturmalı, kayıkların renklerini, gün batımının kızıl derinliğini ve gece kalenin suya vuran ışıklarını seyretmelisiniz. Bence Kıbrıs’ı bir de böyle gezmelisiniz.
kibris (6)

İşte böylesine keyifle geçirdiğimiz tatilin ardından Etstur’a cömert hediyesi için teşekkür ediyoruz. Gideceğimiz iki tatil daha var bizi takip etmeye devam edin. Yeni rotalarla rengarenk fotograflarla geleceğiz.

Pınar Öztürk

Fotograflar: Pınar Öztürk @mylovecan
Hava fotografları: Kürşad Öztürk @lifeisrealgoodd

Yorumlar