Kayseri; zengin lezzetlerle dolu Türk mutfağında yemekleriyle öne çıkan birkaç şehirden biri. Yeni bir şehri keşfederken farklı lezzetleri tatmak, tadı dilden dile dolanan meşhur yemekleri yerinde yemek için Kayseri’yi ziyaret etmelisin. Yapacağın bu lezzet turunda mutlaka tatman gereken yemekleri bir araya getirdik. Hadi, iştah kabartan yemeklere birlikte göz atalım.

Kayseri Mutfağının Meşhur Lezzetleri

Kayseri mutfağı; kırmızı etin ön planda olduğu, hamur işinin bolca kullanıldığı ve yöresel tatlı çeşidinin geniş olduğu zengin bir mutfak. Kültürel ögelerle beslenen Kayseri mutfağı, aynı zamanda her damak tadına hitap etmesiyle de gönülleri fethetmeyi başarıyor. Türk mutfağını şekillendiren bu yöresel lezzetler saymakla bitmiyor ama biz senin için en popülerlerini sıraladık.

“Yerinde Yiyeceksin!” Denilen Lezzetler

Kayseri deyince ilk akla gelen yemek hiç kuşkusuz ki mantı. Tepsi mantısı ve yağ mantısı gibi çeşitleri olan mantı sadece Kayseri’de değil, ülkenin dört bir yanında oldukça popüler. Elbette, bu lezzeti bir de yerinde tatmak gerek. Çünkü bu şehirde mantı bir kültür; mantı tanelerinin küçüklüğü yemeği yapanın hünerini gösterir, bir kaşığa 40 mantı sığmasa da küçücük taneler herkesi şaşırtır. Sanat eserine dönüşen mantıya yoğurt ve kızgın tereyağı sosu da eklenince yemekten başka odaklanacağın bir şey kalmaz. Mantının en güçlü rakibi ise tirit. Kayseri mutfağının tavukla yapılan nadir yemeklerinden olan tiritte yufka ya da ekmek kullanılıyor, tavuk parçaları özel sosla birleşince ortaya nefis bir lezzet çıkıyor.

Tek Başına Lezzet Şöleni Yaratan Ana Yemekler

Kayseri’nin ünlü yemeklerinden olan kurşun aşı; kimine göre bir çorba, kimine göre ise ana yemek… Bizce başlı başına bir lezzet şöleni! İçerisinde dana eti ve nohut bulunan bu sulu yemek oldukça doyurucu. Et severleri cezbeden sucuklu köfteye de değinmemek olmaz. Sucuk ve kuzu kıymasının birleşimiyle ortaya çıkan köfteler “Hiç bitmesin!” dedirten bir lezzet deneyimi yaşatıyor. Her şehirde kebap arayanlar ise yöreye özgü olan pöç kebabı ile şenleniyor. Dana kuyruğunun baharatlarla lezzet kazandığı, soğan ve yeşillikle servis edilen bu kebabı yiyen, tadını bir daha unutmuyor. Etten sıkılırsan bir öğününde de mutlaka çirişi denemelisin. Çiriş otlarından yapılan ve yapılış olarak ıspanağa benzeyen bu yemek, tadıyla ana yemeklerin vazgeçilmezi olmayı başarıyor.

Lahmacuna Veda Ettiren Yemekler

Kayseri mutfağı, lahmacuna rakip olan lezzetleriyle de öne çıkıyor. Özellikle de yağlama, iştah kabartan görünümü ve leziz tadıyla yemekten alınan zevki artırıyor. İncecik açılan hamurun üzerine kıymalı harç konularak hazırlanan yağlamalar kat kat diziliyor ve en sonunda üzerine yoğurt dökülerek servis ediliyor. Kayseri’de nereye giderseniz gidin ilk tattırılan lezzetlerden olan yağlama, sofraların baş köşesinde yerini koruyor. Özellikle Kayseri’nin Develi ilçesi ile özdeşleşen cıvıklının da yağlamadan aşağı kalır yanı yok. Bu parmak ısırtan lezzet, kıymanın domates ve biberle harmanlanarak incecik hamurla buluşmasıyla hazırlanıyor. Develi cıvıklısını denemeden şehirden ayrılmayı düşünme bile!

Her Yemekten Rol Çalan Eşlikçiler

Kayseri’nin yerel lezzetleri arasında ana yemeklerin yanında sunulan olmazsa olmaz eşlikçiler de var. Talas ilçesine özgü olan tahinli yaprak sarma bunların başında geliyor. Diğer yaprak sarmalardan farklı olarak içerisinde ayva da bulunuyor. Yerken sana ana yemeğini unutturan bir diğer eşlikçi ise örgü pilav. Tavuk eti, ciğer, pastırma, fıstık, soğan ve bademin buluşmasıyla ortaya çıkan bu leziz pilav, adını üzerine serilen örgü şeklindeki hamurdan alıyor. Tahin sevenlerin favorisi olan tahinli katmere ne demeli peki? İnsanın yedikçe yiyesinin geldiği katmerler Kayseri’de her sofranın baş tacı. Kayseri mutfağı kahvaltıları da şenlendiriyor. Çemenli ekmek ve Kayseri pastırması gibi lezzetler damakta unutulmaz bir tat olarak kalıyor.

Yörenin Gözdesi Tatlılar

Kayseri mutfağı tatlıya düşkün olanları da memnun ediyor. Yumuşacık keki ve hafiflik yaratan yoğurt oranı ile yedikçe yeme isteği getiren yoğurt tatlısını mutlaka denemelisin. Kayseri’de çıkacağın lezzet turunda birçok restoranın menüsünde asideyi de görebilirsin. Un helvasını andıran kadifemsi kıvamı ve bol cevizi ile lezzetini katlayan aside, favori tatlın olabilir. Kayseri mutfağının sadece lezzetten ibaret olmadığını gösteren ve şık sunumuyla hayran bırakan altın kesesini tatmayı da unutma. Kakaolu krepe sarılı kremadan yapılan altın kesesi, adını şeklinden alıyor. Bayramların, davetlerin ve kutlamaların olmazsa olmazı olan ve un, pekmez, yoğurt ve cevizin muhteşem uyumuyla hazırlanan nevzine tatlısı da seni şaşırtacak bir başka lezzet…

Yöresel lezzetler arasında kaybolacağın, nefis tatlarla mutlu olacağın bir gezi için Kayseri’yi ziyaret etmelisin. Bu ünlü gastronomi durağında konaklayacağın yerleri bulmak için ETS’ye gel, Kayseri otellerini incele!

Yorumlar