Bir önceki yazıda da söylediğim gibi Kapadokya’nın eşsiz coğrafyasına biraz daha hayal katarak bakıyorum ben. Kapadokya’yı bir masal diyarı olarak görmeyi seviyorum. Her gidişimde zihnimde yeni hikayeler uyandıran bu masal diyarına teşekkür ediyorum ve Etstur ile çıktığım Kapadokya Turu‘ndan aklımda kalanları anlatmaya devam ediyorum.

guvercinlik-vadisi

Güvercinlik Vadisi’nden bir görünüş.

Kapadokya’dan Ne Alınır?

El sanatları merkezi Kapadokya’da çömlekçilik ve halıcılık hala devam ediyor. Sık sık mermerle karıştırılan oniks taşının ise burada her rengi bulunuyor. Sarı, yeşil renkli oniksler siyah onikslere göre daha değerli ve bu taşlardan biblolar, süs eşyaları yapılıyor. Siyah oniks ise daha çok takı yapımında kullanılıyor. Sevdikleriniz için oniks takı ve biblolar alabilirsiniz. Işığa göre renk değiştiren zultanit taşı da Kapadokya’da önem kazanmış durumda. Zultanit takılar oldukça şık görünüyor.

oniks-atolyesi

Renkli oniks taşları ile yapılan vazolar.

Yöresel halıların yapımını görmek üzere gittiğimiz Bazaar 54 Halı Atölyesi’nde öyle güzel halılar vardı ki! İnce ince nasıl dokunduğunu görünce insan basmaya kıyamıyor ancak atölyedekiler halıyı yaşatmak ve parlatmak için basmamız gerektiğini söylüyor. İpek, yün, pamuk… Her biri gerçekten tablo gibi olan halılar bir bir önümüze seriliyor. Favorim Sivas şal halıları!

hali-atolyesi

Kapadokya’daki atölyelerde dokunan halılar.

Avanos’un Çavuşin Kasabası’nda yer alan çömlek atölyelerini de gezebilir hatta siz de kil tezgahlarında bir şeyler yapmayı deneyebilirsiniz. Kapadokya’da 3000 yıllık tarihe sahip olan çanak, çömlek yapımının inceliklerini gördükten sonra atölyelerin mağaza kısımlarında bulunan rengarenk süs eşyaları, tabaklar, kaseler, takılar karşısında kendinizi kaybedebilirsiniz. Buradan da birkaç küçük hediye almak fena olmaz.

comlek-seramik

Çömlek atölyesi sonrası alışveriş.

Kapadokya’da gezerken birçok yerde küçük peribacası heykellerine rastlayabilirsiniz. Peribacası biblolarından farklı bir şey almak isterseniz Soğanlı Köyü kadınlarının geçimlerini sağlamak için yaptıkları renkli bebeklerden satın alabilirsiniz.

soganli-bebekleri

Soğanlı Bebekleri

Kapadokya’da Ne Yenir?

Çömlek kebabı ve çömlek fasulyesi bu soruya verilecek ilk cevaplar sanırım. Biz tur süresince tarihi bir kervansarayda hizmet veren Hanedan Kervansaray Restoran’da ve oldukça şık kaya oyma mekanlardan biri olan Uranos Sarıkaya Restoran’da yemek yedik. Her iki lezzeti de tatma imkanı buldum ve çömleğin etkisi mi bilmem ama gerçekten lezzetli yemeklerdi. Bu arada sütle kavrulmuş kabak çekirdeği de buralara hasmış; öyle diyorlar.

comlek-kebabı

Çömlek Kebabı

Kapadokya’nın Oluşumu

Birçoğumuzun aklına Kapadokya dendiğinde en bilinen haliyle Nevşehir civarı geliyor olabilir. Ancak Kapadokya Bölgesi, en batıda Aksaray’dan başlar, Nevşehir, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin bulunduğu alanı kapsar. Hepimizin bildiği ve daha dar bir alan olan Kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden oluşur.

kapadokya

Kapadokya

Kapadokya Bölgesi’nin en önemli mimarı Erciyes Dağı… Onunla beraber jeolojik devirlerde aktif birer volkan olan Hasandağı, Göllü Dağ ve başka dağların da lav püskürmeleri Kapadokya’nın oluşumunu başlatıyor. Ana volkanların püskürmeleri ile plato şekilleniyor ve zaman içerisinde değişime uğruyor. Volkanik patlamalar sonucu açığa çıkan küllerin oluşturduğu yumuşak tüf tabakası yağmur, akarsu, rüzgar, ısı farkı gibi etkenlerle sertleşip şekilleniyor. Başta Kızılırmak olmak üzere akarsu ve göllerin yağmurla beraber tüf tabakasını aşındırması sonucu da vadiler, peribacası adı verilen ilginç coğrafi şekiller ortaya çıkıyor. Peribacalarının şapkaları ise tüf tabakasının lavlarla buluşup sertleşmesi sonucu oluşan daha sert katmanlardan oluşuyor.

Tarih boyunca doğal değişimlerinin yanı sıra birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çeken Kapadokya, Göreme bölgesi ile beraber, 6 Aralık 1985’ten beri doğal ve kültürel varlık olarak Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

 

Çağla Açıkgöz

Yorumlar