“Gideceğim Hindistan’a, 3 ay gelmeyeceğim. Hem ucuzmuş da.’’ cümlesini ya söylemiş ya da duymuşsunuzdur. Gidenlerin anlatmaya doyamadığı, anlatılırken kısa çaplı bir “Ayna” belgeseli çektiğimiz Hindistan, hiç kuşkusuz ki kültürü ve mistik havasıyla aklımızın bir köşesinde bir kaçamak ihtimali için duruyor. Ne o? Siz bu aşamayı çoktan geçtiniz ve Hindistan’a doğru yola çıkmak için bavul mu hazırlıyorsunuz?

O halde 5 adımda, Hindistan’da gezilecek yerleri ve yapılacak şeyleri size anlatmak boynumuzun borcu.

Aşkın Eseri Taj Mahal

Ne aşklar yaşanmış Hindistan topraklarında! Öyle ki bu aşk Dünyanın 7 Harikası’ndan birinin oluşmasına sebebiyet vermiş. Şah Cihan’ın ölen karısı anısına yaptırmış olduğu Taj Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde 17. yüzyıldan beri bütün ihtişamı ve zarafetiyle duruyor. Dünyaya mal olmuş ölümsüz aşkın eserini mutlaka görmelisiniz. Hindistan’da tatil yaptığınızı gönül rahatlığıyla söyleyebilmek için Taj Mahal’a gidip güneşin doğuşunu ya da batışını izlemeniz şart.

hindistan (7)

Amber Sarayı ile Bir Rüyaya Yolculuk

Jaipur’da bulunan ve yaklaşık 450 yıllık bir mimari yapı olan Amber Sarayı’na gidip bütün dertlerinizden birkaç saat de olsa arınmaya ne dersiniz? Bir tepede konumlanmış ve eskiden kraliyet ailesinin yaşamış olduğu yer olan Amber Sarayı’na varmadan bile büyüleneceğinizi garanti ediyoruz. Tepeye çıkmak için bineceğiniz filler, Hindistan’ın ruhunu sizinkiyle birleştirecek. Saraya çıktığınızda ise Hint mimarisine göre inşa edilmiş bu esere ve manzarasına aşık olacak, gözünüzü bile kırpmak istemeyeceksiniz.

hindistan (5)

Kalabalık İçinde Huzur: Gurudwara Bangla Sahib

18. yüzyılda inşa edilen bu yapı, başkent Delhi’nin tam merkezinde. Evet, şehir çok kalabalık olabilir ama Gurudwara Bangla Sahib sizi bu kalabalıktan çekip alacak ve huzur dolu zaman geçirmenizi sağlayacak. Metro ve otobüs ile sayesinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz tapınağı gördüğünüzde insanoğluna bu yaptığı eserden dolayı aşık olacaksınız.

hindistan (4)

Haydi Biraz Deniz, Kum, Güneş

Hindistan’ın sadece kültürel bir tatil için uygun olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer “Bu sene ayağım hiç kuma değmedi, iki kulaç da ben atamadım.’’ diyorsanız hiç durmayın, tatil planınıza Hindistan’ın güneyinde bulunan Kerala ve geçmişte hippilerin uğrak mekanı olan Goa’yı da ekleyin. Masmavi denizin karşısında uzanıp, Hindistan coğrafyasına uygun kavruk tene kavuşmak sizin de hakkınız!

hindistan (3)

Elefantastic’te Fillerle Dost Olun

Ülkenin tarihi noktalarını gezdiniz, binlerce yıllık yaşanmışlıklara dokundunuz, farklı kültürden birçok arkadaş edindiniz. Bu Hindistan geziniz için yeterli mi? Tabii ki değil! Jaipur’da bulunan Elefantastic isimli tema parkta birkaç saat geçirip fillerle vakit geçirebilir, unutulmaz dakikalar yaşayabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa Elefantastic gerçekten Hindistan’da yapılması gereken aktivitelerle dolu.

hindistan (2)

Yorumlar