Şimdi her şeyin bir zamanı var değil mi? Bazı dönemler; düzenlenen organizasyonlar ya da doğanın mucizeleri gibi sebeplerle bazı şehirler için özeldir. Tamam, farklı şehirleri gezip görmek her zaman güzel bir şey ama o şehre ait özel zamanlarda ve özel sebeplerle orada bulunmak daha bir ayrıcalıklı ve havalı bir durum.

İşte hangi şehre, ne zaman ve ne için gitmeniz gerektiğine dair ipuçları:

Lyon

Meryem Ana’ya duyulan saygının bir temsili olarak, her yıl 8 Aralık’ta tüm şehrin garlarından opera binasına, sokaklarından kanallarına kadar her yerin ışıklandırıldığı La Fete Des Lumieres (Işık Festivali) için Lyon’a gidin, ışıyıp gelin.

Nairobi

Kenya’nın başkenti Nairobi’de unutulmaz safari turlarına katılabilirsiniz. Temmuz ve ağustos ayları safari turları için en ideal zamanlardır; çünkü bu dönemde binlerce antilop Massai Nehri’ni aşıp kuzey Serengeti’nin yamaçlarından geçiyor. Ayrıca “Big 5” denilen aslan, leopar, gergedan, manda ve fil gibi vahşi hayvanların dışında çita, zürafa, impala, su aygırı ve timsah gibi hayvancıkları da görme şansı yakalayabilirsiniz.
nairobi

Barcelona/Madrid

Aralık ayının ilk haftası İspanya’da Puente Bayramı dönemi. İşte bu dönemde tüm İspanyalılar tıpkı bizde olduğu gibi bayram tatilini başka şehirlere ve ülkelere giderek değerlendiriyorlar. İspanyalıları taşıyan uçaklar dönüşte boş dönmemek için bilet fiyatlarını olabildiğince ekonomik seviyelere çekiyor. Puente Bayramı’nda düzenlenen turlar da görüp görebileceğiniz en uygun fiyatlı turlar oluyor. Özellikle Barcelona ve Madrid’e düzenlenen Puente turlarını kaçırmamanızı öneririz.

Hong Kong

Gurme lezzetler peşinde olanlar nerede yeni bir tat varsa gidip hemen tadına bakmak, denemek isterler. Hong Kong Wine and Dine Festival’de de işte o aradığınız tatları deneyebilir, farklı mutfaklardan yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Bu yılki festivalin tarihleri ise 30 Ekim ile 2 Kasım arası.
hongkong

Bodrum

Biraz da yurt içine bakalım. Bodrum denilince akla ilk gelen sanatçılarda olan Zeki Müren’i anmak için, sanatçının doğum günü olan 6 Aralık’ta gerçekleştirilen Zeki Müren Film Müzikleri etkinliklerine katılabilirsiniz. Kışın da Bodrum’a gitmek için bir sebebiniz var yani.

Amsterdam

Amsterdam’a gitmek için elbette fazlasıyla sebep var ama biz her yıl ekim ayında düzenlenen PINT Bock Festivali’nden bahsedeceğiz. 37 kere düzenlenen Hollanda’nın en büyük ve ünlü festivali sadece küçük bir kafede başlayan, bugün 10.000’i aşkın kişinin katıldığı önemli bir etkinlik. Bu yıl 24, 25 ve 26 Ekim’de gerçekleşecek festival için Amsterdam biletinizi şimdiden hazırlayın!
amsterdam

Innsbruck

Palyaçolar, komedyenler, kabare ve dans gösterilerinin yanında ilginç şovların olduğu Innsbruck Festival of Dreams’i görmek ve adı üstünde bambaşka hayallere kapılmak için ağustos ayında Innsbruck’e yolculuk yapabilirsiniz. Bu yılki festival 6 ile 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.
Innsbruck

Yorumlar