Yeni fikir ve ürünlerin görücüye çıktığı, merakla beklediğimiz fuar sezonu, ekim ayı itibariyle açılmış bulunuyor. Kimi zaman iş bağlantıları kurmak, kimi zaman sadece meraktan, kimi zamansa ilham almak için katıldığımız fuarlarda bize eşlik eden bir misafirimiz daha var, o da yorgunluk.

Parlak ışıkların altında yüzlerce standın önünden geçtiğimiz, onlarca kartviziti gruplandırmaya çalışırken bir yandan da yeni insanlarla tokalaştığımız, fikirlerin vızır vızır aklımıza doluştuğu fuarlarda hem fiziksel hem de ruhsal olarak yoruluruz. Kısacası kendimizi ihmal ederiz. Fakat gittiğimiz şehirde konaklamak gibi bazı basit adımları izleyerek hem fuar sonrasında dinç bir şekilde işlerimize devam edebiliriz hem de fuar esnasında maksimum verimi alabiliriz.

04-825x563

1. Fuarı bir günde gezmeye kalkmayın
Fuarı tek günde gezmeye çalışmak, çoğumuzun yaptığımız bir hatadır. Hızlıca göz gezdirdiğimiz stantların arasında dolaşırken bazen çok önemli ayrıntıları gözümüzden kaçırırız ve bu da muhtemel yeni iş bağlantılarını daha başlamadan kaybetmek demektir. Fuara katılımınızı en azından iki güne yayarsanız hem daha dikkatli gözlemleme şansınız olur hem de tanıştığınız kişi ve firmaları ayrıntılı olarak araştırmak için zaman kazanarak bir sonraki güne yeni görüş ve fikirlerle giderek ilişkilerinizi kısa sürede ilerletebilirsiniz.

01-825x563

2. Gittiğiniz yerde konaklayın
İstanbul’dan İzmir’e, Bursa’dan Adana’ya kadar birçok yerde, farklı iş alanlarına yönelik fuarlar düzenleniyor. Eğer katılacağınız fuar şehir dışındaysa, o şehirde konaklamaya özen gösterin. Şehir otellerini önceden araştırarak rezervasyonunuzu yaptırın. Güzel bir uykunun ardından dinlenmiş olarak katıldığınız fuardan alacağınız verim oldukça yükselecektir. Unutmayın, bedeninizin dinlenmesi zihinsel faaliyetlerinizden maksimum derecede verim alabilmeniz için de oldukça önemli.

3. Otel imkanlarından faydalanın
Yeni iş fırsatları yakalamaya çalışırken bazen kendimizi unuttuğumuz bir gerçek. Ancak tüm bu koşturmacanın içinde biraz da kendimize vakit ayırmamız, tabiri caizse şımartmamız gerekiyor. Konakladığınız otelin size sunacağı birçok fırsat olacaktır. Spa, havuz, masaj gibi ruh ve beden sağlığımızı doğrudan etkileyecek bu imkanlardan faydalanmayı sakın ihmal etmeyin. Dinlenmenin bir lüks değil, bedenimizin temel ihtiyacı olduğunu hatırlayın.

02-825x563

4. Yeni bağlantılarınızla olan ilişkilerinizi zaman kaybetmeden ilerletin
Fuarlardan sonra araya giren zaman, kaybolan kartvizitler gibi olumsuzluklar tanıştığınız kişilerde yeniden bağlantı kurmayı güçleştirebiliyor. Üstelik fuar esnasında ayrıntılı görüşme gerçekleştirmenin zaman sıkıntısı yüzünden zor olduğu da bir gerçek. Bu yüzden fuarda tanıştığınız firmalarla ilişkilerinizi ilerletmek için vakit kaybetmeden harekete geçmenizde fayda var. Bunun için izleyebileceğiniz en iyi yöntemlerden biri de, kişileri kaldığınız otelde bir akşam yemeğine davet etmek. Bu şekilde keyifli bir yemeğin tadını yavaş yavaş çıkarırken, ilişkilerinizi de sağlamlaştırabilirsiniz.

Yorumlar