Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk göz bebeği, ilk başkentidir. Koskoca imparatorluğa başkent olmak kolay değil. Hanlar, hamamlar çarşılar, külliyeler, nereye dönsen tarih kokan mekanlar… Mimarisi ise baş döndürüyor. Şehrin, bir de Uludağ’ı var ki, tarihi Bursa’yı yeşil Bursa yapıp, daha da zenginleştiriyor, canlandırıyor.

Osmanlı zamanında ticari merkez olarak kullanılan hanlar, çarşılar hala o zamanın izlerini taşıyıp, ziyaret edenleri bir hayli tatmin ediyor. Yılların yaşlandıramadığı Bursa, tarih, mimari ve doğanın müthiş birleşimi ile hala ülkenin biriciği olmaya devam ediyor. Ayrıca tüm bu zenginlikleriyle Dünya Miras Listesi’nde bile yer alıyor. Gelin, Bursa’yı birlikte turlayalım, Bursa’da gezilecek yerler listesine bir göz atıp bu zengin şehri gezerken önemli noktaları kaçırmayalım.

Bursa’nın Kalbi, Ulu Camii

Bursa’yı keşfetmeye kalbinden, merkez noktasından başlamalı. Gittiğinizde hissedersiniz, her şey Ulu Cami’nin etrafında döner. Evliya Çelebi’nin dilinden Bursa’nın Ayasofyası olarak dökülen, Yıldırım Bayezid’in 1399 yılında yaptırdığı Ulu Camii, Bursa açısından çok önemli bir yere sahip. Görkemli mimarisi, hat sanatının en güzel örnekleri, huzur veren atmosferi ile mutlaka görülmeli, deneyimlenmeli. Cami içinde yer alan şadırvanı ise Ulu Camii’yi daha da özel kılıyor. Ulu Cami’nin içini ziyaret ettikten sonra kalabalığın aktığı, çarşı ve pazarlarla dolu çevresini de şöyle bir turlayın. Hemen yan tarafında yer alan Kapalı Çarşı özellikle görülmeye değer.

bursada gezilecek yerler (2)

Kozahan’dan İpek Yolu’na

Ulu Cami’nin çevresini şöyle bir dolaştınız, Bursa Kapalı Çarşı’ya da uğradınız, artık biraz dinlenme vakti. Ihlamur ağaçları gölgesinde, ıhlamur kokan bir mola vermeli ve Kozahan’ın tarihi avlusunda bol köpüklü bir kahve içmeli. Kozahan, isminden de anlaşılacağı üzere Osmanlı zamanında ipek böceği kozalarının satışının yapıldığı, ipek ticaretinin nabzının attığı yer imiş. Hala da ipekçilik alanında önemli bir yere sahip. Koza satışı olmasa da, rengarenk ipek eşarplar, kumaşlar, antika takılar bulunan mağazalarla ve avlusunda ki çay bahçeleri ile Bursalıların ve turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

bursada gezilecek yerler (3)

Yeşil Külliyesi ve Emir Sultan Camii

Yeşil Camii, Çelebi Mehmet’e ait Yeşil Türbe ile tarihi atmosferi, enfes mimarisi ile Yeşil semtinde yer alan bir nokta. Geleneksel tarzdaki dükkanları, konaklama alanları ve kalabalık turistleriyle İstanbul’un Sultanahmet’ini anımsatıyor. Çelebi Mehmet tarafından yaptırılan Camii ve Türbe’de İznik çinilerinin mükemmel örneklerini görüp mest olacaksınız. Hemen yakınındaki, şehri ayaklarınızın altına alan manzarası ile yoğun ilgi noktası olan Emir Sultan Camii ve türbesini de mutlaka ziyaret edin. Geleneksel mimarinin bu nadide örneğini kaçırmayın. Ayrıca, Emir Sultan Camii avlusuna konan bembeyaz güvercinleri seyretmek pek huzur verici.

bursada gezilecek yerler (4)

Yorumlar