Belgrad, yeni başlangıçların, yenilenmenin ve hayata bambaşka bir güzellikle sarılmanın şehridir. Çünkü tarih boyunca 40 farklı ordu tarafından fethedilip de, 38 kez küllerinden yeniden inşa edilen Belgrad’ın damarlarında kıpkırmızı bir aşk vardır: Dönüşüm aşkı.

Her zaman daha güzele ve güçlü bir birlikteliğe açılan bir kapısı olan Belgrad’ın büyüsü de belki buralarda yatıyor. Gidip görmek, bu büyüye ortak olmak ise çok kolay, çünkü vize almanıza bile gerek yok. Sevdiğinizi yanınıza alın, Belgrad’da aşkınızı katlayacak yerlerin listesini tek tek kenara not edin ve hemen bir vizesiz turda rezervasyonunuzu yapıp yolculuğu başlatın.

Fıskiyeler Şehri

Belgrad da, çoğu Avrupa kenti gibi fıskiyeleri seven bir şehir. Şehri turlarken her an bir köşe başından çıkıp sizi gülümsetebilir, tasarımlarına hayran bırakabilirler. Şehre dağılmış bu onlarca fıskiye, şehrin büründüğü romantik havada oldukça büyük bir pay sahibi. Hemen klasik bir Belgrad kafesinden sıcacık kahvelerinizi alın ve Nikola Pasic, Republike Caddesi ya da Interkontinental Otel’in önünde yer alan fıskiyelerden birinin etrafında yerinizi alın. Artık yarı Belgradlı yarı turist bir çift oldunuz.
belgrad (6)

Hotel Moskva’da Ünlülerin İzinde

Ana cadde üzerinde yer alan otel, sarayları andıran klasik görüntüsü ile aşık kalplerin daha hızlı çarpmasına neden oluyor. 2010 yılında restore edilmiş olan otelde şu ana kadar Robert de Niro, Michael Douglas, Alfred Hitchcock, Albert Einstein gibi pek çok ünlü konaklamış. Elbet bir bildikleri vardı diyerek kapısından içeri girdiğiniz anda, neden bu isimleri kendisine çektiğini hemen anlayacaksınız. Ambiyansı, restoranı, terastaki kafesi ve pastanesi ile otelden hiç ayrılmadan bile romantik bir tatili mümkün kılıyor burası.
belgrad (5)

Parklarda El Ele

Belgrad’da o kadar fazla park var ki, sanki parklar şehrin içine değil, şehir parkların içine kurulmuş gibi. Tabii bu da her mevsim farklı bir güzellik katıyor kente. Belgrad’da gezilecek yerler sonbaharda turuncu bir renge bürünürken, kışın parlak bir beyaz, ilk baharda ise açık yeşil tonlarıyla karşılar. Her aşka bir rengi, her mevsime ayrı bir tarzı vardır. Kalemeydan Parkı, Taşmeydan Parkı, Arkadaşlık Parkı ve Hyde Park el ele gezintileriniz için sizi bekliyor. Evet yanlış okumadınız; isimler Türkçe…
belgrad (4)

Tarihi Binalar

Belgrad zengin tarihinin de etkisiyle pek çok görülmeye değer mimari yapıya sahip. Miloş Sarayı’ndan, Ljubica Sarayı ve Osmanlı mimarisini andıran Ak Saray’a kadar pek çok saray, Azize Sava Kilisesi’nden Kalemeydan’daki Meryem Ana ve Azize Paraşeva Kiliseleri’ne kadar pek çok kilise aşık çiftlerin severek gezdikleri mekanlar arasında.
belgrad (3)

Yorumlar