Bozcaada, Ege’nin çeşit çeşit otlarını barındırdığı gibi denizin bereketini de sofralarına yansıtır. Zengin deniz ürünleri, soslar, mezeler, yeşillikler ile ev yapımı yöresel lezzetler de sunar. Adanın alternatif havası gezginleri, hayalperestleri buraya çektiğinden dünya mutfağından da örneklerler görmek mümkün. Ayrıca, adanın çevreci duruşu, yemeklerinin de sağlıklı olmasına yansır. Bozcaada restoranları sayesinde kahvaltı, öğle yemekleri ve akşam yemekleri her daim ziyafete dönüşür.

Bozcaada’da Kahvaltı Keyfi

İster simidinizi, peynirinizi alın, yanına da bir omlet söyleyip adanın çay bahçelerinde takılın, isterseniz adanın tatlı mekanlarında serpme kahvaltı keyfi yapın. Adada kahvaltı her şekilde lezzetli. Bozcaada havasına karışan tazecik börekler, el yapımı adaya özgü reçeller ve bir de üzüm katılınca şölene dönüşen ada kahvaltılarının tadına doyamayacaksınız. Özellikle de, kahvaltıda mekan seçiminizi kendi yaptığı ekmeği, peyniri ve reçelleri sunan, bağların arasında saklanmış Maya Restaurant’tan yana yaparsanız, inanın hiç pişman olmazsınız. Merkezdeki İda Lokantası’nda da köy kahvaltısı denemeye değer.
bozcaada mekanlari (3)

Adada Öğle Yemeği Hafife Alınmaz

Gezdiniz, yüzdünüz yoruldunuz, iyi bir yemeği hak ettiniz. Deniz ürünleri ve meze, çiğ börek, gözleme, mantı gibi yiyecekler bulabileceğiniz bir çok restoran mevcut. Kale manzaralı, keyifli dekorasyonu ve enfes balıkları ve mezeleri ile Tenedos Balıkçısı ideal bir mekan. Balık hakkını akşam yemeğinde kullanmak isteyenlerin ise duvarına asılmış yarım sandal ve mavi renkleriyle dikkatinizden kaçması zor olan Sandal Restaurant, Ege mutfağına özgü zeytinyağlılarda çok iddialı. Yabancı turistlerin uğrak mekanı olan, lezzetli menüleriyle Café at Lisa’s da uğranması gereken mekanlardan. Deniz kenarında, Ayazma Plajı’nda yer alan Ali Baba Restaurant, köfte, sucuk, biftek, kuzu-şiş, salata ve makarna çeşitleri gibi dünya mutfağından örnekler de sunuyor. Bozcaada’da öğle yemeği yenilecek bu yerlere mutlaka uğrayın deriz.
bozcaada mekanlari (4)

Akşam Sefası

“Günün en önemli öğünü, geniş araştırmaları, rezervasyonları hak eden akşam yemeğinde nereye gitmeli, ne yemeli?” derseniz, şüphesiz cevap adanın balık restoranları olacak. Bozcaada’nın birbiriyle yarışan mekanları, zorlu tercihlere sebep oluyor. Çeşit çeşit deniz ürünleri, Girit mezeleri ve Ege otlarıyla bezeli akşam yemekleri, adanın nostaljik atmosferine çok yakışıyor. Ege mutfağına özgü mezeler, sahanda kalamar, kremalı ahtapot, menüsünden seçmeler sunan Battı Balık Restaurant, Kale arkasındaki koyda yer alan, denize sıfır konumu ile bir adada olma keyfini doyasıya yaşatan Martı Restaurant tavsiye edilen nezih mekanlardan.
bozcaada mekanlari (5)

Yorumlar