Eskişehir sadece İç Anadolu değil, Kafkas, Balkan ve Kırım mutfaklarının da izlerini taşıyor. Tarih içerisinde kente gelen göçlerin etkisiyle zenginleşip renklenen Eskişehir sofraları, her yeni gelenle birlikte yeni bir tarife tanık olmuş. İşte bu yüzden “Eskişehir’de ne yenir?” sorusunun cevabı çok çeşitli, keşfe çıkması ise çok lezzetli.

Mercimekli Mantı

Hamur işleri, Eskişehirliler için olmazsa olmazdır. Şehrin her tarafında çeşit çeşit hamur işli yemeklere rastlayabilirsiniz. Bunların içinden en meşhurunu biz size söyleyelim: Mercimekli mantı. Bildiğimiz mantıyla oldukça yakın bir lezzet sunmasına rağmen, içine kıyma yerine mercimek konuluyor. Yeşil mercimekle hamurun enfes bir buluşmasıdır.
eskisehirde ne yenir (3)

Met Helvası

Biraz pişmaniye, biraz helva. Çubuk şeklinde satılanlardan hemen birkaç tane alınır, yolculuk dönüşü sevdiklerinizle paylaşılır. Vanilyalı veya kakaolu olarak iki farklı çeşidi vardır, ikisi de pek bir lezzetlidir. Hem de ucuz. Balkan Şekerleme ve Helvacısı’na bir uğrayın deriz.

Balaban Köfte

Bir İskender kebabı vardır, bir de Balaban köfte. Et suyuyla süslenmiş pide parçaları üzerine İskender kebabın nefis tereyağlı domatesli sosu dökülür, üzerine de ızgaradan yeni çıkmış Balaban köfteleri usulca bırakılır. Yanında da yoğurt… Bir öğle veya akşam yemeği için kesinlikle Balaban köfteye sofranızda yer verin.

Çiğ Börek

Tatar ve Kırım halklarının bu şehre kattığı Eskişehir yemekleri arasında yer alır meşhur hamur işi kızartması. Diğer şehirlerde yediklerinizi bir süreliğine unutun; çünkü çiğ böreğin hası, Eskişehir’de yenilir. Farklı restoranlarda farklı lezzetlerde karşınıza çıkabilir ama Papağan Çiğ Börek Salonu’nun mutfağından çıkan böreklerin kıvamı herkesçe bilinir. Yarım ay şeklindeki yufkaların içini dolduran kıyma, soğan ve baharat karışımının tadı hem kahvaltılara hem de öğle atıştırmalıklarına çok iyi gidiyor.
eskisehirde ne yenir (5)

Haşhaşlı Börek

Eskişehirliler haşhaşı pek severler. Bu otu yeri gelir böreklere, yeri gelir çöreklere ekler dururlar. Hatta haşhaşlı ekmekleri bile var. Siz siz olun, Eskişehir’e gidip de, haşhaşlı hamur işlerinin tadına bakmadan dönmeyin. Aralarından en meşhuru ise haşhaşlı börek.

Kalabak Suyu

“Bildiğimiz su değil mi bu? Eskişehir ile bu kadar özdeşleştiğine göre, arkasında mutlaka bir hikayesi olmalı.” dedik ve araştırmaya koyulduk. Haksız da çıkmadık. Atatürk, Eskişehir’e yaptığı ziyaretlerden birinde bir bardak su ister. Ancak kendisine verilen termal suyun tadını beğenmez ve kentteki su sorunun çözülmesi için emir verir. Bunu duyan Belediye Başkanı Kamil Kaplanlı da uzun arayışlar sonucunda suyun en temiz halini Kalabak Köyü’nde bulur ve buradaki kaynaktan şehre su getirilir. Artık marketlerde bile bulabildiğimiz Kalabak suyunun ünü de böylece yayılmaya başlar.
eskisehirde ne yenir (4)

Yorumlar