Gece 01.00 uçağı, yaklaşık 10 saatlik upuzun bir yol beni bekliyor ama olsun, heyecan dorukta, zira istikamet önce Hong Kong, sonra Bangkok son olarak da Singapur. Uçak yolculuklarını da sayarsam bu 10 günlük Uzak Doğu macerası için heyecan duymamak imkansız. Daha önce Bangkok’a gitmiş olduğum için orası tanıdık ve yakın geliyordu ama yine de keşfedilmeyi bekleyen onlarca sokak, restoran ve yemek vardı benim için. Gitmeden dersimi iyi çalıştım, mutlaka gitmem gereken yerleri belirledim, hatta bazısına rezervasyon bile yaptırdım.

Hong Kong ve Singapur’da hiç kaybolmadım; haritalar, tabelalar ve toplu taşıma o kadar gelişmiş ki, istediğim her yeri avucumun içiymiş gibi buldum. Ya Bangkok… Defalarca kayboldum, yanlış sokaklara girdim, kilometrelerce yürüdüm, bolca terledim ama yine de yardımsever, güzel insanları sayesinde istediğim her yere güvenle gittim.

singapur (6)

Uzak Doğu’nun bu üç nadide şehrinin yemek kültürünü, alışkanlıklarını, restoranlarını daha yakından tanımaya hazır mısınız? O halde, kısa bir süre sonra Hong Kong Havalimanı’na inmiş olacağız. Şimdi lütfen kemerlerinizin bağlı, koltuklarınızın dik ve masalarınızın kapalı durumda olduğunu kontrol ediniz. Teşekkürler!
singapur (9)

Meşhur iniş anonsu yapılırken Hong Kong’a yukarıdan bakmak, bir anda yolun tüm yorgunluğunu üzerimden atmama yardımcı oldu. Bir sürü ada ve adacık sonrası fotoğraflardan ve televizyondan görmeye alışık olduğum meşhur gökdelenler manzarası oldukça gösterişli bir başlangıç oldu. Çoğu ıssız 260 tane adadan oluşan Hong Kong her bakımdan nev-i şahsına münhasır bir yer. Eski İngiliz ve Portekiz sömürgeliğinin ardından 1990 yılında özel yönetim bölgesi olarak Çin’e devredilmiş. Bu ilk zamanlar özellikle borsada endişe ve korku yaratmış olsa da, Hong Kong ticari açıdan dünya devleri arasında yer alan çok zengin bir ekonomiye sahip. Çin’deki komünist rejim izlerine Hong Kong’da rastlamak mümkün değil.
singapur (10)

Hong Kong 260 adadan oluşuyor olsa da, asıl olarak 6 adet yerleşim merkezi bulunmakta. Bu merkezler kendi içlerinde de bölgelere ayrılmakla birlikte; Hong Kong Adası, Kowloon, New Territories, Lantau, Lamma ve Cheung Chau olarak adlandırılıyor. Bölgenin önemli merkezlerinden, Hong Kong Adası’ndan 60 km batıda yer alan Makao’yu da unutmamak gerekir. Makao Çin’den bağımsız olduğu gibi Hong Kong’dan da bağımsızdır. Buraya Hong Kong Adası’ndan binilen bir feribot ile vize gerekmeden kolaylıkla varılabilmektedir. Ancak bağımsız bir yerleşke olduğu için pasaportsuz giriş yapmanın mümkün olmadığının altını çizerim. Makao Hong Kong’dan farklı olarak eski bir Portekiz sömürgesi olduğu için, başta mimarisi olmak üzere, yemek kültürü ve diğer alışkanlıkları ile Hong Kong’tan çok farklı olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Ben bu sefer Makao’yu başka zamana bırakıp, Hong Kong’a odaklandım. Hong Kong’da gidecek o kadar çok yerim vardı ki, Makao’yu görmek çok istesem de, kendi kendime başka zaman artık dedim.
singapur (7)

Uçak, alana Hong Kong saati ile akşamüzeri 16.30’da sağ salim indiğinde, Türkiye’de saat henüz sabah 11.30’du. Türkiye’den 5 saat ileride olan Hong Kong’a, uyku düzeninin alışması açısından mükemmel bir zamanda inmiştim. Yaklaşık 1 saatlik bir yol sonrası Kowloon’un Tsim Sha Tsui bölgesindeki otelime yerleştim. Otelin son derece merkezi bir konumda, metro ve diğer toplu taşıma araçlarına çok yakın oluşu sayesinde, kaldığım süre boyunca çok rahat ettim. Kowloon, ismini inişli çıkışlı tepelerinden ötürü, Kantonca Gau Lung’dan (dokuz ejdarha) alıyormuş. Bölge için kentin alışveriş ve yeme-içme merkezi diyebilirim. Otelin hemen yanında yer alan Kowloon Parkı da Hong Kong’un en büyük ve en tercih edilen parklarından biri olma özelliğinde. Hong Kong’ta en sevdiğim şeylerden biri de bu parklar oldu. Şehrin içinde, birçok yerde yemyeşil, kocaman parklar var. Ve bu parklarda herkes spor yapabilsin diye, çok düşük miktarda bir ödeme ile üye olunabilecek spor salonları ve olimpik yüzme havuzları bulunuyor. Üstelik buraları kullanmak için Hong Konglu olmanız gerekmiyor, saatlik kayıt yaptıran herkes bu imkanlardan yararlanabiliyor.
singapur (5)

Otele yerleşmemin ardından, sonunda saat 19.00 civarı kendimi karnım zil çalarak Hong Kong sokaklarına atabildim. İlk durağım kaldığım otele de çok yakın olan meşhur, Temple Sokağı Akşam Pazarı oldu. ( Devam edecek…)

İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

Yorumlar