Almanya hakkında bildiğiniz, duyduğunuz, düşündüğünüz her şeyi ama her şeyi unutun! Çünkü bugün sizi o soğuk sokaklar ve puslu hava yerine Almanya’nın bir yerlerde sakladığı sımsıcak yüzüyle tanıştıracağım. Evet, evet şaka yapmıyorum. Almanya’nın Güneydoğu’su bildiğiniz Almanya değil! Bambaşka, renkli bir yılbaşı filminin seti gibi adeta…
rothenburg (13)

Her Daim Yılbaşı Coşkusunu Yaşayan Bir Şehir…

Son yılların gözde tatil rotası Almanya Romantik Yol’u eminim duymuşsunuzdur. Uzun süredir ben de pek çoğunun tarihi Orta Çağ’a dayanan bu kasaba ve şehirleri görmek için sabırsızlanıyordum. Neyse ki sonunda kendime Etstur’un Frankfurt’tan başlayıp Romantik Yol güzergahındaki pek çok güzelliği dolaşan turunda yer bulabildim. Turun başlangıç durağı Frankfurt olsa da ben yılbaşı filmlerini aratmayan renkleriyle beni en çok etkileyen Rothenburg’tan başlamak istiyorum anlatmaya. Daha yola düşmeden önce biliyordum aslında Rothenburg’un hiçbir Alman şehrine benzemeyeceğini… Ancak Rothenburg; tarihi kapıları, şeker tadındaki evleri, her cam önüne yerleştirilen çiçekleri, eğlenceli seremonileri ve ışıl ışıl sokaklarıyla hayallerimin ötesinde bir güzellik sundu bana…

rothenburg (11)

Romantik Yol üzerinde irili ufaklı pek çok Orta Çağ köyü ve kasabası var. Ama Rothenburg bir başka! Şehrin dört kapısından hangisiyle başlarsanız başlayın, bana hak vereceksiniz. Şanına yakışır bir yılbaşı şehri burası. İzlediğimiz yılbaşı filmlerinin pek çoğuna ilham kaynağı olması rastlantı değil bir kere! Yaz ortasında olmamıza rağmen her yer yılbaşı günleri tadında… Her şey öyle renkli ve öyle güzel korunmuş ki Orta Çağ’dan kalma bir günde dolaşıyormuş gibi hissetmemeniz imkansız. Benim için de aynen öyle oldu. Rengarenk binaların arasında dolaşırken zaman kavramını bir süreliğine unuttuğuma eminim. Yoksa turun buluşma saatini kaçırmazdım değil mi? Evet, evet hem de 5-10 dakika değil tam tamına 1 saat geciktim. Üstelik bu 1 saat içerisinde telefona bakmadığımı da itiraf etmeliyim. Neyse ki otelim şehir meydanına yakın olduğu için bu durumu hiç de dert etmedim. Halbuki yer-yön duygusu olmayan biri olarak kaybolmaktan ölesiye korkarım. Ancak bu kez aksine oteli aramak için hiç de acele etmedim. Şehri biraz daha dolaşıp, oyuncak dükkanlarını keşfetmem gerekti sonuçta!

rothenburg (9)

Dünyanın En Ünlü Oyuncak Mağazası Burada!

Renkli defterlere, her türlü kaleme, tüm porselenlere, minik biblolara en çok da yılbaşı ağacı süslerine bayılırım. Belki de bu yüzden Rothenburg tam da benim için yaratılmış şehirlerden sanki… Her binanın altında bir yılbaşı mağazası… Mevsime aldırış etmeden ışıl ışıl…

rothenburg (4)

Hepsi birbirinden renkli ama benim favorim elbette Käthe Wohlfahrt! Bu mağazayı Almanya’nın birkaç şehrinde görebilirsiniz ancak duyduğuma göre en güzeli Rothenburg’ta. Girişte minik ayıcıklar ardından irili ufaklı melek bibloları… Üst katta yılbaşı sofralarının başrol oyuncuları porselen tabaklar… Yeni yıl hediyelerinin olmazsa olmazı kar küreleri… Alt katta envai çeşit kalem ve defter… Etraftaki her şey, eğlence dolu bir yılbaşı filminin bir parçası sanki… El yapımı, ahşap oymalarla hazırlanan minik hediyelikler şahane… Şehrin her köşesinde sevdikleriniz için hediye alabileceğiniz bir mağaza var. Ama hiçbir şey almasanız bile sadece dolaşmak için Käthe Wohlfahrt’tan içeri adım atmalısınız.

rothenburg (5)

Bu arada bu mağaza yeterli olmamış ki hemen karşısına da küçük bir Käthe Wohlfahrt mağazası daha açılmış. Eğer kalabalıktan şikayetçi olursanız karşıdaki mağaza biraz daha sakin, benden söylemesi!
rothenburg (1)

Hikayesi Acı, Seremonisi Muhteşem Bir Rothenburg Geleneği…

Rothenburg Orta Çağ’dan bu yana Almanya’nın en iyi korunmuş şehirlerinden biri. Hatta 30 Yıl Savaşları’nın yıkımı bile şehre uğramamış. Rivayete göre; 30 Yıl Savaşları esnasında Katolikler şehri yıkmak üzere geliyor. Ancak Katolik Komutan Tilly, Rothenburg’u öyle beğeniyor ki tüm halkı belediyenin önünde toplayıp halkı tek bir şartla affedeceğini ve kimseye zarar vermeyeceğini söylüyor. İçlerinden biri şarap dolu testiyi tek dikişte bitirirse tüm şehirde yaşayan herkesin serbest kalacağı ilan ediliyor. Bunun üzerine zamanın Rothenburg belediye başkanı Nush, tek dikişte şarabı bitiriyor ve şehirde yaşayan herkes affediliyor ancak ne yazık ki tüm halk Rothenburg’tan ayrılmak zorunda kalıyor. Hatta şehrin bekçisi neredeyse 20 yıldır her akşam, hava kararmadan önce bu hikayeyi anlatmak üzere meydandaki herkesi Rathous (belediye binası) önüne topluyor. Bekçinin anlatımı bittiğinde ise belediyenin yanındaki kilisenin 2 camı açılıyor ve bu rivayet edilen hikaye canlandırılıyor. Ardından bekçinin peşine takılıp şehri boydan boya dolaşma zamanı geliyor. Ben zaten gün boyu şehrin tüm sokaklarını aşındırdığım için bekçinin peşinden gitmek yerine son kez Rothenburg’un gece renklerini yakalamak üzere otele doğru yola düştüm. Malum, sırada sabah erkenden Dinkelshbul’e doğru yola çıkmak ve Rothenburg sokaklarına son bir kez gece ışıklarında bakmak var!

rothenburg (2)

Bitirmeden Önce; Hala Söyleyeceklerim Var!

– Kendinizi Rathaus’un sağındaki sokaktan aşağı bırakın ve soldaki ilk restorana, Zum Schwan’a oturup Bavyera mutfağının meşhuru şinitzeli deneyin. Bu arada Almanya’da önünüze gelen her tabağın vazgeçilmezi patatesleri de geri çevirmeyin.
– Kentin dört bir yanı minik fırınlarla dolu… Kartopu olarak bilinen kurabiyeleri mutlaka deneyin. Çikolatalı olanlar muhteşem ama şimdiden uyarmalıyım; yemesi biraz zahmetli.
Käthe Wohlfahrt’a uğrayın dedim ama bir kez daha hatırlatmakta fayda var, n’olur uğramadan dönmeyin!
– Käthe Wohlfahrt’un çaprazındaki Teddy mağazasından Almanya’nın olmazsa olmazı ayıcıklardan almayı unutmayın.
Eski kaleye kadar yürüyün, kalenin bahçesinden uçsuz bucaksız yeşilliklere uzanan manzarayı seyre dalın.

rothenburg (10)

– Fotoğraf makinenizi elinizden düşürmeyin, geri döndüğünüzde çektiğiniz her kareye mutlulukla bakacaksınız.
– Son olarak; ara sıra saatinize bakın, rengarenk sokaklar arasında dolaşırken eğer bir buluşma saatiniz varsa kaçırabilirsiniz çünkü.

Etstur’un Almanya Turları için tıklayın…

Nilay Kaya

Yorumlar