Temel besin değerlerini içermesiyle sağlıklı yaşamın yeni kahramanları olan “super food”lar Peru’dan dünyaya açılıyor!

Sağlıklı bir vücut için temel besin değerlerini içeren super food’lar, zengin protein, mineral, vitamin ve amino asit değerleriyle bin yıllardır şifa dağıtıyor. Anti-oksidan, anti-aging özellikleriyle öne çıkan, sade ve etkili bu yiyecekler dünyanın çoğu yerinde mevcut olsa da, genellikle Güney Amerika’da ve özellikle Peru’da bulunuyor. Büyükannelerin gizli reçetelerinin şaşırtıcı sihirbazları olan super food’ların sayısız faydası bulunmakta: bağışıklığı güçlendiriyorlar, kalbe ve kemiklere iyi geliyorlar, enerji ve güç veriyorlar.

İşte super food cenneti Peru’dan dönerken yanınızda mutlaka getirmeniz gereken mucizevi yiyecekler:

Maca
İ.Ö. 3800 yıllarına dayanan doğumuyla, And Dağları’nda yetişen Perulu bir bitki Maca. Amino asit, vitamin ve mineral açısından zengin bir yapıda olan bu bitki, canlandırıcı etkisiyle stresi azaltıyor ve enerji veriyor. Aynı zamanda enerjiyi artırdığı, konsantrasyonu geliştirdiği ve çalışma performansını artırdığı da bir gerçek.
lets-go-super-food-01-825x600
Camu Camu
Portakaldan daha fazla C vitamini içeren meyve hangisidir? Tabii ki camu camu. Portakala göre 10 kat daha fazla C vitamini ve demir içeren camu camu’nun ünü son yıllarda hızla yayılmış durumda. Asidik tadıyla öne çıkan, tatlılarda ve içeceklerde kullanılan, şeflerin yeni gözdesi camu camu’yu çok rahatlıkla süpermarketlerden bulabilirsiniz.
lets-go-super-food-02-825x600

Kakao
And Dağları’nın tropikal yamaçlarında yetişen bu meyvenin de bir super food olduğunu biliyor muydunuz? 3000 yıl önce İnkalar tarafından yetiştirilmeye başlayan ve “tanrıların meyvesi” olarak adlandırılan kakaonun bütün dünyaya yayılacağını bin yıllar öncesinde kim tahmin edebilirdi? A, B, C ve E vitaminleri açısından zengin, anti-oksidan ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olan kakaoyu, mutlaka Peru’dan getirilecekler arasına koyun.
lets-go-super-food-03-825x600

Quinoa
Quinoa, yani İnkaların deyimiyle “tahılların anası”, pirinç, kuskus ve makarna gibi alternatiflerinin yanında oldukça yüksek besin değerlerine sahip olmasıyla nam salmış. Protein değeri ise sütle aynı.
5800 yıl önce Peru’nun And Dağları’nda yetiştirilmeye başlanan quinoa’yı birçok farklı renkte bulabilirsiniz: siyah, beyaz ve kırmızı en yaygın olanlar. Bej veya açık kahverengi olanlar ise gerçek quinoa olarak anılıyor. Bu yüzden yolunuz Peru’ya düştüğünde, karbonhidrat ve protein açısından zengin, bir insanın ihtiyacı olan dokuz ana aminoasidi barındıran quinoa’yı çantanıza atmadan dönmeyin. Sıfır kolesterol olduğunu da ayrıca ekleyelim.
lets-go-super-food-04-825x600

Yorumlar