Hafta sonu ve sömestir tatili… Çocuklar için eğlencenin zamanı ve süresi çok da önemli değildir. Hızlıca öğrenmeye açık yüksek kapasiteleri, meraklı gözleri ve bol enerjileriyle her ortama, her koşula kolaylıkla uyum sağlar ve etraflarında gördüklerini bir çırpıda kopyalarlar. Peki, kayak ve çocuk ikilisinde durumlar nasıl acaba?

Farkındalığını Artırır

Kayak yapmak, her şeyden önce çocuğunuzun farkındalığını artırır. Çünkü kayak yaparken vücudunuzun her bir bölgesini kontrol altında tutmalı, her birini ayrı bir şekilde yönetmeyi öğrenmelisiniz. Bu da küçük yaşta spora başlayanlar için bedensel farkındalığın yüksek olmasına yardımcı olur. Sadece bedensel kalmaz, kendileri hakkında da farkındalıkları yükselir. Kendi güçlü yönlerini, zayıf taraflarını keşfedip, bunların üstesinden nasıl gelebileceğini küçüklükten deneyimleme fırsatına sahip olur.

kayak (7)

Güvenleri Yükselir

Her başarısızlık, başarıya giden yolsa bir basamaktır. İşte kayak, çocuğunuza bunu öğretir. Başarısızlıklarından, düşmelerinden ders çıkaran ve en nihayetinde hatasız bir şekilde bir tepeden kayan çocuğunuz, kendine güvenli bir şekilde gülümserken, gelecekte yaşayacağı zorluklara da umutla bakar.

kayak (1)

Sosyal İlişkileri Kuvvetlenir

Kayak yapmak, takım sporlarının aksine daha bireysel bir spor gibi dursa da onun da kuralları vardır. Beraber kaydığınız kişileri gözetmeli, yeri geldiğinde onlara yol vermeli, yardım etmelisiniz. Çocuklar için bu sosyalleşmenin en iyi yaşandığı yerler ise kayak otelleri. Burada yaşıtlarıyla bir araya gelen çocuklar, birbirleriyle deneyimlerini paylaşacak ve sosyal ilişkilerini kuvvetlendirecektir.

kayak (2)

Denge ve Koordinasyon Yetileri İyileşir

Bu sporda her şey denge üzerine kurulu. Hem vücutsal hem de ruhsal dengeye gelmeye yardımcı olan kayak, genç yaşta başlayanlar için çok daha fazla avantaj barındırıyor içinde. Henüz kasları gelişim aşamasındayken hareketleri öğrenen ve buna göre gelişim gösteren çocuklar, gelecekte başarıya daha kolay ulaşırlar.

kayak

Daha Sağlıklı Olurlar

Spora küçük yaşlarda başlamak başlı başına bir avantajken, üstüne bu spor kayak veya snowboard olunca çok daha farklı yararları da beraberinde getiriyor. Kardiyovasküler sisteme ilaç gibi gelen, esnekliği artıran, güç veren kayak sporu, tüm bunları yaparken çok ama çok eğlenceli olduğu için çocuklar için bir numaralı spor kollarından biri haline geliyor.

kayak (3)

Yorumlar