Doğası ayrı, tarihi ayrı bir değer taşır Trabzon’un. Karadeniz’in en büyük şehirlerinden biri olmasının yanında, aynı zamanda da en eski yerleşim yerlerine ev sahipliği yapar. Deniz kenarında Karadeniz’in hırçın suları, yaylalarında püfür püfür esen havası, dağlarında görkemle yükselen manastırları saklıdır. Trabzon’da gezilecek yerler arasında seçiminin hangileri olursa olsun, her halinde ayrı bir güzellik barındırdığını fark edeceksiniz.

Sümela Manastırı

Görür görmez etkileneceksiniz. Kayaların üzerine inşa edilmiş olan, günümüzde bile bir mimari harika sayılan Sümela Manastırı, Trabzon’un adeta bir simgesi. Şimdi müze olarak kullanılan manastırda, zaman zaman bazı ayinler de düzenlenmekte. Şanslıysanız bu ayinlerden birine denk gelebilir, 1700 yıl öncesinin havasını soluyabilirsiniz.

trabzonda gezilecek yerler (4)

Ortahisar Camii

Aslen kilise olan bu camii, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinden sonra camiye çevrilmiş. Şu anda da ibadete açık olan caminin tarihi dokusuna hayran olmamanız elde değil. Gidin ve sessizce duvarlarından yayılan tarihin sesine kulak verin.

Ayasofya Müzesi

Trabzon’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen Ayasofya Müzesi, 1200’lü yıllarda yapılmış olan bir kilisedir. Dönemin Trabzon İmparatoru tarafından yapım emri verilen ve sonucunda görkemli bir yapıya dönüşen eşsiz bir ibadethanedir. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Mutlaka görün.

trabzonda gezilecek yerler (1)

Trabzon Müzesi

Burası aslen bir konak. Hem de Banker Kostaki Teophylaktos’un yaptırdığı ve İtalyan mimarisinin en zevkli örneklerini taşıyan bir konak. Bir zamanlar farklı hayatlara ev sahipliği yapan bu konak, uzun bir restorasyon çalışmasından sonra herkesin ziyaretine açık hale getirilip, müzeye dönüştürülmüş.

Atatürk Evi ve Müzesi

Trabzon’da tahmin ettiğinizden çok daha fazla müze bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Atatürk Müzesi. Aynı zamanda Atatürk’ün evi olarak da kullanılmış olan bu köşkün bahçesinde yapacağınız gezinti, sizi belki de yüz yıl öncesine götürecek.

trabzonda gezilecek yerler (7)

Maçka

Trabzon deyince, ilk akla gelen ilçelerden biridir Maçka. Peki, neden böyledir dersiniz? Biz cevabını hemen verelim. Maçka’nın ünü yalnızca günümüzde değil; Trabzon’un tüm tarihi boyunca kilometrelerce öteye yayılmıştır. Maçka, Trabzon’un geleneklerini oluşturan, belleğini koruyan bir yerdir. Altındere Vadisi Milli Parkı ise Trabzon’da gezilecek yerler listenizde mutlaka olsun.

Trabzon Kalesi

Roma İmparatorluğu Dönemi’nin en göz alıcı yapılarından biri! Şehri yukarıdan gözetleyen, her yere hakim ve güçlü bir simgedir Trabzon Kalesi. Önünde Karadeniz uzayıp gider, arkasında ise yemyeşil ormanlar. Hal böyle olunca, Trabzon’un en güzel manzarası da burada gizlidir. Biz kopyayı verdik. Gerisi size kalmış.

trabzonda gezilecek yerler (5)

Yorumlar