Kimi nehir kıyısında sıralanmış, kimisi de köylerinde konuşlanmış. Ağva’daki restoranlar çok çeşitli, damak tadınıza, manzara seçiminize ve canınızın o anda nasıl bir şey çektiğine göre rahatça karar verebilirsiniz. Hem Karadeniz’e kıyısının bulunması hem de iki nehir arasında yer almasından dolayı Ağva’da alabalık hamsi, lüfer, tekir gibi her mevsimin kendine özgü balıklarını bulabilirsiniz. Kebap ve ızgara yemekleri de kır lokantalarında oldukça revaçta. En iyi kahvaltılar, iştah açan taze balıklar ve zengin mezeleriyle Ağva lezzetlerini sizler için inceledik.

Hanife Teyze’ye Konuk Olun

Hanife Teyze’nin Bahçesi, Ağva’da geçirdiğiniz günlerin içerisinde kendinizi en az misafir hissedeceğiniz anları bahşedecek size. Göksu Köyü’nün içinde, kendi evinde yaptığı yemekleri bahçesinde ziyaretçilerine sunan Hanife Teyze’nin köy pidesini bir kere yediniz mi, bir daha unutmanız zor. Bahçedeki taze sebzelerden toplayıp satın alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.
agvada ne yenir (4)

Liman Restaurant’ta Balık

Yeşilçay Deresi’nde bir Karadeniz Lokantası. Eğer Kilimli parkuruna doğru yola çıktıysanız, dönüşte gününüzü bu restoranda noktalayabilirsiniz. Her zaman güler bir yüzle ve kaliteli hizmetle misafirlerini ağırlayan Liman Restaurant, Ağva’nın en eskileri arasında. Kalamar tava ve tereyağlı karidesleri ise kesinlikle denenmesi gereken lezzetleri arasında. Menülerinde bulunan diğer efsane isimler ise Mersin şiş, Kılıç şiş ve torik lakerda. Ancak unutmayın, balık mevsimlere bağlıdır. Ama istediğiniz balığın mevsimi henüz gelmemişse bile canınızı sıkmayın, çünkü zengin mezeleriyle de oldukça doyurucu bir menüye sahip.
agvada ne yenir (3)

Gizlibahçe Restaurant

Gizlibahçe Restaurant, hemen Göksu’nun kıyısında yer alıyor. Nehir kenarındaki diğer restoranlardan ayıran en önemli özelliklerden biri ise, hiçbir otele bağlı olmaması. Hem kapalı hem de açık alanı bulunan restorandaki kış ayları, ortada yer alan devasa şömineyle daha da renkleniyor. Muhteşem bir manzaranın eşlik ettiği sofralarda neler yok ki? Izgaralar, mezeler, pideler, balıklar…. Yöresel malzemelere mutfağında bol bol yer veren Gizlibahçe’nin bol malzemeli, bol enerjili kahvaltısı ise kesinlikle denenmeli.
agvada ne yenir (5)

Ailenizle Birlikte: Şengül Çiftliği

Alın çocuklarınızı, salın köpeklerinizi ve çiftliğin keyfine bakın. Şengül Çiftliği aile yaşamını bu kadar seven bir tesis. Nehir kenarında uzanmış dinlenme alanlarında sakinliğin tadını çıkarırken, bir yandan da buz gibi ayranınızı yudumlamanın ferahlığını yaşayın. Ağva’nın çoğu yerinde olan Karadeniz balıkları burada da karşınıza çıkacak. Eğer balık havanızda değilseniz o zaman ızgaraların ve mantının keyfine varabilirsiniz. Çömlek yoğurtlarının tadına bakmadan da dönmeyin!
agvada ne yenir (6)

Yorumlar