Etstur Logo
Hesabım

Sayfayı Paylaş

Karadeniz'in Doğal Cazibe Merkezi: Trabzon

Eşsiz doğası ve zengin tarihi eserleriyle Türkiye’nin en çok ziyaret edilen şehirleri arasında bulunan Trabzon, aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nin önemli ticaret merkezlerinden biri. İster iş sebebiyle ister eğlence amaçlı gerçekleştireceğiniz Trabzon seyahatlerinizi, promosyonlu Trabzon uçak biletleri ile uygun fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul’dan Trabzon’a Pegasus, Türk Hava Yolları, AJet ve Sunexpress gibi farklı hava yollarının iç hat seferleri ile ortalama 1 saat 20 dakikalık bir uçuşla ulaşabilirsiniz.

Trabzon, yıl boyu hem yerli hem de yabancı milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Rusya için geçiş noktası olarak da bilinen şehir, Trabzon Havalimanı ile de yurt içi ve yurt dışında ulaşım açısından büyük bir öneme sahip. Trabzon merkezine 35 km mesafede bulunan havalimanına hava yolu servisleri, belediye otobüsleri ve taksi ile ulaşım mümkün. Ayrıca araba kiralama hizmetinden yararlanarak civar şehirleri ve yaylaları da keşfedebilirsiniz. 

Dağın Zirvesinde Bir Manastır: Sümela

İstanbul’dan ortalama 1 saatlik bir uçuşla ulaşacağınız Trabzon’da görmeniz gereken ilk yer, sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı. Karacadağ’ın eteklerinde yer alan manastır, yapıldığı dönemim şartları göz önüne alındığında görenleri hayrete düşürüyor. Trabzon’da görülecek diğer önemli tarihi yapılar ise Trabzon Ayasofyası ve Atatürk Köşkü. 
Trabzon’un geleneksel el sanatları olarak; hasır bilezik yapımı, taş ve ahşap işçiliği, dokumacılık, bakırcılık, bıçakçılık, yorgancılık gibi sanatlar öne çıkıyor. Trabzon işi ya da Trabzon burması adıyla bilinen dünyaca ünlü hasır bilezikleri ve telkari usulü ile yapılmış işlemeleri mutlaka görmelisiniz. Ayrıca Trabzon yaylalarında temiz havaya doyduktan sonra Uzungöl gibi Trabzon’un akılda kalan sembolik yerlerinde hatıra fotoğrafı çekmeyi unutmayın. Uçsuz bucaksız Karadeniz manzarasına sahip Boztepe’de gün batımını izleyebilirsiniz. 

Trabzon’dan Hediyelik Ne Alınır?

Trabzon’da zevkinize ve bütçenize göre çeşit çeşit hediyelik alternatifi sizi bekliyor. Trabzon’un Karadağ Yaylası’nda satılan hediyelik eşyalar yöresel bir hediye almak için ideal. Püsküllü çanta, alaca çorap, örme sepet, yayık, kaşık gibi ağaç mutfak eşyaları burada satılıyor. Altıncılar ve gümüşcüler çarşısında Trabzon’a has telkari usulü ile el yapımı gümüş eşyalar da görülmeye değer. 

Ne Yesek?

Hem Karadeniz’in kıyısında hem de dünyanın en yeşil bölgelerinden birinde kurulu Trabzon’da ne yenir sorusunun cevabı elbette öncelikle deniz ürünleri olur. Hamsi kuşu, hamsili pilav ve mısır unuyla hazırlanan yemeklere öncelik vermelisiniz. Bunların dışında karalahana sarması, kuymak ve Laz Böreği de taze taze denemeniz gereken lezzetlerden. 

ETS uygulaması ile tatil planı yapmak çok kolay!

Tatil köyünden butik otele, pansiyondan apart otele kadar sayısız konaklama seçeneği ETS’nin mobil uygulamasında! Dilerseniz uçak biletinizi de satın alabileceğiniz uygulamada, birbirinden özel fırsatlar sizi bekliyor. Uygulamayı hemen indirin, hızlı ve kolay rezervasyonun tadını çıkarın!
appstore playstore