Assos Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Aramayı değiştir
Sonuçları filtrele
23 / 23
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin

Assos Otelleri

Sırala

Assos Otelleri

Berrak ve pırıl pırıl deniziyle görenleri büyüleyen Assos, geçmişin izlerini sürmek isteyen tarih meraklılarını olduğu kadar sakin, kafa dinlemelik bir tatil tercih eden doğa severlere de hitap ediyor.

Assos Antik Kenti

Günümüze kadar gelmeyi başarmış bu antik kentin girişinde sizi, 14. yy'da 1. Murat Hüdavendigar'ın yaptırdığı Hüdavendigar Camii karşılıyor. Çevresi surlarla çevrili olan kent, Türkiye'deki antik kentler arasında en iyi korunmuş olanların başında geliyor.

Kentin en üst kısmına geldiğinizde ise Akropol, Athena Tapınağı ve Ege'nin masmavi sularını ayaklarınızın altına seren eşsiz bir manzarayla buluşacaksınız. Anadolu'da iyonik özelliklere sahip olmasının yanı sıra dor düzeninde inşa edilmiş tek tapınak olan Athena Tapınağı, tahmini olarak M.Ö. 530 yılında yapılmış. Kısa kenarlarda 6, uzun kenarlarda 13 sıra sütun bulunan tapınak, her yere hakim olan bir noktaya konumlandırılarak, Zeus'un kızı Athena'ya ithaf edilmiş bir yapı. Eğer gün batımını izlemek size de keyif veriyorsa Athena Tapınağı'nda muhteşem bir manzara sizi bekliyor, bizden söylemesi…

Assos Limanı

Geçmişte odun ve kereste taşımacılığı için kullanılmış olan liman, şu an turistik bir değere sahip. Çevresinde tarihi yapıların da bulunduğu limana geldiğinizde palamut depolarını da görebilirsiniz, eskiden doğal boya üretebilmek için kullanılmış olan depolar, bu tarihi atmosferi günümüze kadar taşıyor.

Kadırga Koyu

Assos'a 2 km uzaklıkta bulunan Kadırga Koyu, Assos çevresinde denize girmek ya da konaklamak isteyenler için manzarası müthiş bir yer. Tertemiz ve berrak deniziyle öne çıkan koy, ismini Osmanlı döneminde Midilli'den savaşa gidip hasarlı dönen kadırgaların tamir yeri olmasından almış. Uzun ve taşlık plajında keyifli vakit geçirebileceğiniz koyda, leziz tatlar sunan restoranlar da bulunuyor.

Behramkale Köyü

Osmanlı döneminde kurulmuş olan Behramkale Köyü, yaklaşık 30 yıldır sit alanı olarak korunuyor ve tarihi dokusu bozulmadan restore edilen mimariler haricinde yeni bir bina inşa etmek yasak. Yani tarih kokan dar sokaklarda, günümüze kadar korunarak ulaşmış 150 hane bulunuyor sadece… Size de bu büyüleyici sokaklarda yer alan Behramkale Köprüsü ve Hüdavendigar Cami'yi görmeden dönmemek düşüyor.

Adatepe

Temiz havasıyla dünyaca ünlü Kaz Dağı'nın eteklerinde konumlanan Adatepe'ye, dolayısıyla Zeus Altarı'na mutlaka gidin. Küçükkuyu, Edremit Körfezi, Midilli yani tüm körfezi doyasıya izleyebileceğiniz Zeus Altarı, mitolojide Zeus'un Truva Savaşı'nı izlediği yer olarak geçiyor.

Adatepe Köyü'nün sokaklarında keyifli zaman geçirebilir, otlu dondurmanın tadına bakabilirsiniz.

Yeşilyurt

Küçükkuyu Sahili'ne 3 km uzaklıkta olan Yeşilyurt, zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili olup, buradan çıkan taşlarla inşa edilen tarihi evleriyle ünlenmiş. Koruma altına alınan köyde bazı binalar restore edilerek butik otel olarak hizmet vermeye başlamış. Körfez manzarasına da sahip olan köyde, halkın kendi yaptığı salça, zeytinyağı, reçel ve tarhana gibi pek çok lezzetin tadına bakıp, satın alabilirsiniz.

Assos'ta Ne Yemeli?

Ege mutfağının pek çok lezzetine ulaşabileceğiniz Assos'ta, nefis çiçek dolmalarını, zeytinyağlı sarmaları ve tadı damağınızda kalacak ballı bademli dondurmayı mutlaka denemelisiniz.

Mutlaka Yapmalı:

  • Kadırga Koyu'nun uzun kıyısında, size sadece dalga seslerinin eşlik edebileceği bir yürüyüşe çıkın…
  • Athena Tapınağı'nda gün batımı manzarasını izleyin.
  • Yaz aylarında giderseniz 'ballı bademli' ya da damla sakızlı dondurma yemeyi ihmal etmeyin.
  • Assos'un durgun, berrak ve tertemiz denizinde yüzmenin tadını çıkarın!
  • Jeep safari ile köylerin ve doğal güzelliklerin keyfini sürebilir veya Behramkale'nin sevimli sokaklarında bisikletle turlayabilirsiniz.