Assos Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Değiştir

Assos Otelleri

Sonuçları filtrele
31 / 31
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Sırala
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Assos Otelleri

Küçücük bir köy olmasına rağmen içinde geçmişten bugüne ev sahipliği yaptığı büyük medeniyetlerin izlerini taşıyan Assos sizi tarihin gizemini keşfetmeye davet ediyor.


Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı olan Behramkale, daha çok bilinen adıyla Assos, Çanakkale'ye 87 km uzaklıkta yer alıyor. Babakale'den Küçükkuya'ya kadar devam eden bölgenin geçmişinin antik çağlara kadar uzandığı biliniyor.  

Assos'un Tarihi

Binlerce yıllık geçmişinde Lidyalılardan Perslere, Roma'dan Bizans imparatorluklarına kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Assos'un, hem karaya hem denize hakim konumuyla tarihin her döneminde önemli yerleşim yerlerinden biri olduğu biliniyor. Ege Denizi, Truva, İda Dağı (Kazdağları), Lekton (Babakale) ile çevrelenen Behramkale, adını o bölgede görev almış Bizans komutanı Mahramin'den alıyor. Geçmişte meşe palamutlarını ihraç etmek için kullanılan limandaki binalar bugün otel ve restoran olarak hizmet veriyor. Bünyesindeki yapılarla tarih meraklıları için benzersiz bir yer olan Assos'un kıymetini artıran şeylerden biri de Plato'nun öğrencisi ünlü filozof Aristoteles'in üç yıl kadar burada yaşamış ve bir felsefe okulu kurmuş olması.  

Assos Antik Kenti

Assos'ta mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Assos Antik Kenti geliyor. M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan geçmişiyle Assos Antik Kenti sadece tarih meraklılarının değil, muhteşem manzarasıyla herkesin görmesi gereken yerlerden biri… Sönmüş bir volkanik tepe üzerinde kurulan kentin, dayanıklılığı ile öne çıkan andezit taşından yapılan lahitleriyle oldukça ünlü olduğu biliniyor. Adını Zeus'un kızı ve 12 Olympos tanrısından biri olan Athena'dan alan Athena Tapınağı kentin en görkemli yapısı. Denize hakim bir şekilde konumlanan ve muhteşem manzarasıyla büyüleyen Assos Athena Tapınağı'nı gün batımında ziyaret ederseniz benzersiz fotoğraflar çekme imkanı bulabilirsiniz. Roma döneminin izlerini taşıyan antik tiyatro, agora, nekropol (mezarlık) ve surların görülebileceği antik kente mutlaka zaman ayırmalısınız.

Apollon Smintheus Ören Yeri

Bölgenin Athena Tapınağı'ndan sonra en önemli kutsal yapısı olarak kabul edilen Apollon Smintheus Tapınağı, Assos'un en güzel köylerinden biri olan Güzelpınar'da yer alıyor. Helenistik dönemin izlerini taşıyan yapı Homeros'un İlyada Destanı'ndan konusunu alan kabartmaları ve görkemli mimarisiyle görmeniz gereken yerlerden biri.

Assos'ta Gezilecek Yerler

Osmanlı döneminde kurulan ve sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Behramkale Köyü, tarihini hissedeceğiniz sokaklarıyla görülmeye değer yerler arasında... Köyde yer alan Hüdavendigar Camii ve 600 yıldır bozulmadan varlığını koruyan Hüdavendigar Köprüsü'nü de görmeyi ihmal etmeyin. Geçmişte bölgenin önemini artıran yerlerden biri olarak bilinen Assos Limanı bugün turistlerin ilgisini çeken kalabalığa ve işletmelere rağmen tarihi dokusunu hissedebileceğiniz bir yer. Liman hem denize girmek, hem de taze balık yemek için ideal…

Assos'ta Nerede Denize Girilir?

Behramkale her ne kadar küçük bir yerleşim yeri olsa da çevresindeki koylarla deniz, güneş, kum tatili isteyenlerin de tercih ettiği yerlerden biri. Assos'ta denize girebileceğiniz ilk nokta; merkezdeki liman. İşletmelerin yoğun olarak bulunduğu kıyı şeridinde denize girebilir, gün içinde restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Assos'a 2 km mesafedeki Kadırga Koyu da her daim temiz deniziyle tercih edilebilecek plajlardan. Biraz zahmetli bir yolu olmasına rağmen güzel manzarasıyla Koruoba Koyu, Babakale yönündeki, salaş balık lokantalarının yer aldığı Sivrice ve geniş ve kumluk plajıyla Sokakağzı deniz için seçebileceğiniz diğer alternatifler arasında bulunuyor.

Assos'a Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla gideceğiniz takdirde Assos'a Eceabat, Gelibolu-Lapseki veya Kilitbahir noktalarından Çanakkale Boğazı'nı geçerek ulaşabiliyorsunuz. Eğer otobüsü tercih ediyorsanız Çanakkale'ye vardıktan sonra Behramkale otobüslerine binerek Assos'a varabilirsiniz. Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı'ndan yaklaşık 70 km uzaklıktaki Assos'a havalimanından araba kiralayarak da kolaylıkla ulaşmanız mümkün.

Assos'ta Görülmesi Gereken Yerler

Assos'un değerini artıran önemli faktörlerden biri de yakın çevresindeki Bozcaada ve Gökçeada gibi önemli turizm beldeleri. Assos tatilinize yeni yerler keşfederek devam etmek isterseniz rotanızı mutlaka doğal güzellikleriyle sizi büyüleyecek olan Bozcaada'ya çevirmelisiniz.

Assos Otelleri

Assos antik kenti ve çevresindeki sakin konaklama tesisleri kış aylarında da turistlerin ilgisini çekse de özellikle yaz aylarında epey kalabalık oluyor. Behramkale Köyü'nde taş evlerde hizmet veren butik otel ve pansiyonlarda kalabileceğiniz gibi denize sıfır bir tatil için limandaki tesisleri de tercih edebilirsiniz. Koylardaki tesisler genellikle yaz aylarında açılsa da bölgede genel olarak tatil köylerinden pansiyonlara kadar pek çok alternatifle her bütçeye uygun seçenekler bulunuyor.