Japon başkentinde yiyecek turuna çıktık ve eve götürebileceğiniz birkaç ürünü ve bunları nerede bulabileceğinizi özetleyen mini bir rehber hazırladık.

Karintou

Japonya’nın geleneksel şekerlemesi karintou, un bazlı krakerlerden yapılıyor. Bu krakerler mayalı hamurla hazırlanıyor, ardından bol yağda kızartılıyor ve üstü şekerle kaplanıyor. Krakerler fıstık, soya fasulyesi, susam ya da Japon yeşil çayı matcha gibi farklı malzemelerle hazırlanabiliyor. Tokyo tren istasyonu GranSta’nın alt katında son derece popüler bir büfe var: Nihonbashi Nishiki Hourin. Burada türlü türlü karintou’yla karşılaşacaksınız. Zencefilli, kahveli, sebzeli, karabiberli ve daha fazlası…

karintou-800x600

Çay

Japonya’da çayın envai çeşidini birçok yerde bulabilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz, Ippodo Tokyo Marunouchi Store (Kokusai Bldg. 1F 3-1-1 Marunouchi Chiyoda Ward; 81-3/6212-0202). Kyoto’dan sonra 2010’da Tokyo’da açılan Ippodo’da Japon yeşil çaylarını almadan önce deneyebiliyorsunuz. Çay hazırlanırken kullanılan çırpıcılar, çaydanlıklar ve diğer çay gereçleri de yine bu dükkânda satılıyor.

cay-800x600

Okaki

Türkçesi pirinç krakeri… Soya sosu ya da tuzla hafif tat kazandırılan bu pirinç krakerleri, Tokyo’dan eve götürülebilecek en pratik yiyeceklerden. Üstelik birçok yerde bu krakerler hediye setleri şeklinde tasarlanmış, dolayısıyla şahane hediyelikler. Akasaka Kayiyama marka okaki krakerleri elde yapılıyor, uzun süre taze kalıyor ve küçük paketler halinde satılıyor.

okaki-800x600

Tsukemono

Japonya’nın salamura yiyecekleri tsukemono, aklınıza gelebilecek birçok yiyeceğin tuz, deniz suyu veya pirinç kepeği ile salamura edilmesiyle hazırlanıyor. Tsukemono, yemeğin yanında ya da atıştırmalık olarak tüketiliyor. Konomono, oshinko ya da okoko adlarıyla da bilinen bu salamura yiyecekler süpermarketlerde satıldığı gibi evlerde de hazırlanıyor. Tıpkı bizdeki turşular gibi. Erik, turp, salatalık, zencefil, soğan ve hünnap en çok kullanılan meyve ve sebzeler.

tsukemono-800x600

Sake

Meishu Center (Hamamatsucho 2-3-29; 81-3/5405-4441), bir sake barı değil bir sake dükkânı olsa da müşterilerine hem tadım yapma olanağı veriyor, hem de sake hakkında geniş bilgi sunuyor. İki sene önce bir bar görünümü de kazanan Meishu Center, son derece mütevazı bir mahallede, fazla dikkat çekmeyen bir mekân olsa da; sunduğu kaliteli ve zengin sake seçkisiye rakiplerinden ayrılıyor. 40 civarında imalathaneden 100 kadar farklı sake çeşidi bulunduran Meishu Center’da tadımlar farklı menülerle karşınıza çıkıyor. Dilerseniz kendi tadım menünüzü kendiniz de oluşturabiliyorsunuz.

sake-800x600

Yorumlar