Macera arayışınıza biraz da gizem katmak ister misiniz? O halde peşimize takılın! Size öyle yerler gezdireceğiz ki gözlerinize inanamayacaksınız. Çizgi filmleri kıskandıracak pembe göller, çılgın bir tasarımcının elinden çıkmış gibi duran volkanik alanlar, gökyüzüne değen sarp yamaçlar, buzdan mağaralar… Evrenin gizli kalmış sırlarını keşfe çıkacağınız tüm bu doğa harikalarını ilginç kılan ise gerçek olamayacak kadar gerçek olmaları… Yeryüzünün sürprizlerle dolu şovu başlıyor!

Trolltunga Uçurumu, Norveç

Trolltunga Uçurumu, Fiyortları ile ünlü Norveç’te, Skjeggedal kasabasında macera tutkunu gezginleri harika bir manzarayla karşılıyor. Deniz seviyesinden 100 m yüksekte konumlanan uçurum Ringedalsvatnet Gölü’nün 700 metre yukarısında boşlukta asılı gibi bir görüntü sunuyor. Uçurumun açıldığı manzaraya bakmak biraz cesaret istese de adrenalin seviyesini zirveye çıkaran bu deneyim cesur yürekleri nefes kesen bir manzara ile ödüllendiriyor. Trolltunga’ya 8-10 saatlik bir yürüyüş ve 900 m’lik bir tırmanış ile ulaşılıyor.

Trolltunga Uçurumu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hvitserkur, Kuzey İzlanda

Denizin ortasında yükselen heybetli bir taş yığını… Bazı iddialara göre o bir canavar, bazıları ise daha çok bir ejderhaya benzediğini düşünüyorlar. Her halükarda, Kuzey İzlanda’da bulunan Hvitserkur Kayalığı hayal gücünün farklı çağrışımlarına açık bir doğa harikası. Vatnsnes Yarımadası’nda bulunan kayalık her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Hvitserkur ismi “beyaz gömlek” anlamını taşıyor. Bu isim ise kayanın üzerini kaplamış olan beyaz kuş pisliklerinden geliyor.

Hvitserkur, Kuzey İzlanda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yellowstone Ulusal Parkı, ABD

ABD’nin İdaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinin kesişme noktasında yer alan Yellowstone Ulusal Parkı, bir tasarımcının elinden çıkmış gibi adeta… Dünyanın en büyük volkanı olarak tanımlanan Yellowstone, binlerce yıldır patlamıyor. Eğer bu gerçekleşirse ABD’nin büyük bir bölümünün yaşanmaz hale geleceği söyleniyor. Varlığı korkutucu olsa da her yıl sayısız insanın akın ettiği bu doğa harikası, güneş ışınlarının yansımasıyla beyaz travertenleri üzerinde muhteşem renklere ev sahipliği yapıyor.

Yellowstone Ulusal Parkı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meteora, Yunanistan

Yunanistan’da, Kastraki kasabasına komşu olan Meteora, asırlar öncesinde yeryüzündeki sıcaklık değişimleri sonucu oluştuğu bilinen dev kayalardan oluşan bir doğa mucizesi. Yükseklikleri 300 metreye ulaşan devasa kayalıklar mistik ve gizemli bir atmosfer yaratıyor. Meteora kelime olarak “havada asılı” anlamına geliyormuş. Bu hissi kuvvetlendiren ve kayaların doğal formundan daha şaşırtıcı olan ise kayalıkların en tepesine yapılmış manastırlar. Binlerce yıl önce hangi teknik donanımla yapıldıkları, oraya nasıl çıkılabileceği gizemini koruyor.

Meteora

 

 

 

 

 

 

 

 

Horseshoe Bend Kanyonu, Arizona

ABD’nin Arizona eyaletinde, Kolorado Nehri’nin oluşturduğu bir kıvrımla meydana gelmiş olan Horseshoe Band Kanyonu, ismini at nalını andıran görüntüsünden alıyor. Bu doğal sanat eserinin sahibi ise tabii ki Kolrado Nehri’nin suları… Yukarıdan bakıldığında izleyenlere dünyanın dışında bir yerlerdeymiş hissi veren bu olağanüstü kanyonu nehir üzerinde gerçekleştirilen bot turları ile farklı açılardan da görmek mümkün.

Horseshoe Bend Kanyonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hillier Gölü, Avustralya

Fotoğrafa baktığınızda sizde de ilk uyandırdığı his koskocaman bir sakız ya da çilekli milkshake mi? Avustralya’nın Middle Adası üzerinde bulunan Hillier Gölü ya da diğer bir adıyla Pembe Göl, doğanın en sıra dışı manzaralarından birinin başkahramanı. Sığ sulardan oluşan bir tuz gölü olan Hillier, koyu yeşil bir ormanla çevrili. Gölün insanı hayrete düşüren renginin ise sırrı tam olarak bilinmiyor. Bilim adamalarına göre gölde tuzla beslenen ve bu rengi üreten alglerden kaynaklanıyor.

Pembe-Gol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buz Mağaraları, Güney İzlanda

Bu kristal şeffaflığındaki buzdan mağaralar, Güney İzlanda’daki Vatnajokull Milli Parkı’nda bulunuyor. İzlanda’daki en büyük buzul olan Vatnajokull bölgesi volkan ve ılıcaları ile biliniyor. Su ile buzun efsanevi ve gerçek üstü manzaralar yaratmak üzere buluştuğu bölge yeryüzünün en ilginç yerlerinden biri. Buzdan mağaraların büyüleyici mavi rengi ise buzun içerisinde bulunan hava ve ışık oyunlarından kaynaklanıyor.

Buz Mağaraları

Yorumlar