Daracık sokaklar arasında birbirinden muhteşem hikayeler saklayan, zengin tarihini her gün bambaşka bir ışıkla parlatan bir güzellikler diyarıdır Safranbolu. Her köşe başında tarihe meydan okuyan konakları, her adımda selamını esirgemeyen sımsıcak insanları ve enfes mutfağının baş tacı safranıyla misafirlerini geçmiş yaşamlara götüren esrarengiz bir kapıdır adeta…
safranboluda ne yapilir (2)

Tarih Sahnesinde, Osmanlı İzlerinin Peşinde…

Kendinizi masallardan çıkmışçasına etkileyici ve heybetli bir kapıdan geçip Osmanlı’nın en güzel yıllarına dönmeye hazır hissediyorsanız Safranbolu’yu görmek için daha fazla geç kalmayın! Tarih sahnesine baktığımızda; dünyanın sayılı kültür mirası şehirleri arasında olan Safranbolu, 14. yüzyıldan bu yana Türk devletlerinin hakimiyeti altında, Avrupa ile Anadolu’nun ticari köprüsü olma özelliğini taşıyor. O dönemlerden şimdiye ise cumbalı evler, Arnavut kaldırımlı sokaklar ve zengin bir tarih kalıyor. Kentin büyüleyici atmosferi ise bugün bile tarihin en güzel izleriyle korunmaya devam ediyor.
safranboluda ne yapilir (5)

Kenti ziyaretiniz benim gibi güneşli bir güne denk geldiyse şanslısınız. Cinci Han ve Hamamı’nda 1600’lü yıllara gidip Safranbolu’nun en şaşaalı yıllarında keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz çünkü. Hazır hana uğramışken ünlü yapının avlusundaki küçük kafede bir kahve içip Safranbolu’nun sizdeki hatırını 40 yıla bölebilir, daha eve dönmeden tekrar gelmenin planlarını yapmaya başlayabilirsiniz. Benden söylemesi!
safranboluda ne yapilir (1)

Cinci Han’ın ardından tarihi sokaklardan geçip uğramanız gereken 2. adres ise Hükümet Konağı, nam-ı diğer Kent Tarihi Müzesi olmalı. 1976 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılan bina, başından geçen yangından sonra 2000 yılında küllerinden yeniden doğmayı başarmış. Şimdilerde ise Safranbolu’nun tarih boyunca başından geçenleri kronolojik olarak izlemenize imkan veren bir müze konumunda. Osmanlı Dönemi’nden Cumhuriyet tarihine kadar Safranbolu’nun günlük hayatından kesitler sunan müzede, o dönemlere ait pek çok eser de bulunuyor.
safranboluda ne yapilir (3)

Akşamüzeri geldiğinde, Yemeniciler Çarşısı Arastası’na uğramayı ihmal etmeyin. Safranboluya has közde pişen Türk kahvesinin tadına burada da bakıp Osmanlı Dönemi’nden kalma izlerin peşine düşebilirsiniz. Ayrıca çarşı içerisindeki minik dükkanlardan sevdikleriniz için Safranbolu’ya özgü hediyelikler de alabilirsiniz. Eve dönüşte valize attığınız bakır şekerlikler, işlemeli örtüler ve şık aksesuarlarla sevdiklerinizin kalbini çalabilirsiniz mesela!
safranboluda ne yapilir (4)

Sürprizlerle Dolu Bir Osmanlı Sofrasına Oturma Vakti!

Osmanlı’dan bu yana Safranbolu denildiğinde akla gelen ilk şeyi, lokumu denemeden olmaz. Neredeyse tüm dünyaya Safranbolu’dan yayılan lokumun bu topraklardaki en önemli üreticileri ise İmren, Zafiran ve Tarihi Şekerci Dükkanı. Eski Çarşı’da bulunan dükkanlarda envai çeşit lokumu denemeniz mümkün. Ancak bana sorarsanız Safranbolu’nun ünlüsü safranlı lokumu mutlaka tatmanız gerekir. Gelenekselden vazgeçmem diyorsanız o halde çifte kavrulmuşu bir de Tarihi Şekerci Dükkanı’nda denemenizi öneririm.
safranboluda ne yenir (2)

Zengin bir mutfak kültürüne sahip Safranbolu, hem tatlıları hem de enfes yemekleri ile adeta bir gastronomi üssü. Hamur işleri konusundaki tecrübesi ülke çapına yayılan kentin piruhisi mutlaka denenmeli. İçi peynir dolu mantı şeklindeki bu özel lezzetin en nefis halini ise Eski Çarşı’da bulunan Safranbolu Sofrası’nda yemek mümkün.

Aradığınız şey gerçek bir Anadolu lezzeti ise o halde kuyu kebabının tadına bir de Safranbolu’da bakmalısınız. Yanında enfes bir safranlı pilav söylemeyi de unutmayın. Safranbolu’yu daha yakından tanımak için Tarihi Simit ve Çubuk Fırını’na da bir uğrayın. Safranbolu’ya özgü susamsız simidin tadını çıkarmak için fırının önünde geçireceğiniz 5-10 dakika yeterli.
safranboluda ne yenir (1)

Konakların Büyülü Hayatında Zamanın Akışına Kapılmaya Hazır mısınız?

Safranbolu, tarihine sahip çıkan ve bu özelliğiyle müze kent olma onurunu taşıyan nadir yerlerden biri. Zaman zaman renovasyon geçiren konakların, Safranbolu’ya bu onurun verilmesi konusundaki payı ise oldukça büyük. Haliyle kenti ziyaretiniz sırasında muhteşem bir konak yerine otel tercih ederseniz Safranbolu’ya haksızlık yapmış sayılırsınız. Üstelik Osmanlı’dan bu yana süregelen Türk geleneklerini ve yaşantısını yakından tanımak için daha iyi bir fırsat da bulamazsınız.

Şehirde kalabileceğiniz çok sayıda konak bulunuyor. Ancak hem şık hem de mütevazı bir konak arıyorsanız İmren Lokum Konak iyi bir seçim olabilir. Kentin en güzel tesislerinden bir diğeri olan Leyla Hanım Konağı da Safranbolu’nun tarihine ayna tutan müthiş bir yapı. Safranbolu’nun dört bir yanında bulunan pek çok konak hem mimarileri hem de sımsıcak hizmetleriyle sizi ağırlamaya hazır. Üstelik neredeyse her yer, yürüyebileceğiniz uzaklıkta olduğundan kaldığınız yerin konumu da mühim değil!
safranboluda ne yapilir (6)

Ve son söz: Safranbolu’ya gitmek için onlarca neden var. Ancak bana sorarsanız tarihin en güzel yıllarını yeniden yaşamak istiyorsanız Safranbolu’nun tarihine doğru yapacağınız yolculuktan daha iyi bir fırsat bulamazsınız.

Nilay Kaya 

Yorumlar