Mersin’e gitmek için yaza kadar beklemenize gerek yok. Hatta yaz sezonu dışında yola çıkarsanız daha bile iyi olabilir çünkü Mersin’de gezilecek yerler o kadar çok ki, sıcaklar yüzünden gidip de görememek bir pişmanlık yaratabilir. Bizden söylemesi.

Antik Kentler Diyarı
Hititler’den Roma ve Bizans İmparatorluğu’na, oradan da Karamanoğulları ve Osmanlı’ya kadar uzanan bir geçmişi ver Mersin’in. Tarih kitaplarında okuduğumuz neredeyse bütün büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması başlı başına heyecan verici bir durumken, bir de bu medeniyetlerin doğup büyüdüğü tarihi yerleri ziyaret edebilmek ayrıca özel kılıyor.
mersinde gezilecek tarihi yerler (3)Hemen Silifke merkezinin yakınında bulunan sütunlu yolu izleyin ve karşınıza Zeus Tapınağı çıkacak. Yüzlerce yıllık geçmişine rağmen hala tarihin izlerini sürebileceğiniz bu yapının yanında, Roma Tapınağı da Silifke’de görülecek yerler listenizin başında yer almalı.
mersinde gezilecek tarihi yerler (8)
Biraz batıya doğru yol aldığınızda ise “güneş” anlamına gelen Soloi Liman Kenti karşınıza çıkacak. Rodoslular zamanında önemli bir merkez olan bu limanda hala daha ayakta duran sütunları, hamam ve su kemerlerini ziyaret edebilirsiniz.

Kenti Çevreleyen Kaleler
Bir medeniyet gitmiş, diğeri gelmiş ve her gelen topluluk kendini korumak için kaleler inşa etmiş. Şehrin en göz alıcı kalesi ise kuşkusuz Belenkeşlik Kalesi. Kız Kalesi olarak da bilinen ve bir ada üzerinde yer alan bu mimari harikası, Soğucak Yaylası’nın hemen yakınında bulunuyor.

mersinde gezilecek tarihi yerler (5)Diğer görmeniz gereken kaleler ise Korikos Kalesi, Silifke Kalesi ve Mut Kalesi. Aslen bir anıt mezar olan, yüksek Mezgit Kalesi ise kendine hayran bırakan tasarımıyla hala oldukça etkileyici.
mersinde gezilecek tarihi yerler (6)

Kayalardan Fışkıran Tarih
Bazen insanlar tarafından, bazen de bizzat doğanın müdahalesiyle şekil değiştirmiş kayaları vardır Mersin’in. Kimisi adam formuna bürünüp sizi karşılar, kimisi de cennet ve cehenneme açılır.
mersinde gezilecek tarihi yerler (7)
Silifke’de Şeytan Deresi vadisine vardığınızda, karşınızda duran dağlarda M.S. 2. yüzyıldan kalma, kadın, erkek ve hayvan figürlerinin işlendiği adam kayalarını göreceksiniz. Cennet ve Cehennem Mağaraları ise yüz yıllar önce yapılmış olan antik kiliseyi, gizemli bir dereyi ve göz alıcı manzarayı beraberinde getiriyor.

İnanç Kapıları
Mersin’in iddialı olduğu bir nokta da dinler. Hem Hıristiyan hem de İslam dünyası için oldukça önemli yerlerini bünyesinde topluyor. Hz. İsa’nın havarilerinden olunan St. Paul’ün evi, Azize Tekla’nın sığındığı ve daha sonra kiliseye çevrilen mağara, Hıristiyanlığın kutsal kabul ettiği merkezlerdir ve Mersin Hac Yolu üzerinde bulunur.
mersinde gezilecek tarihi yerler (4)
Tarsus merkezde yer alan ve Cami-i Nur olarak da bilinen Ulu Camii, Selçuk-Osmanlı mimarisinin muhteşem bir örneğini sergilemektedir. Babil Kralı’nın azabından kaçan Danyal Peygamber’in makamının yer aldığı Makam-ı Şerif Camii de, yine Tarsus’un önemli tarihi merkezleri arasındadır. Yedi Uyurlar’ın sığınıp 300 yıl süreyle uykuya yattığı Eshab-ı Kehf Mağarası ise mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalar arasında.

Yorumlar