Denizin maviliği bile bir başkadır bu şehirde… Karadeniz’in dalgalı kıyılarından ve yemyeşil dağlarından esen rüzgarı dinlersen, doğanın fısıltılarını kolaylıkla duyabilirsin. Güneşi, yağmuru ve oksijeni bol olan bu bereketli topraklarda; tarihi ve kültürel zenginlikler o kadar çok ki, keşiflerle dolu bir gezi seni bekliyor olacak!

Özellikle bahar ve yaz aylarında bol seçenekli bir tatil fırsatı sunan Ordu’da, neler yapabileceğine bir bakalım!

Boztepe Ordu’nun Tüm Güzelliğini Gözler Önüne Seriyor

Ordu, yeşille mavinin mükemmel uyumunun zirve yaptığı bir yer. Bu zirveyi tam anlamıyla yaşamak için ilk önce Boztepe’ye çıkmalısın. Tepeden karşına çıkan manzaraya ilk bakışı attığında, rüzgarın da etkisiyle beraber heyecandan nefesin kesilebilir.

Teleferik kullanarak, Karadeniz’in muhteşem denizini ve yemyeşil ormanlarının tadını yavaş yavaş çıkarabileceğin Boztepe’de, yöresel ürünlerin satıldığı ahşap evlerden alışveriş yapabilir, kafe veya restoranlarda bulunan muhteşem manzara eşliğinde Ordu lezzetlerini tadabilirsin.

Boztepe’ye çıkmadan önce teleferiğin hemen aşağısında bulunan Ters Ev, bir hayli ilginç… En ufak ev detaylarını görebileceğin bir şekilde tasarlanan Ters Ev, eğlenceli ve hayret verici görüntüleri içinde barındırıyor.

Son olarak, Boztepe’nin sunduğu harika manzaranın üstünde kuş gibi süzülmek istersen eğer heyecan dolu bir yamaç paraşütü macerası yaşayabilirsin. Havada geçireceğin her dakikanın hakkını veren bu aktivite, Ordu sahilde sonlanıyor.

Muhteşem Bir Doğa Ulugöl Tabiat Parkı’nın Etrafında Birleşiyor

Doğanın binlerce yıl biriktirdiği su birikintilerinin önce göle, ardından muhteşem bir doğal manzaraya dönüşmesi ne kadar da heyecan verici… Ordu bölgesi buna benzer göllerle dolu, fakat Ulugöl Tabiat Parkı eşsiz güzelliği ile birkaç adım daha öne çıkıyor.

Bir Krater gölü olan Ulugöl, özellikle sonbahar renklerini kuşanınca cezbedici bir atmosfer sunuyor. 2009 yılında tabiat parkı olarak tescil edilen bu gölde; fotoğraf çekimi, bisiklet turu, piknik ve doğa yürüyüşü yapabilirsin. Gölün etrafında bulunan kır evlerinde konaklayarak, doğanın içinde huzur dolu bir tatil keyfi yaşayabilirsin.

Yason Burnu Efsanesi Seni Bekliyor

Küçük bir yarımada olan bu burun, yemyeşil doğası ve denizden gelen dalga sesleri ile birlikte dünyanın en çok huzur veren yerlerinden biri olabilir. Yarımadanın üzerinde bulunan Yason Kilisesi’nin, M.S. 3. yüzyılda Rumlar ve Gürcüler tarafından yapıldığı söyleniyor.

Herkül’ün de içinde bulunduğu Altın Post efsanesi ile tanınan Yason Burnu, özellikle yabancı turistlerin çokça ilgisini çekiyor. Bu efsanenin zaman içinde unutulmaması için yarımadada, her yıl Altın Post Festivali yapılıyor.

Doğanın En Güzel Halini Perşembe Yaylası’nda Keşfet

Hayran olunası bir güzelliğe sahip olan Perşembe Yaylası, usta bir ressamın elinden çıkan bir tablo gibi kusursuz bir atmosfere sahip. Ziyaretçilerini bu harika manzaranın içine davet eden Perşembe Yaylası, mendereslerinin harika görüntüsü ve irili ufaklı tepeleriyle doğanın tüm hünerlerini gözler önüne seriyor.

Yaklaşık 1500 metre rakımda bulunan ve son yıllarda gösterilen yoğun ilgi sebebiyle Ordu’da turizm merkezi olarak ilan edilen Perşembe Yaylası’nda, yerli ve yabancı turistler pansiyon ve apart evlerde konaklayabiliyor.

Bol oksijenli yayla havasını deneyimlemek isteyen birçok kişi genellikle yaz aylarında düzenlenen şenlikleri tercih ediyor. Her zevke hitap edebilen bu şenliklerde; güreş, at yarışı ve off-road yarışları gibi birkaç farklı etkinlik mevcut.

Doğal güzelliklerini, bölgesine de yansıtabilen Perşembe Yaylası’nda; Karga Tepesi, Çiseli Şelalesi ve Perşembe Yaylası Göleti gibi birçok doğa harikası yan yana duruyor.

Kurul Kalesi ile Karadeniz’de Binlerce Yıl Öncesine Gidebilirsin

Ordu’da harika bir doğal atmosferin içindeyken heyecan verici bir tarihi yolculuğa çıkmak istersen, Kurul Kalesi seni bekliyor olacak. Yaklaşık 2 bin yıllık olan ve Helenistik dönemde Pontus Kralı VI. Mithradates’in yaptırdığı bu kalenin, arkeolojik bulgular sayesinde askeri ve dini önemi gün yüzüne çıkmış durumda.

Kalenin etrafında yapılan çeşitli kazılarda 2 bin 100 yıllık olduğu düşünülen Dionysos, Satyr büst maskları ve Ana Tanrıça Kybele heykelleri; Karadeniz bölgesi için önemli arkeolojik bulgular arasında yer alıyor. Kurul Kalesi’nde göze ilk çarpan 300 basamaklı Dehliz Merdiveni de, kalenin görüntüsüne ayrı bir ihtişam katıyor.

Ordu’da Manzaranın Keyfini Lezzetli Yemeklerle Çıkar

Doğal güzellikleri ile insanı seyir zevkine doyuran Ordu’nun, lezzetli yemekleri de en az muhteşem doğası kadar iddialı. Ordu’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin yanı sıra tadılması gereken yemeklerinin sayısı da bir o kadar fazla.

Denize sıfır balık restoranlarından esnaf lokantalarına kadar birçok lezzeti Ordu’da kolayca bulabilirsin. Doğasının çeşitliliğini mutfağına da yansıtan bu Karadeniz yöresi; karalahana dolması, kaldırık kavurması, beyaz kiraz kavurma, muhlama ve meşhur Ordu pidesi gibi lezzetlerle ön plana çıkıyor.

Doğu Karadeniz’in giriş kapısı sayılabilecek olan Ordu, doğasının benzersiz görüntüsü sayesinde ziyaretçilerine unutulmaz bir Karadeniz turu yaşatıyor. Sen de Karadeniz’in muhteşem doğasını keşfetmek için bir Ordu tatili yapmak istersen, plan yapmaya Ordu Otelleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

Yorumlar