Yaz sıcakları… Termometre neredeyse 38 dereceyi gösteriyor. Düğün bitti sıra balayında. Farklı bir macera için uçağa atlıyor 3,5 saat süren bir yolculuk sonrası Norveç’e ayak basıyorsunuz ve masal o anda başlıyor.

Havaalanından Oslo’ya 45 dakika süren bir tren yolculuğu sonrası şehirde vakit geçirebilir ya da Bergen’e doğru bir tren yolculuğuna daha başlayabilirsiniz. Oslo’da vakit geçirmeyi tercih ederseniz 58 bronz heykeliyle ünlü Vigeland Park ve Viking gemileri, mücevherler, kızaklar, arabalar ve giysilerinin görülebileceği Viking Müzesi, Kuzey Kutbu’na ilk adımını atanların, orijinal boyuttaki geminin ve tüm o soğuktaki zorlukları birebir yaratan Müze Fram sizi bekleyenler. Kafe ve restoranlarla dolu liman etrafında kısa romantik bir yürüyüş sonrası deniz kenarında ve denizin üstündeki iskelede konumlanan restoranların birinde akşam yemeğinizi alabilirsiniz. Alışveriş için ise Akker Brygge tercih edilebilir.

Bergen’e doğru yolculuğu tercih ederseniz de Oslo’dan muhteşem manzaralarla bezeli (Avrupa’nın en muhteşem manzaraları) ve 7 saat süren yolculuk sonrası hedefe ulaşıyorsunuz. Bergen, bir dağ eteğine kurulu, kurabiye evleri ve somonuyla ünlü bir liman şehri. Norveç’in fiyordlara açılan kapısı Bergen’den kiraladığınız arabayla fiyordları boydan boya görerek ilerleyebilirsiniz. Güzergahınız Bergen-Fram-Aurland-Hellyslt-Geirenger-Alesund olsun.

Yol boyunca size yüksek kayalıklar, tüneller, her yanınızdan gürleyen şelaleler ve rengarenk, bakımlı kurabiye evleri eşlik ediyor. Her bir noktada konaklayarak tüm şeridi baştan sona keşfettikten, yaz aylarında gece saat 1’de bile aydınlık olan gökyüzünde doğanın tadını çıkarttıktan sonra Hellyslt’te rüya gibi manzaralara karşı bir otel olan Villa Norangdal sizi bekliyor. İnsan aklını zorlayan manzaralarla bezeli bu yolculuk boyunca size huzur, sessizlik ve doğanın eşlik edeceğini de unutmayın!

Daha daha…

Cafe Edvard Munch, Oslo
Nobilis Restaurant, Oslo
Çiçek Pazarı, Bergen
Hanseatik Evler, Bergen
En Dar Fiyort, Naeroyfjord

Yorumlar