İznik’e ilk gittiğimde beni en çok göl etkilemişti. 1984 yazıydı…Ben 4 yaşında küçücüktüm, o binlerce yaşında, çok büyüktü. Denize benziyordu, ama tadı tuzlu değildi. Üstelik göz de yakmıyordu. Denizde yüzme öğrendiğimi zannederken, göle girince anlamıştım ki, ben yüzmeyi bilmiyorum. Çok geçmeden o tek kolluk da çıktı kolumdan. Zordu gölde yüzme öğrenmek ama bugün sayesinde çok iyi yüzerim.

lets-go-iznik-15-825x600

O zamandan bu zamana her sene giderim İznik’e. Hiç değişmedi desem yalan olur ama her gidişim mutlu eder beni, herkesi tutup kolundan bir götüresim gelir. Gölün içindeki batık şehir ile, surları ile, meşhur İznik çinileri ile bezeli Yeşil Camii ile, Hristiyanlık için çok önemli bir yere sahip Ayasofyası ile, zeytiniyle, gölüyle İznik; eski adıyla Nicea, tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğası, mikrokliması ile eşi benzeri olmayan bir yerdir.

lets-go-iznik-13-825x600

Burada tarım, özellikle zeytincilik ve balıkçılık başlıca geçim kaynağıdır. Göl, bitmesini istemeyeceğiniz bir yolda, zeytin ağaçlarıyla devam eder. Son yıllarda yağcılık yapılmaya başlamış olsa da, esas sofralık zeytine uygundur teruar. Çok kaliteli sele zeytini burada yetişir. Bir seyahatinizi zeytin hasadı dönemine denk getirmenizi öneririm, zira İznik ve civar köylerde yaşayan halk çok cana yakındır, böylelikle birlikte zeytin hasat edip, sofralarına konuk olabilirsiniz. Zeytin dışında elma ve meşhur yarma şeftali de yetiştirilir.

lets-go-iznik-05-825x600Göl kenarında sanayileşme olmadığı için İznik Gölü tertemiz ve bereketlidir. Gölde yaşayan canlı açısından çok çeşit olmasa da mahsul boldur. Boşuna bereket onu korumasını bilenindir dememişler. Yayın, aynalısazan, gümüş balıkları ile kabuklu bir göl canlısı olan kerevit bolca bulunur.

lets-go-iznik-10-825x600

Yayın balığı, boyu 3 metreye kadar çıkabilen, etobur bir dip balığıdır. Durgun ve derin suları sever. Görüntüsü özellikle uzun bıyıkları nedeniyle biraz korkutucu olsa da doğru pişirildiğinde tadından yenmez. İznik’te yayını, sıklıkla şiş olarak yaparlar. Yağlı ve löp etli olduğu için mangalda şiş olarak çok lezzetli olur. İznik Merkez’de sahil tarafında Çamlık Restaurant yayın şiş için bir numaralı adrestir, Çamlık’a gitmişken sigara böreğini de atlamamak gerekir.

lets-go-iznik-09-825x600

Sazan yayına göre daha az yağlı ve yavan bir balıktır. İznik Gölü’nden çıkan sazana, üzerinde tek tük pul olduğu için aynalısazan adı verilir. Daha çok tavası yapılır. Bana kalırsa sazanın tavası pek bir şeye benzemez, ama Çakırca’da bulunan Kopuk Restaurant kömür ateşinde bir sazan yapar ki, olağanüstü lezzette olur. Özel bir marinasyonda beklettikleri sazanı büyük parçalar olarak pişirdikleri bu yemeğe sazan pirzola isimini veriyorlar. Kopuk’un spesiyali sazan pirzolayı başka bir yerde bulamazsınız. Yine Kopuk’ta, en güzel örneğini yiyebileceğiniz yayın tava da yapılır. Hiç yağ çektirmeden, çıtır, nefis bir lezzettir. Yanında bol yeşil salata ile günü her saati yenebilir.

lets-go-iznik-04-825x600

Gelelim benim favorim olan göl canlısı kerevite. Özellikle yaz aylarında balıkçılarda bulunur. Çoğu restoran elinde kalmasın diye bulundurmaz, önceden söyleyip istemek gerekir. Türkiye’de en çok kerevit bulunan göl burasıdır. Mahsulün çoğu İskandinav ülkelerine ihraç edilir. Yerli halk kerevite istakoz der. Baktığınızda istakozun küçüğügibi gözükür, boyu elin avucunu geçmez. Kerevit satan restoranlar genelde soğuk söğüş olarak ya da güveçte domatesli, peynirli olarak satarlar. Çok lezzetli, kendine has bir tada sahiptir. Kuyruk kısmı etli ve gevrektir. Buldunuz mu sakın kaçırmayın. Doğru paketlettirip, canlı muhafaza ederseniz evinize kadar bile getirebilirsiniz.

lets-go-iznik-11-825x600

İznik’te en güzel kahvaltı da göl kıyısında, Darka Sosyal Tesisleri’nde edilir. Yalnız burada yiyip içmek isterseniz ya üye ya da üye misafiri olmanız gerekir. Darka Sosyal Tesisleri’nde her pazar Süleyman Usta, dillere destan kol böreğini yapar. Bilen bilir, müdavimleri kaçırmaz ve börek öğlene kalmaz. Bir de sakızlı fırın sütlacı meşhurdur Süleyman Usta’nın. Az pirinçli, yoğun kıvamlı, bol sakızlı, üzeri güzelce yanmış, tam kahve yanında yemelik bir tatlı.

lets-go-iznik-02-825x600

Son yıllarda meşhur olan İznik köfteden de bahsetmeden olmaz tabii. İşin aslı ‘meşhur İznik köftesi’ diye bir köfte yoktur. 10 senesi ya var, ya yok; küçücük bir dükkandan işi büyütüp, herkesin beğenisini kazanan bir köfteci sayesinde bugün herkes İznik’e köfte yemeye gidiyor. Köfteler lezzetli ve sulu tabii ama işin aslı budur.

lets-go-iznik-12-825x600

Türkiye’nin her kasaba ve köyünde olduğu gibi İznik’te de çok sevimli, sıcak kahvehane ve çay evleri var. Yeşil Camii’nin karşısında bulunan, Yeşil Camii Çay Bahçesi bunlara güzel örnektir. Hava soğuksa içeride soba başında, sıcaksa dışarıda çınar altında oturup kahve yudumlamak çok keyifli, bir de plastik sandalyeleri olmasa…İznik ve civarındaki köylerde “kadın başınıza” bu kahvehanelere gidebilirsiniz, kimse ters karşılamayacak, aksine sizi rahatsız etmeden yardımcı olacaktır.

lets-go-iznik-14-825x600

İznik, sadece tarihi ve kültürel özellikleri ile değil aynı zamanda başka yerde bulunamayacak lezzetleri ile de kaçırılmayacak, eşi benzeri olmayan bir yer. Yeter ki korunsun!

İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

 

Yorumlar