Onlar korkusuz, cesur ve sporcu… Karşınızda doğanın tüm zorluklarına direnen ekstrem sporcular…

Alper DalkılıçALPER DALKILIÇ (36)
Ultra-Maraton
alperdalkilic.com

Ultra-maraton nasıl bir disiplin?
Temelleri Yunan ulak Pheidippides’e dayanıyor. Pheidippides, MÖ 490’da Atinalıların Perslere karşı kazandığı zaferi iletmek için Maraton şehrinden Atina’ya olan 42 kilometrelik mesafeyi koşarak gelmiş. Efsaneye göre, mesajı ilettikten sonra da düşüp ölmüş. Tarihçi Herodot’un anlatımına göre ise Pheidippides, Atina’dan Sparta’ya (246 km) Pers saldırısına karşı yardım istemek için koşmuş. 1982’de Amerikalı koşucular bu mesafeyi koşmak isteyince yeni bir koşu disiplininin temelleri atılmış. Asfalt, çöl kumu, toprak gibi farklı zeminlerde geçen yüzlerce kilometreden oluşan tek ve çok etaplı ultra maratonlar koşuluyor yaşadığımız her an.

Siz nasıl dahil oldunuz? Başka sporlar da yapıyor musunuz?
2010’da Türkiye’de ilki yapılan Likya Ultra Maratonu ile bu maceraya dahil oldum. Bir hafta süren, 240 km’lik parkuru, tüm malzemeyi sırt çantalarında taşıyarak bitiren 10 kişiydik. Ultra maraton dışında dağcılık yapıyorum ve bisiklete biniyorum.

Bu tutku bugüne dek sizi nerelere kadar götürdü?
Likya Yolu Ultra Maratonu sonrasında kendimi çöllerde buldum. Dünyanın dört farklı kıtasında 250 km’lik ve birer haftalık dört ultra çöl maratonuna (sırasıyla Atakama Çölü, Gobi Çölü, Sahra Çölü ve Antarktika) katıldım ve böylece aynı takvim yılı içinde dört ultra maratonu başarıyla tamamlayarak Grand Slam’a adını yazdıran ilk Türk sporcu oldum. Dünyada da bunu başarmış 28 kişiden biriyim. Sonraki süreçte Avustralya’da 10 günde 520 km’lik bir ultra maraton, Avrupa kıtasında İzlanda’da bir ultra maraton ve Kuzey Amerika’da Büyük Kanyon’da ultra maraton koşarak #7kıta7ultramaraton projemi tamamladım.

Sizi en çok etkileyen yerler hangileri oldu?
Likya Yolu muhteşem bir coğrafya. Şu ana kadar yapılan üç maratona da katıldım. Maddi destek olmadığı için son iki senedir gerçekleşemiyor, ancak 2015 yılı Eylül ayı için şimdiden hazırlanabilir adaylar. Yoldaki kırmızı beyaz işaretler size kılavuz oluyor. Yurt dışında ise Büyük Kanyon enfes bir coğrafya. Katıldığım ultra maratonda 2700 metrelere koşarak çıktık, gece -7 dereceyi gördük ve bitiş çizgisine başarıyla ulaştık. Madalya yerine verilen oldukça güzel bir kemer tokası müthiş bir anıydı. Katıldığım ultra maratonlarda gördüğüm güzellikler haricinde, tırmanış amacıyla gittiğim Doğu Anadolu Bölgesi her daim ayrı bir değerde benim için. Özellikle kış aylarında gittiğimiz Ağrı Dağı enfes manzaralar sunuyor.

Sıradaki seyahat nereye?
18 Mayıs’ta Kopenhag Maratonu’nda koşacağım. Bildiğimiz standart şehir maratonu mesafesi olan 42,195 km uzunluğunda. Bu maratonda hedef süremi elde ederek, 2015’te koşulacak Boston Maratonu’na akredite olmak istiyorum. 2015 Şubat’ında, eğer sponsor bulabilirsem, Kanada’nın en soğuk bölgesi Yukon’da 430 mil süresince, -50 derecede kızak çekerek bir ultra maratona katılmak istiyorum. İstedikten sonra destek ve çaba ile imkânsız sadece biraz zaman alır.

Taner AykurtTANER AYKURT (36)
Kiteboard (Uçurtma Sörfü)
www.kitextreme-turkey.com

Kaç yıldır kiteboard yapıyorsunuz? İlgilendiğiniz başka spor dalı var mı?
15 yıldır kiteboard yapıyorum. 2006’da ilk Türkiye şampiyonası yapıldığından beri (2. olduğum 2009 hariç) freestyle dalında Türkiye Şampiyonu’yum.Ayrıca 2011’de Asya Kiteboard Turu’nda, Course Race dalında birinci, Freestyle dalında ise ikinci oldum. Kiteboard öncesinde, 11 yaşında başladığım rüzgâr sörfü tutkusu vardı; üniversite yıllarında, özellikle kış aylarında rüzgârın olmadığı sezonda ise tenis oynardım.

Kiteboard tutkusu bugüne dek sizi nerelere kadar götürdü?
Kiteboard tutkusu Fethiye’de başladı; 2001’de ise Alaçatı’da kitesurf ve rüzgâr sörfü eğitimleri vermeye başladım. Sonrasında Club Mistral bünyesinde eğitmen olarak, kış sezonlarında yurt dışına gitmeye başladım; bu vesile ile Mısır, Venezuella (Isla Margarita), Cape Verde (Sal Adası) ve son 5 senedir Kasım-Mart arası Filipinler’in Boracay adasında, hem çalışmak hem de kış döneminde yarış antremanlarıma devam etmek amacıyla bulundum. Ayrıca Burn sponsorluğunda yarışmak üzere Tayland, Çin, Avustralya, Endonezya’da yarışlara katıldım. Gittiğim yerler içinde en çok beni etkileyen Boracay oldu. Bu adada bir kiteboard tutkununun arayacağı her şey var.

Okulunuzun bulunduğu Gökova’nın kiteboard sporu açısından özelliği nedir?
Gökova’nın bu spor açısından özelliği; yaz sezonunda her daim esen rüzgârı ve suda geniş sığ alanın bulunması. Bu özellikler, kiteboard’u öğrenmek ve geliştirmek isteyenler için Gökova’yı dünyada sayılı sahillerin arasına sokuyor. Bunun yanında, sahilde insanların yararlanabileceği birçok tesis olması, 10 dakika gibi bir mesafede Akyaka gibi eşsiz bir turizm kasabası bulunması, havaalanına 45 dk’lık mesafede olması da diğer artıları. İlk okulumuz olan Fethiye Surf Center’ın 2. şubesini 2011’de Gökova’da Kitextreme-Turkey adıyla açtık.

Bu spora başlayacaklara önerileriniz neler?
Uçurtma sörfü yapmak bir hayat tarzıdır; çok tutkulu bir spor olduğu için birçok insan zamanla hayatını bu spora göre yönlendirmeye başlıyor. Yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem, ekstrem bir spor olduğu için yetkili okullardan birine giderek lisanslı eğitmenlerden gerekli eğitimleri almaları. En iyisi, bir hafta sonu deneme derslerine katılarak bu sporun kendilerine uygun olup olmadığına karar vermeleri. Sonrasında 3 günlük temel kursları tamamlayabilirler.

Bu spor dalındaki idolünüz kim?
Youri Zoon, Hollandalı bir kiteboardcu. 2013’ün de dünya şampiyonu.

Dünyada bu spor en iyi nerelerde yapılıyor?
En çok gidilen lokasyonlar: Filipinler, Brezilya, Avustralya, Venezuella, Mısır, Meksika, Cape Verde, Maritius, Güney Afrika, Kenya ve Dominik Cumhuriyeti.

Sıradaki seyahat nereye?
Gelecek kış tatil amaçlı Maruitius’a gitmeyi planlıyorum

Zorbey AktuyunZORBEY AKTUYUN (29)
Kaya Tırmanışçısı

Kaç yıldır kaya tırmanışı yapıyorsunuz?
14 yıldır kaya tırmanışı yapıyorum.

İlgilendiğiniz başka spor dalı var mı?
Tırmanış kadar ciddi olmasa da yoga yapmaya çalışıyorum ve biraz da motosiklet.

Bu tutku bugüne dek sizi nerelere kadar götürdü?
Hiç tahmin edemeyeceğim kadar çok yere götürdü. Şu an o yerlerden birindeyim, Alanya’da. Tırmanış olmasa adını bile duyamayacağım yerlere gittim, bunlar arasında en çok etkilendiklerim: Güney Afrika (Rocklands), Hindistan (Hampi), Arjantin (Piedra Parada), Çin (Getu Vadisi), İtalya (Dolomitler) ve Niğde (Aladağlar). Hepsinin ortak özelliği; el değmemiş doğa, vahşi yaşam, gerçekten her yerden ve her şeyden uzak olmaları, seyahatte son noktalar olmaları ve ulaşımıyla, konaklamasıyla insanın limitlerini zorlamaları…

Bafa Gölü’nün bu spor açısından özelliği nedir?
Türkiye’nin en büyük ve en çok kaya potansiyeline sahip bölgesi olması. Yürüyerek bile her yerini gezmenin yıllar alacağı bir bölge. Hayal edemeyeceğiniz kadar çok kaya ve tırmanış imkânına sahip, adeta sınırsız bir kaynak. Aynı zamanda tarihi, kültürü, güzelliği, doğası, yemekleri de diğer öne çıkan özelliklerinden. Yüzölçümü açısından da dünyada 3. büyük bölge. İlk ikisi Rocklands (Güney Afrika) ve Hampi (Hindistan).

Bu spora başlayacaklara önerileriniz neler?
Kaya tırmanışına başlamak ve bu sporu denemek artık çok kolay. Büyük şehirlerin çoğunda, çok büyük olmasa da tırmanışı deneyebileceğiniz bir yapay duvar bulabilirsiniz veya gerekli kişilerle iletişime geçip alana gider ve tırmanmayı deneyebilirsiniz. Biraz daha ilerletmek isterseniz üniversite dağcılık kulüplerinden ya da özel dağcılık kulüplerinden eğitim alıp kendiniz geliştirebilirsiniz. Önerim; doğaya çıkmanız, kendinizi ve doğayı keşfetmeniz. Bu süreçte eğlenirken aynı zamanda çok da dikkatli olmalısı, iyi eğitim almalısınız. Bol seyahat edip farklı kültürler ve insanlar tanımalı, değişik yerlerde tırmanmalısınız.

Bu spor dalındaki idolünüz kim?
Etkilendiğim çok sayıda cesur insan var. Wolfgang Gullich, Kurt Albert, Klem Loskot, Jerry Kukuczka, Lynn Hill bu isimlerden birkaçı. Türkiye’de ise ağabeylerim ve ilk jenerasyonumuz Doğan Palut, Öztürk Kayıkçı, Muammer Yalçın. Bu isimler her zaman farklı yönleri ile örnek aldığım insanlardır.

Bir gün mutlaka tırmanmak istediğiniz kaya hangisi?
El Capitan / Yosemite, Pakistan ve Kırgızistan’daki büyük duvarlar.

Sıradaki seyahat nereye?
Şu an uzun süredir planladığımız bir seyahatin içindeyim ve her şey mükemmel gidiyor. Sırada Adana ve Ankara var ve yazın büyük bir ihtimalle Rusya. Hepsi tırmanış için diyebilirim.