Vizesiz olarak misafir kabul etmesiyle birlikte son yılların gözde gezi rotalarından biri olan Balkanlar’ın en güzel mevsimi başladı! Hikayesi bol bu coğrafyayla henüz tanışmadıysanız, seyahat planı yapmak için en doğru zamandayız! Balkanlar yolculuğunuz süresince hem tanıdık bir tat alacaksınız hem de yepyeni güzelliklerle tanışma fırsatı bulacaksınız. İşte Balkanlar’ı görmeniz için size ilham verecek 5 neden!

1. Tarihi Zenginlikleri

Balkanlar, Avrupa’nın tarih açısından en zengin coğrafyalarının başında geliyor. Yüzyıllar boyunca Romalılar, Slavlar, Yunanlılar, Türkler gibi her biri bölgenin karakterini etkileyen farklı kültürleri ağırlamış toprakları üzerinde. Bugün ise eskiden Yugoslavya’yı oluşturan farklı ülkelere ev sahipliği yapıyor. Yakın tarihine kadar uzanan savaşların acı ve hüzün dolu yansımaları da mevcut. Bu kadar zengin bir kültürel mirasa sahip Balkanları dolaşırken köprüden ibadet yapılarına, evlerden çarşılara karşınıza çıkan her eserde bu çeşitliliğin izlerini göreceksiniz. Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan ve Makedonya tarih meraklılarını nadide eserlerle tanıştıracak!

balkanlar1-800x600

2. Ucuz Olması

Balkanlar ve Doğu Avrupa’nın geneli, Batı Avrupa ülkelerine göre çok daha makul fiyatlarla karşılayacak sizleri. Balkan ülkelerinin çoğunda Paris ya da Londra’da geçireceğiniz bir gününüzde harcadığınızdan daha az döviz harcamanız mümkün. Bulgaristan, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan… Hangisine giderseniz gidin konaklama seçeneklerinden yemeğe, alışverişten ulaşıma kadar ekonomik seçenekler sizi bekliyor olacak.

balkanlar2-800x600

3. Doğal Güzellikleri

İster yemyeşil bir orman, ister masmavi sulara açılan birbirinden çekici kumsallar… Bir tatilde doğadan bekleyeceğiniz pek çok güzelliği dengeli bir şekilde toprakları üzerine dağıtmış Balkanlar… Eğer deniz kenarında vakit geçirmek isterseniz, Dubrovnik ve Karadağ gibi Adriyatik Denizi’nin muhteşem sularına açılan kıyılarına yönelebilirsiniz. Dağlar, ovalar, nehirler ve yemyeşil ormanlarla tanışmak isterseniz Balkan köylerine doğru yol alabilirsiniz.

balkanlar3-800x600

4. Lezzetli Mutfağı

Balkanlar’ın zengin kültürel geçmişinin yansımalarını mutfağında da görmek mümkün. Türk, Yunan, İtalyan, Macar mutfaklarının ve Akdeniz’den yansımalarının Balkanlar’ın lezzet yolculuğunda etkisi biliniyor. Balkanlarda yiyeceklerin çok lezzetli olmasında bu coğrafyaya cömert davranan doğanın da payı büyük. Et seviyorsanız Balkan mutfağı sizi mutlu edecektir. Hamur işleri de oldukça fazla yer tutuyor burada… Balkanlar’a gitmişken isli et, Arnavut ciğeri, Boşnak böreğinin tadına bakmadan dönmeyin deriz. Tabii sütlü tatlılar da listenizde mutlaka yer tutmalı, özellikle de Arnavutluk’ta tadına bakabileceğiniz trileçe’yi es geçmeyin!

balkanlar4-800x600

5. Eğlenceli Gece Hayatı

Balkanlar’da doğası, mutfağı ve tarihi mirasları kadar öne çıkan bir diğer etken de hareketli gece hayatı… Pek çok turist sadece eğlenceli bir hafta sonu geçirmek için bile bu bölgeye gidiyor. Bu konuda en çok öne çıkan kent ise Belgrad… Gün karardıktan hemen sonra hareketlenen kent, gece kulüplerinde sabaha kadar süren DJ performansları ile ilgi görüyor. Ayrıca Tuna üzerindeki yüzer kulüpler de gece eğlencesinin popüler adresleri… Karadağ’ın Adriyatik kıyısındaki şehri Budva ve Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna da gece eğlencesinin Balkanlar’daki öne çıkan adresleri…

balkanlar5-800x600

 

Yorumlar