Sanki daha önce hiç kimse bu topraklar üzerinde yaşamamış, yepyeni bir sabah hiç doğmamış ve aslında dünya üzerinde hiç var olmamış gibi… Tarihi, insanlığın varlığı kadar olan uzak şehirlerde bir sabah aniden zamanın sonsuza dek duracağına kim inanabilirdi ki! Kimi büyülü bir masalın parçası kimi de fantastik bir film dekoru sanki… Ancak hepsi gerçek! Dünyanın en müthiş, en esrarengiz ve en hüzünlü terk edilmiş şehirlerinde zamanı durdurmaya hazır mısınız? İşte gözlerinize inanamayacağınız manzaralar sunan o terk edilmiş şehirler ve birbirinden ilginç hikayeleri…

Balestrino/İtalya

Geçmişine sahip çıkamayan acılı şehirlerden sadece biri Balestrino… Kuruluş tarihiyle ilgili çeşitli söylentiler olan küçük kasabada bir zamanlar yaklaşık 1000 kişi yaşamış. Kasabanın zirvesini süsleyen Marquis Kalesi ve zeytin ağaçları gölgesindeki şirin kentin neden terk edildiği hakkında ise tıpkı kuruluş tarihi gibi kesin bir bilgi yok. 19 yüzyılın sonunda İtalya’da yaşanan depremler yüzünden boşaltıldığı rivayetler arasında olsa da o dönemde bu depremlerden hiç etkilenmeyen nadir bölgelerden biri olarak biliniyor ve bu sebeplerle terk edilişinin sırrı hala çözülebilmiş değil.

terkedilmiş-şehiler1-800x600

Kolmanskop/Namibya

Namibya’nın güneyinde kaderine terk edilmiş bir kent burası… Çölün ortasında, Lüderitz Limanı’na birkaç km uzaklıkta… Ömrü çok uzun sürmemiş nadir kentlerden sadece biri… Önceleri zengin olma hayaliyle elmas avcılığına başlayıp yola düşenler, çölün ortasında 2 sene içerisinde küçük bir kent yaratıyor ve 1908 yılında başlayan şehir hayatı, Birinci Dünya Savaşı’nın bitmesiyle beraber sona eriyor. Çünkü Birinci Dünya Savaşı sonrasında elmasa olan ilginin düşmesi kısacık zaman içinde hastane, elektrik santrali, spor merkezi ve tiyatro salonları kurulan kentin de sonunu getiriyor ve Kolmanskop, terk edilmiş şehirler arasındaki yerini alıyor.

terkedilmiş-şehiler2-800x600

Craco/İtalya

İtalya’nın terk edilmiş bir diğer şehri de Craco… Basilicata bölgesinde yer alan şehrin yerlileri bir dönem göz alabildiğine uzanan vadilere hakim bir tepeden izlemişler İtalya topraklarını… Savunma amacıyla inşa edildiği söylenen kentin, geçmişinde hüzünlü hikayeleri var. Kuraklık, depremler ve savaşlar ise bunlardan sadece birkaçı… Bir zamanlar 2000 kişinin yaşadığı bu coğrafya, son kayıplarını 1963 yılında yaşanan büyük göç ile vermiş. Ve o yıllardan bu yana sadece kırık dökük binalar ve ihtişamlı bir kilisenin son kalıntıları kalmış.

terkedilmiş-şehiler3-800x600

Angkor Wat/Kamboçya

Siem Reap kentinde, Kral II Suryaman anısına yapılan bu muhteşem tapınak da terk edilmiş en esrarengiz mekanlardan biri. Khmer mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan tapınak, Hinduizm’de tanrıların yaşadığına inanılan Meru Dağı’nı simgeleyen kubbeleri ve eşsiz avlusuyla yıllara meydan okuyor. Derin bir tarihe inatla hala ilk günkü kadar muhteşem görünen bu ilginç bölge, her yıl binlerce meraklı gezginin Kamboçya’yı sırf bu mimari harikasını görmek için ziyaret etmesine sebep oluyor.

terkedilmiş-şehiler4-800x600

Pripyat/Ukrayna

Geçmişinde derin yaralar biriktiren ve kaderine terk edilen bir kent Pripyat… Zamanın tamamen durduğunu gösteren en güzel, bir o kadar da mutsuz bir şehir… Çernobil’in yaşattığı acılardan paçasını kurtaramamış o da… Şehrin boşaltılma çalışmaları 1986 yılında yaşanan nükleer facia sonrasında başlıyor. Ve sahip oldukları tüm varlıklarını geride bırakmak zorunda kalan insanlara sadece bir bavulla şehirden ayrılma fırsatı veriliyor. Bu yüzden şehir hala kırık kollu bebekler, bir fincanda kurumuş kahveler ve etrafa saçılan maskelerle dolu…

terkedilmiş-şehiler5-800x600

Yorumlar