Ankara’dan Kars’a uzanan muhteşem bir yolculuk ve yolun sonunda seni bekleyen masalsı bir serüven. Son yılların en popüler tatil rotası olan Doğu Ekspresi, artık herkesin rahatça seyahat edebilmesi için kapasite artırarak turistik seferlere başlıyor. TCDD Kars Doğu Ekspresi seferleri ile yakında baharın tadını çıkarmak isteyenler için muhteşem bir tatil deneyiminin kapıları aralanıyor. 2019 tatil planları arasına Doğu Ekspresi turunu da dahil etmek isteyenler için yanıtlanması gereken sorulara kısaca göz atalım.

Doğu Ekspresi Nedir?

TCDD’nin Ankara’dan Kars’a kadar güzergahında düzenlediği seferler Doğu Ekspresi olarak adlandırılıyor.

Doğu Ekspresi Nereden Nereye Gidiyor?

Ankara Tren Garı’ndan kalkan Doğu Ekspresi; Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan geçerek Kars’a ulaşıyor. Doğu Ekspresi’nin güzergâh uzunluğu 1310 km ve sefer süresi 24 saat 30 dakika olarak hesaplanıyor. Tren, küçük istasyonlarda maksimum 2-3 dakikalık beklemeler yapıyor, büyük şehirlerde ise 10-15 dakikalık molalar veriliyor. Yol boyunca alışveriş yapman gerekirse, büyük şehirlerdeki istasyonlardan alışverişini hızlıca yapmalısın.

Doğu Ekspresi Biletleri

TCDD’nin hatlarından biri olan Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır diye düşünüyorsan ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr adresinden sefer gün ve saatlerini inceleyebilir,  2019 Doğu Ekspresi bilet fiyatlarını görüntüleyebilirsin. Kars Doğu Ekspresi bileti almak yüksek sezonda yoğun ilgi nedeniyle zorlaşabiliyor. Bu nedenle gitmek istediğin tarihi önceden belirleyerek Doğu Ekspresi bileti alma konusunda hızlı hareket etmen gerekiyor. Ankara’dan Kars’a 1 gün sürecek bir yolculukta dilediğinde yatağınıza uzanıp uyumak için Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti alabilirsin. Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti daha hızlı tükendiğinden erkenden biletini alman gerekiyor.

dogu-ekspresi-vagon

Doğu Ekspresi Vagonları Nasıl?

Doğu Ekspresi ile seyahat için satın alabileceğin 4 çeşit bilet bulunuyor. Bunlardan ilki ve en ucuzu “pulman” olarak adlandırılan, normal oturma düzenindeki çift sıra halindeki 2’şer koltuk. Bu koltuklar geniş olmalarına rağmen 24 saat oturarak seyahat edeceğini göz önünde bulundurduğunda pek rahat olmayacaktır.

Örtülü Kuşetli: Bir kompartımanda 4 kişilik yatağa dönüştürülebilen koltukların bulunduğu alanlar. Oldukça rahat olduğu için tercih edebilirsin. Örtülü kuşetlide üzerine nevresim veriliyor ve dilediğin zaman koltuğunu yatak şeklinde hazırlayabiliyorsun. Ancak yabancılarla birlikte seyahat etmek istemiyorsan, kompartımanın tamamını satın alman gerekiyor.

Yataklı: Bir kompartımanda 2 kişilik, ranza şeklinde biri alta diğeri üstte iki yatak bulunuyor. Kompartıman içinde bir mini buzdolabı, priz, masa ve lavaboda bulunuyor. Tuvalet içinse ortak WC’yi kullanabilirsin.

Karşılıklı 4 kişinin bir masa etrafına oturduğu, restorandan oluşan vagon yemekli olarak adlandırılıyor.

dogu-ekspresi-foto

Doğu Ekspresi Yol Güzergahında Seni Neler Bekliyor?

Eğer sen de Doğu Ekspresi fotoğraflarına bakıp iç geçiriyorsan, yol boyunca göreceğin manzaraları iple çekiyor olmalısın. Akşam saatlerinde Ankara’dan kalkan tren, günün ilk ışıklarıyla Sivas’tan Erzincan’a doğru gidiyor olacağından trenden gündüz gözüyle göreceğin ilk yer Erzincan olacak. Trende yer alan restoran ve kafede yemek yiyip bir şeyler içmen mümkün. İyi bir şekilde organize olanlar yoldayken sipariş verip Erzurum istasyonundan cağ kebabını alarak yola devam ediyor.

Kars’ta Gezilecek Yerler

Doğu Ekspresi ile son durağa yani Kars’a gidenleri muhteşem bir tatil deneyimi bekliyor. Doğası dört mevsim canlı olan Kars’ta özellikle kış ayları Sarıkamış kayak merkezi dolayısıyla daha hareketli oluyor. Ancak Nisan-mayıs aylarında Kars turu yapmaya karar verdiysen de asla pişman olmuyorsun. Kars’ın muhteşem doğası, göz alıcı antik kentleri ve tarihi yerleri seni bekliyor. Kars’a gelmişken görmen gereken yerleri kısaca özetlemek gerekirse;

Kars Baltık Evleri

Kars şehir merkezinde Ruslar döneminde Baltık mimarisine uygun inşa edilen birçok bina yer alıyor. Kars İl Sağlık Müdürlüğü, Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Kars Sanayi ve Ticaret Odası Binası ve Cheltikov Konağı gibi birçok kamu binası, bu yapılarda hizmet veriyor.

dogu-ekspresi-kars-fethiye-cami

Sarıkamış Kayak Merkezi

Türkiye’de popülaritesi yıldan yıla katlanarak artan Kars, dünyada yalnızca Alpler’de görülen kristal karlarıyla eşsiz bir kayak deneyimi sunan Sarıkamış Kayak Merkezi ile kayakseverler için bir cennet durumunda. Kayak sezonunun oldukça uzun sürdüğü Sarıkamış’ta kar kalınlığı ortalama 1 metreyi aşıyor. Sarıkamış Kayak Merkezi, amatör ya da profesyonel farklı seviyelerden tüm kayakçılara uygun pistleri ile son yıllarda Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arsında kendine önemli bir edindi.

Çıldır Gölü

Yazın kayıkla kışın kızakla üzerinde gezebileceğin Çıldır Gölü, Kars’ta mutlaka görmen gereken yerlerden biri. Kars’ta kışın buz tutan Çıldır Gölü’nde delikler açarak yıl boyu alabalık avlanabiliyor. Yazın çevresi yemyeşil olan gölün etrafında keyifle yürüyüş ya da piknik yapabilirsin.

dogu-ekspresi-cildir-golu

Ani Harabeleri

Kafkasya üzerinden gelen ticaret kervanları ile dolup taşan Ani şehri, bir zamanlar dünyanın en kalabalık kentlerinden biriymiş. Bugünse Ermeni Krallığı’nın, Selçuklu’nun ve daha birçok medeniyetin izlerini sergileyen Ani Antik Kenti, 2016 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Ani Antik Kenti Surları, Tigran Honents Kilisesi, Bakireler Manastırı ve Rahibeler Manastırı Ani’de ayakta kalan Ermeni Dönemi eserlerinden bazıları. İpek Yolu Köprüsü’nün günümüze ulaşan iki ayağı, Selçuklu Sarayı ve Selçuklu Kervansarayı da Ani Antik Kenti’nde dikkate değer diğer Selçuklu mimarisi örnekleri. . Şehirde yer alan Ebu’l Manuçehr Camii ise günümüze ulaşan en eski Selçuklu yapısı olmasıyla büyük önem taşıyor.

Sarıkamış Şehitlikleri

I. Dünya Savaşı yıllarında Doğu Cephesi’nde şehir düşen 90 bini aşkın kahramanın şehitlikleri, Allahuekber Dağları’nda Sarıkamış çevresinde yer alıyor. Her yıl ocak ayının ilk haftasında geniş katılımlı anma törenleri ile anılan kahramanların anısı Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan; Allahuekber Tepe Şehitliği, Meçhul Asker Şehitliği, Sarıkamış Şehitliği, Dikenli Tepe Tabya Şehitliği, Çakırbaba Şehitliği, Ağababa Şehitliği, Soğanlı Şehitliği, Divik Köyü Şehitliği ve Bardız Geçidi Şehitliği’nde yaşatılıyor.

Yorumlar