Türkiye’nin ilk yavaş şehri seçilen Seferihisar’ın mutfağı sultan sofralarını aratmayacak nitelikte özel lezzetler sunuyor. Ege mutfağının hakim olduğu bu sofralarda belki de adını ilk defa duyduğunuz ama yedikten sonra uzun süre tadı damağınızda kalacak birbirinden leziz bir çok tat sizi bekliyor. Küçük ve mütevazi Seferihisar lokantaları sizi yanıltmasın. Özel lezzetlerle süslenmiş menüleri gayet zengin.

Sığacık Açık Hava Lokantası

Sığacık Kalesi surlarının kalıntıları içinde kalan daracık sokaklara atın kendinizi. Cıvıl cıvıl tezgahlarda, ev hanımları tarafından hazırlanan müthiş lezzetlerin yan yana sergilendiğini göreceksiniz. Buranın popüler otlu peynirli gözleme ve ayran ikilisine en büyük rakip ise patlıcanlı börek ve çay. Samsades, ev baklavası ve nohutlu mantı ise gördüğü yoğun ilgiden dolayı en erken tükenen yemeklerden. Çünkü bu açık hava lokantasında ancak yetiştiğiniz kadarını yiyebiliyorsunuz.

seferihisarda ne yenir (4)Özellikle hafta sonu İzmir’den ve civar ilçelerden çok fazla ziyaretçi ağırlıyor Sığacık. Mandalina, karpuz, limon, domates ve hemen hemen her şeyin reçelini bulabilirsiniz. Doğal erik suyu ise kesinlikle bir bardak yetmiyor. Hele ki mevsim yazsa…

Yöresel Yemeklerin Adresi: Sefertası Lokantası

Unutulmaya yüz tutmuş yöresel tatları, yeni nesle ve ziyaretçilerine sunarak yaşatmak amacıyla yürütülen bir proje olan Sefertası, şehrin sakin ruhuyla son derece uyumlu ve belediye tarafından da destekleniyor. Siz adına aldanmayın, sefer tasının içinde neler var neler… Baharın habercisi oğlak dolması, oklavadan sıyırma, yuvalaça, ekmek dolması, tatlı tarhana, lok lok, enginar dolması bunlardan sadece birkaçı.. Yemeklerden sonra ise keşkek, samsades tatlısı ve Seferihisar bahçelerinin mis kokulu mandalinasının lokumu da muhakkak yenmeli.

seferihisarda ne yenir (3)

Girit Kökenli Armola Peyniri

Kullanılan yöresel ürünlerden kendine has özel lezzetini alan bu peynirin hali bir başka. Keçi tulumuna yoğurt, süt ve tuz eklenip yaklaşık 1 ay bekletilmesinin ardından bir de üzerine zeytinyağı gezdirildi mi, ortaya müthiş Armola peyniri çıkıyor. Bir kere tadına bakın, her kahvaltıda kendisine yer açmak isteyeceksiniz. Armola peyniri nerede satılır diye merak ediyorsanız, şehir merkezindeki mandıralardan temin edebileceğinizi hatırlatalım.

seferihisarda ne yenir (2)

Balıkçı Kasabasında Balık Yenir

“Seferihisar’da ne yenir?” diye sorarsanız, bunlardan birinin cevabı da şüphesiz deniz ürünleri olacaktır; çünkü barbun, çipura, sardalya, levrek, ahtapot salatası, karides tava hepsi burada. Sahilde sıralanan lüks lokantalarda bir ziyafet çekebileceğiniz gibi, gün içinde ekmek arası balıkla da bu lezzete ulaşabilirsiniz. Kesinlikle bir balık keyfi yapmadan dönmeyin.

seferihisarda ne yenir (5)
Yemekten sonra, sırtını kalenin yamacına dayamış eski kahvehanelerde bol köpüklü Türk kahvesi içmek ise burada bir gelenek. Sevecen ve sıcak kanlı Seferihisar halkı her an keyifli sohbete hazır.

Yorumlar