Asya’nın güneydoğusunda, neresinden tutsanız elinize yeşillik gelecek bir Endonezya adası Bali. Son yıllarda ülkemizin yeni resmi balayı sponsoru olduğunu da söyleyebiliriz. Çiftler bu rotayı seçmekte çok haklı çünkü Bali; kilometrelerce uzanan sahili, çevresindeki tropik ağaçlarıyla çok samimi bir ada. Temiz havanın etkisiyle belli aralıklarla, “İyi ki gelmişiz” diyeceğiniz Bali’nin kendine özgü yeşili huzurlarınızda!

Yeşillikler İçinde Manevi Yaşam: Tabanan

Bali’de doğa kadar güzel olan bir şey daha var ki o da manevi yaşamı. Tapınaklar, adanın en huzurlu köşesine konuşlandırılmış durumda. Mimarisiyle büyülü bir atmosfer yakalayan tapınakları, doğa hiç yalnız bırakmıyor. Hem doğayı hem de manevi huzuru yaşayacağınız en iyi adres Tabanan bölgesi. Burada birden fazla tapınak bulunuyor. Bu tapınaklardan en çok ziyaretçi çeken ise Pura Tanah Lot. Kendisi dilimizde, “denizdeki kara” anlamına geliyor. Denizin şekillendirdiği kara parçasında inşa edilen bu tapınağın koruyucularının, denizde bulunan zehirli su yılanları olduğu düşünülüyor. Su yılanlarını bilemeyiz ama Pura Tanah Lot oldukça fotojenik bir yapı. Fotoğraflarını çekmeye doyamayacaksınız.

Maneviyat ve huzur bir arada...

Maneviyat ve huzur bir arada…

Tropikal Hayatın Temeli: Ubud

Konumuz Bali yeşili ise Ubud’dan kucak dolusu oksijenler… Balayı mekânlarının vazgeçilmezi Ubud, dünyada görebileceğiniz en yeşil lokasyonlardan biri. Burada kakao ve Hindistan cevizi ağaçlarının bulunduğu ormanlar, gizemli ve huzurlu bir hava oluşturuyor. Ubud’un en görülesi ormanı ise Kutsal Maymun Ormanı. Bu tropik ormanda yüzlerce maymun yaşıyor. Kutsal olmasının sebebi, ormanın içinde bir tapınak bulunması. Muzlarınızı alın ve rehberler eşliğinde bu sevimli maymunlarla arkadaş olmaya çalışın. Zamanın ne kadar hızlı geçtiğine inanamayacaksınız.

Dünyadaki en yeşil alanlardan biridir Ubud...

Dünyadaki en yeşil alanlardan biridir Ubud…

Asya İmzalı Jatiluwih Pirinç Tarlaları

Bir sonraki yeşil rotamız, sizi Asya’da olduğunuza sonuna kadar inandıracak, Jatiluwih. Pirinç, Bali’nin turizm ile beraber en büyük geçim kaynağı. Rehberiniz size bu pirinçlerin nasıl üretildiği konusunda geniş bilgiler verecektir. Burası genelde çok kalabalık olmuyor. Yani Jatiluwih pirinç tarlaları, doğa ile baş başa kalmanız için mükemmel bir seçenek.

Yemyeşil bir doğa ile baş başa kalabileceğiniz pirinç tarlaları.

Yemyeşil bir doğa ile baş başa kalabileceğiniz pirinç tarlaları.

Yeşilin En Sevimli Hali: Fil Safari Parkı

Bali turlarının vazgeçilmez rotası Taro’daki Fil Safari Parkı. Çünkü burası yeşilin en eğlenceli hali. Büyük bir ormanlık alana kurulmuş bu botanik bahçede, çeşit çeşit bitkiler bulunuyor. Tabii ki burada ağaçtan sonra göreceğiniz bir diğer şey sevimli filler. Büyük gölde ve gölün etrafında bulunan restoranlarda da keyifli zamanlar geçirebilir, bu eşsiz yeşilliği burada izleyebilirsiniz.

Çeşit çeşit bitkilerin bulunduğu bu botanik bahçe, yeşilin en eğlenceli hali olabilir.

Çeşit çeşit bitkilerin bulunduğu bu botanik bahçe, yeşilin en eğlenceli hali olabilir.

Bir Başka Doğa Harikası Gitgit Şelalesi

Bu muhteşem doğa harikası, merkeze biraz uzak. Ama gideceğiniz yola değeceğinin garantisini veriyoruz. Tropik bir ormanın içinde, kelebeklerle beraber huzurla yaşayan Gitgit Şelalesi’ne ulaşmak için uzun bir orman yürüyüşü yapmalısınız. Şelaleye vardığınızda, buradan ayrıldığınız zaman bile kulaklarınızı çınlatacak sesine ve heybetli görüntüsüne hayran kalacaksınız.

Tropik ormanın içinde gördüklerinize ve duyduklarınıza hayran kalacaksınız.

Tropik ormanın içinde gördüklerinize ve duyduklarınıza hayran kalacaksınız.

Yorumlar