Pamukkale Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Değiştir

Pamukkale Otelleri

Sonuçları filtrele
35 / 35
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Sırala
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Pamukkale Otelleri

Gerçek bir doğa harikası olarak nitelendirebileceğimiz travertenleri, tarihin izlerini takip ederek büyülü bir dünyanın kapısını aralayacağınız antik kenti, şifa sunan kaplıcalarıyla Pamukkale, Türkiye'de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Genel bilgiler

Denizli iline bağlı Pamukkale, travertenleriyle ünlü. Yakın bir tarihte Pamukkale Belediyesi'nin kurulmasıyla bölgenin önemli ilçelerinden biri haline gelen Pamukkale, her yıl aldığı yüz binlerce ziyaretçinin yanı sıra yaşayan halkıyla da ortalamanın üzerinde nüfus yoğunluğuna sahip ilçelerden biri. Pamukkale, bulutları andıran travertenlerinin yanı sıra, hala gizemini koruyan tarihiyle de UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi'nde yer alarak tüm dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

Hierapolis Antik kenti

Antik adı Hierapolis olan Pamukkale, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasının etkisiyle oldukça köklü bir tarihi geçmişe sahip. Pek çok dinsel yapı ve tapınağın yer aldığı Hierapolis Antik Kenti bu nedenle kutsal şehir olarak anılıyor. Dev bir açık hava müzesi olarak tanımlayabileceğimiz Hierapolis, pek çok önemli yapıyı bünyesinde barındırıyor. Bu nedenle antik kent, özellikle tarih meraklıları için vazgeçilmez duraklardan biri.

Kentin görülmesi gereken başlıca yapılarından birisi; görkemli sahne binasıyla 1800 yıllık Hierapolis Antik Tiyatrosu. Hierapolis Antik Kenti'ni özel kılan bir diğer nokta ise, bir nekropol yani mezarlar şehri olması. Antik kent içindeki farklı mimariye sahip anıt mezarlar yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumunda.

Her adımınızda tarihte bir yolculuk yaptığınızı hissedeceğiniz antik kentte karşınıza çıkacak bir başka büyük yapı ise Roma Hamamı'dır. Günümüzde Hierapolis Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren yapıda, bölgedeki kazı çalışmaları sayesinde gün ışığına çıkan eserleri görmeniz mümkün.


Hierapolis Antik Havuz

Asla görmeden dönmemeniz gereken yerlerden bir diğeri antik kent içinde yer alan Antik Havuz. Kleopatra Havuzu olarak da bilinen antik havuz, geçmişte olduğu gibi bugün de şifalı sularıyla bir sağlık merkezi olarak kabul ediliyor. Kalp rahatsızlıklarından cilt problemlerine, sinir hastalıklarından romatizmaya kadar pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen bu şifalı havuz, aynı zamanda sıra dışı bir yüzme deneyimi yaşamanızı da sağlıyor. Rahatlatıcı ve dinlendirici bir etkiye sahip bu doğal havuzda yüzerken çevrenizdeki tarihi güzellikleri keşfetmek de oldukça keyifli. Üstelik, havuz termal sularla beslendiği için suyun ısısı kış aylarında da havuz keyfi yapmak için ideal.

Pamukkale Travertenleri

Ünü tüm dünyaya yayılmış, her yıl dünyanın pek çok yerinden milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Pamukkale Travertenleri eşsiz bir doğa harikası. Kayaların çökmesi sonucu sıcak su kaynaklarıyla oluşan travertenler dünyada benzerine rastlanmayan bir doğa olayı olarak kabul ediliyor. UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan travertenlerin ışıltısı öyle büyüleyici ki, travertenleri 20 km mesafeden görmek mümkün. Yılın her mevsimi ziyaretçi çeken Pamukkale Travertenleri'nde yürürken siz de bu büyülü dünyaya kendinizi kaptıracaksınız.

Hayranlık Uyandıran Doğa Manzaraları

Doğanın bize sunduğu hediyelerden biri olan Pamukkale Travertenleri, farklı ışık yansımalarıyla günün her saatinde doyumsuz bir görüntüye sahip.  Travertenlerin keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz en güzel zaman dilimi ise gün batımı. Bembeyaz travertenlerin üzerinde güneşin batışını izlerken rotanızı Pamukkale'ye çevirdiğiniz için ne kadar şanslı olduğunu hissedeceksiniz.

Eğer adrenalin sporlara ilgi duyuyorsanız ve uçma korkunuz yoksa, Pamukkale'nin büyüleyici doğa manzarasını bambaşka bir açıdan görebilirsiniz. Adını, tepede bulunan eski bir dinamit deposundan alan Dinamit Tepe, yamaç paraşütü atlama noktası olarak kullanılıyor. Siz de bir adrenalin tutkunuysanız, hem kalbinizi daha hızlı attıracak bir macera yaşayabilir hem de gökyüzünden süzülürken manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yakın çevrede gezilebilecek yerler

Pamukkale'yi keşfedip birkaç km mesafedeki iki önemli yeri görmemek olmaz. Bunlardan ilki Denizli'den Pamukkale'ye gidiş yolu üzerinde bulunan Laodikeia Antik Kenti. Denizli'nin bilinen ilk antik kenti olan Laodikeia, Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birine sahip olması nedeniyle kutsal hac merkezi olma özelliğine sahip.

Pamukkale'ye 5 km mesafede bulunan Karahayıt ise kendine özgü kırmızı renkli şifalı sularıyla önemli termal kaynaklarından biri. Pek çok tesisin odalarında bile yer alan kaplıca banyoları sayesinde ziyaretçiler, pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen bu termal sularla hem ciltlerini yeniliyor hem de huzurlu bir tatil geçiriyor.


Pamukkale Otelleri

Pamukkale çok fazla turist ağırlayan bir merkez olması nedeniyle pek çok 5 yıldızlı otele ev sahipliği yapıyor. Pamukkale'de kalabileceğiniz büyük otellerin yanı sıra, yakın çevredeki pansiyonlarda da uygun fiyatlarla oda bulmak mümkün.