Aylar
Özel Dönemler

Pamukkale Termal Oteller

-
2 yetişkin
Değiştir

Pamukkale Termal Oteller

Sonuçları filtrele
6 / 6
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Pamukkale Termal Oteller

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale, her yıl yerli yabancı pek çok turisti ağırlıyor. Pamukkale denince ilk akla gelen şüphesiz travertenler oluyor. Bu bembeyaz ve pamuksu görüntüyü, yüzeye yakın olan fay hatlarından çıkan kaynak suyu meydana getiriyor. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Pamukkale'de pek çok aktivite olanağı da mevcut. Kısacası Pamukkale, her yönü ile dolu dolu bir tatil sunuyor.


Pamukkale, içinde yoğun miktarda doğal mineral bulunan kaplıcaları ile özellikle kış aylarında yoğunluğu artan termal otelleriyle de ünlü. Yarım Pansiyon, Oda Kahvaltı ve Tam Pansiyon seçenekleri ile konaklama imkanı sunan Pamukkale termal otellerde yerinizi ayırtarak huzurlu ve konforlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Pamukkale'ye Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ve karasal iklimin hakim olduğu Pamukkale, yaz aylarında çok sıcak olmayıp, kış aylarında oldukça serindir. Buna rağmen Pamukkale'ye her mevsim gidebilirsiniz. Termal otellerin sıcaklığı ve kaplıcalar özellikle kış aylarında daha çok tercih ediliyor. Dağlar denize dik olduğundan bol rüzgarlı bir coğrafya olduğunu hatırlatalım.


Hem doğal güzellikleri hem de tarihi değerlerinden dolayı kültür ve kaplıca turizmi açısından oldukça önemli olan Pamukkale'ye yıl boyunca istediğiniz zamanda gidebilirsiniz.

Pamukkale'ye Nasıl Gidilir?

Pamukkale'ye hava yolu, kara yolu ve demir yolu ile ulaşabilirsiniz. Pamukkale'ye uçakla ulaşım sağlamak için Denizli Uçak Bileti alarak Denizli Çardak Havalimanı'na ulaşarak yaklaşık 70 km mesafedeki Pamukkale'ye varabilirsiniz.


Pamukkale'ye otobüsle ulaşmak isterseniz, Denizli Otogarı'nın içinden direkt Pamukkale'ye giden minibüsleri kullanabilirsiniz. Özel aracınızla yolculuk yapacaksanız, Denizli'nin merkezinden D585 yolunda ilerleyip D320 yolu ile kesiştiği noktaya varmanız gerekiyor, sonrasında ise Pamukkale tabelalarını takip edebilirsiniz.


Tren yolunu kullanmak isterseniz İstanbul-Denizli tren seferini kullanarak şehre ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 12 saat süren yolculuğun ardından Denizli'ye ulaşıp, minibüs, taksi veya otobüsle Pamukkale'ye varabilirsiniz.

Pamukkale'de Ulaşım

Pamukkale'nin bulunduğu Denizli'de ulaşım belediye otobüsleri, taksiler ve minibüslerle sağlanıyor. Pamukkale ve Karahayıt kaplıcalarına ulaşmak isterseniz otogardan hareket eden minibüslerle yaklaşık yarım saatte varabilirsiniz. Pamukkale'de gezilecek pek çok yer olduğu için araba kiralayarak dilediğiniz yere daha hızlı ve konforlu şekilde ulaşabilirsiniz.

Pamukkale Kaplıcaları

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Pamukkale kaplıcaları, içme kürü, çamur banyosu, termal havuz, fizik tedavi, güzellik bakımları ve masaj uygulamalarına kadar pek çok alanda kullanılıyor. Her biri farklı sıcaklık derecelerine ve özelliklere sahip olan Pamukkale kaplıcalarından en çok bilinenler arasında Hierapolis kaplıcaları, Karahayıt kaplıcaları ve Akköy çamur kaplıcaları bulunuyor.


Hierapolis, kutsal kent anlamına geliyor ve bölgenin bu ismi almasının sebebi eski çağlarda tedavi olmak amacıyla insanların burada bulunan tapınaklara gelmesi ve şifalı olduğu söylenen sulardan faydalanması olarak biliniyor. Hierapolis Antik Kenti'nde 2500 yıllık Kleopatra Antik Termal Havuzu, yıl boyunca 36 derece su sıcaklığına sahip.


Pamukkale Kaplıcaları'nın solunum yolu rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, idrar yolu hastalıkları ve romatizmal hastalıklar gibi durumların tedavisinde destekleyici olarak kullanıldığı biliniyor. 

Pamukkale'nin En Çok Bilinen Kaplıcaları

Tekkeköy Ilıcaları


Babacık (Kabaağaç) Kaplıcası


Kızıldere Kaplıcası


Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları


Yenice Kamara Kaplıcası

Pamukkale'de Gezilecek Yerler

Pamukkale Kaplıcaları'nda termal tatil planınız hazırsa Denizli şehir merkezinin yaklaşık 20 km kuzeyinde olan Pamukkale'de mutlaka görmeniz gereken yerler listesi yapmaya başlayabilirsiniz. Bunların başında ise tabii ki Pamukkale travertenleri geliyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu oluşumların özünü, çökelti halinde biriken kalsiyum karbonatlar oluşturuyor. Kutsal şehir anlamına gelen Hierapolis Antik Kenti, M.Ö. 2. yüzyılda kurulmuş olup, tarih boyunca meydana gelen depremlerde yıkılmış ve pek çok tarihi eser toprak altında kalmıştır.


Pamukkale'nin olmazsa olmazlarından biri de depremler sonucunda yıkılan agoranın sütunlarını görebileceğiniz Antik Havuz. Honaz'da bulunan Kaklık Mağarası'nı da gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Pamukkale travertenlerine benzer bir oluşum olan mağaraya Küçük Pamukkale ya da Mağara Pamukkale de deniyor. Roma İmparatorluğu'nda önemli bir konuma sahip olan Laodikya Antik Kenti 2. Antiokhos tarafından kurulmuş, depremler sonucunda yıkılan tiyatroları, stadyum ve tapınakları kazılar sonucunda toprak altından çıkarılmıştır. Apollon Tapınağı, St. Philippe Martyrion Kilisesi, Anadolu Mezarlığı ve nekropoller gibi tarihi gezilerin yanı sıra doğal güzellikleri de görmek isterseniz yüzyıllık çınar ağaçlarıyla çevrili Yeşildere Şelalesi'ne mutlaka gidin. 55 metre yükseklikten akan su, yemyeşil kayalar eşliğinde harika bir manzara oluşturuyor. Sakin ve huzurlu anlarınıza ev sahipliği yapacak şelaleye varmadan önce yol üzerindeki Ağlayan Kaya'yı da görebilirsiniz. Akşamları keyifli bir mola vermek için ise Natural Park'a uğrayabilirsiniz. Işıklarla aydınlatılan travertenleri görmek farklı bir deneyim olabilir.

Pamukkale'de Ne Yenir?

Geleneksel Ege mutfağının pek çok yemeğini bulabileceğiniz Pamukkale'de un çorbası, sıyırma, Denizli turşusu, keşkek gibi farklı tatları deneyebilirsiniz. Mantarlı saç kavurma, buldan kapaması, ayran ufaklaması, Denizli mantısı, sirkeli et, sura, kaçamak, yoğurtlu patlıcan gömmesi gibi pek çok lezzet Pamukkale'de mutlaka tatmanız gerekenler arasında bulunuyor.


Pamukkale termal otellerde de sunulan bu eşsiz lezzetleri, travertenlere yakın konumdaki restoranlarda da deneyebilirsiniz.

Pamukkale'de Alışveriş

Pamukkale merkezde yer alan dükkanlardan Denizli'nin sadece ülkemizde değil dünya çapında da ün kazanan tekstil ürünlerinden alabilirsiniz. El yapımı toprak ve cam ürünlerden buldan kumaşlarına, havlu, bornoz ve örtülerden Denizli'nin simgesi olan horoz figürlü objelere kadar pek çok eşya bulabilirsiniz.


Denizli'nin meşhur tekstil ürünlerini bir arada görebileceğiniz Babadağlılar İşhanı'na uğrayabilir, birbirinden renkli dükkanlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Pamukkale'ye ait yöresel ürünler arasında Buldan bezi de bulunuyor. Osman Bey döneminden beri kullanılan Buldan bezi; peştamal, çarşaf, elbise, örtü gibi pek çok üründe kullanılıyor.


Denizli'nin tarihi ve turistik yerlerinden biri de Tarihi Kaleiçi Çarşısı. 11. yüzyıldan beri pek çok medeniyetin kullandığı bu çarşıyı ziyaret edebilir kuyumculuk, bakırcılık, demircilik gibi geleneksel el sanatı ürünlerinden hatıra olarak satın alabilirsiniz.

Pamukkale Tatil Önerileri

Pamukkale'nin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra termal suyu ve kaplıcaları da oldukça ünlü. Kış aylarında yapacağınız Pamukkale ziyaretlerinde termal suların sıcaklığında gevşeyebilir, doğanın en güzel manzaralarıyla termal keyfini bir arada yaşayabilirsiniz.