Mardin Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Aramayı değiştir
Sonuçları filtrele
21 / 21
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin

Mardin Otelleri

Sırala

Doğu'nun esrarengiz yüzü Mardin, onlarca dini topraklarında ağırlayan misafirperverliği ile adeta bir hoşgörü kenti... Eskinin ruhunu yaşatan taş evleri ve abbaralar altına kurulu dar sokaklarıyla Unesco'nun sayılı kültür şehirlerinden biri olmaya da aday. Kültürel zenginliği ile her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan şehri keşfe çıkmak istiyorsanız Eski Mardin'in mahalleleri arasında dolaşıp, manastır gölgelerinden sarı-sıcak Mardin manzarasını seyre dalmayı ihmal etmeyin.

Geleneksel Mardin Evleri

Kendine has mimarisiyle ilgi odağı olan Geleneksel Mardin Evleri, Mazı Dağı yamaçlarında konumlanıyor. Sıkışık şekilde yapılaşmalarına rağmen oldukça simetrik bir görünümü olan evler, Mardin'de muhteşem bir manzara oluşturuyor. Mardin bölgesinde sarı kalker taşı çıkarılması ve Mardin'in sıcak bir iklime sahip olması Mardin evlerinin taştan yapılma nedenini açıklıyor. Muhteşem bir mimariye sahip olan Geleneksel Mardin Evleri, her yıl birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Mardin seyahatinizde Mardin Evleri'ni gezilecekler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Mardin Kalesi

1600 yıllık bir geçmişe sahip olan Mardin Kalesi, Mardin'in en eski mimari yapıları arasında yer alıyor. Günümüze kadar birçok medeniyete şahitlik eden Mardin Kalesi, son görünümünü Hamdaniler tarafından aldığı biliniyor. Göz alıcı Mardin manzarasıyla ilgi odağı olan kale, ziyaretçilerini tarihte kısa bir yolculuğa çıkarıyor. Kale, Mardin Ovası'ndan 1000 metre yükseklikte bulunuyor. Restorasyon çalışmalarının devam ettiği kale, 1987 senesinden bu yana ziyarete kapalı durumda.

Manastırlar, Camiler ve Kiliseler

Yüzlerce medeniyeti ve 7 dini ağırlayan Mardin, tarihi ibadethaneleriyle gerçek bir dinler merkezi. Yıllar boyu dostluk ve hoşgörü içinde yaşayan Mardin halkının günlük hayatının da geçtiği tarihi ibadethaneleri büyüleyici bir kültür turu için mutlaka ziyaret edilmeli.

Dara Antik Kenti

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Dara Antik Kenti, Mardin'de görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor. Büyüleyici havasıyla mest eden kentin bir zamanlar yaşam alanı olan mağaralarında, zamanın durduğuna şahit olacaksınız.

Tarihi Mardin Çarşı

Bakırcıları, kahveleri ve sımsıcak esnafıyla Mardin Çarşısı, şehrin en renkli duraklarından biri... Kente özel sürmelerin, şalların ve yöresel kıyafetlerin satıldığı dükkanların rengarenk vitrinleri ise göz alıcı. Gerçek bir alışveriş tutkunuysanız çarşıyı baştan sona turlayıp sepetinizi şehre özel hediyeliklerle doldurmayı unutmayın.

Enfes Bir Mutfağın Ev Sahibi

Güneydoğu mutfağının en iddialı isimlerinden Mardin, kendine özel yemekleri ile misafirlerini eşsiz bir damak yolculuğuna çıkarıyor. Özel yapım et yemekleri, lezzetli çorbaları ve tatlıları ile meşhur kentin en ünlüleri ise alluciye ve kaburga dolması. Kahvenin eşlikçisi badem şekerlerinin bin bir hali ise Mardin masalarında yapılan sohbetlerin vazgeçilmezi. Mardin otellerinin bünyesinde bulunan restoranlarda ya da esnaf lokantalarında dilediğiniz Mardin yemeğini deneyebilirsiniz. Yörenin en bilinen enfes lezzetleri arasında; şerbetli hamur tatlısı zingil, pekmez ve tarçınla yapılan bir tatlı olan harire, soğan kebabı, kuzu etinden yapılan dobo ve kahriyat yer alıyor.

Alışveriş Zamanı

Geleneksel mimarisini koruyan Mardin, bu özelliğini alışveriş kültüründe de korumayı başarmış. Mardin'de kendine has alışveriş ürünlerini bulabileceğiniz dükkanların yanı sıra modern alışveriş merkezleri de bulunuyor. Yerli ve yabancı turistler genel olarak çarşıları ve semt pazarlarını tercih ediyor. Çeşitli çarşıları olan kent, birçok çarşıya ev sahipliği yapıyor.

Faydalı Bilgiler

Anadolu kültürünün en önemli taşlarından biri olan Mardin, Güneydoğu'nun pek çok şehrine yakın bir konuma sahip. Eğer vaktiniz varsa şehre birkaç saat uzaklıktaki Hasankeyf'e ya da Şanlıurfa'ya günübirlik bir tur yapabilirsiniz. Mardin'e ulaşım için havalimanından kalkan Havaş servislerini ya da taksileri kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kara yolundan yolculuk yapmak içinse şehir merkezine 500 uzaklıktaki Mardin Otogarı'nı tercih edebilirsiniz.