En güzel aylardan biridir eylül. Doğa, hava, havanın kokusu, renkler, meyveler, sebzeler ve deniz ayrı bir güzeldir bu ay. Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarının tadını çıkartmak için yılın eşsiz zamanlarıdır. Deniz iyice ılınmış ve durulmuş, hava dinginleşmiş olur. Gündüzleri hala sıcakken, akşamları tatlı tatlı serinler. Omuzlara incecik bir şal, bir merserize elzem olur gün battıktan sonra. Kurban Bayramı’nın da bu sene eylül ayına denk gelmesi ile birlikte yolu Bodrum’a düşeceklere nefis mi nefis iki önerim olacak.

01

Malum meşhur Marina’nın açılması ile birlikte Yalıkavak, son iki senedir Bodrum’un en popüler yerlerinden biri haline geldi. Yine Marina ile birlikte eski kimliğinden bir parça sıyrılmış olsa da eski çarşı, çarşının mütevazı dükkanları, esnafı, kahvesi, köftecisi ile insanı kendine çeken, hala sıcak kalmış bir atmosferi vardır. İşte bu tatlı mahallede, sezon başında açılan Baguetteria & Co yalnızca Yalıkavak’ın değil, tüm Bodrum’un en iyi ekmekçilerinden biri. En iyi ekmekçilerden biri dedim diye yanlış anlaşılmasın, burada sadece ekmek yok. Özel olarak, doğal ekşi maya ile ürettikleri nefis ekmeklerin dışında burası aynı zamanda bol çeşitli bir şarküteri ve çok iyi bir pizzacı. Burada, istediğiniz ekmeği seçip, içini istediğiniz şarküteri ve peynir çeşidi ile doldurabiliyorsunuz. Ya da sandviçinizi menüden de seçebilirsiniz. İster paket yaptırıp götürebilir, isterseniz de oturup yiyebilirsiniz.

03

Ekmek çeşitleri içinde ciabatta, Fransız baget, özel ekşi maya köy ekmeği gibi çeşitler var. Grissini, kruvasan, muffin çeşitlerinde de iddialılar. Ekmekler bir yana pizzaları da muhakkak denenmeli. Hatırlayanlar bilir, birkaç sene evvel İstanbul- Cihangir’de Kort Pizza vardı. Közde muhteşem, Türkiye’de eşi benzeri olmayan pizzalar yapıyorlardı. Hele bir de domates çorbaları vardı ki, sormayın gitsin…

02

Daha sonra Kort Pizza ne yazık ki kapandı ama işte bu Kort Pizza’nın sahiplerinden Yigal Biçaco şimdilerde tüm maharetlerini yeni dükkanı Baguetteria & Co’da gösteriyor. Önünde önlüğü, hoş sohbeti ve kocaman gülümsemesi ile hem ekmeklerine hem de gelen misafirlerine pek iyi bakıyor. Uzun lafın kısası, Bodrum’a giderseniz Baguetteria & Co’yu kaçırmayın. Teknelere de servis yaptıklarını ayrıca belirtirim.
Adres: Merkez Mahallesi, Atatürk Caddesi, Gür Sokak, No 1, Dükkan 2/1, Yalıkavak Bodrum, Muğla

06

Diğer önerim yine Yalıkavak’tan. Deniz kenarında, muhteşem bir manzaraya sahip Eski Yer. Taptaze mevsim balıkları, çeşit çeşit Ege mezeleri, hafiften esen serin rüzgar… Fonda tıngır mıngır çalan müzik… Telaşsız bir vakit gidin, mümkünse gün batımına denk getirin. Önce manzaraya bırakın kendinizi, sonra birbirinden leziz mezelere…

05

Kalamar tava kaçmaz, hele sadece bacaklardan yap derseniz, tadına doyamazsınız. Kaya koruğu, pilaki, midye dolma… Ama balığa da muhakkak yer bırakın. Balık dediğin helvasız ölmez. Tatlı dediğin, acı kahvesiz olmaz derken, güzelim eylül akşamına yaraşır biçimde mest edin kendinizi.
Eski Yer: Gerişaltı Mevkii, No:44, Yalıkavak, Bodrum

İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

Yorumlar