Ege’de güneşi en güzel batıran düşler ülkesi Cunda’ya ev sahipliği yapan Ayvalık, tüm güzelliğini cömertçe sunarken manzaranın yanında en çok enfes mezeleri gidiyor. O enfes mezelerin yerleştiği sofralara da en çok deniz mahsulleri yakışıyor. Siz de bizim gibi düşünüyorsanız hazır rotayı Ayvalık’a çevirmişken mutlaka denemeniz gereken lezzetlere göz atmaya ne dersiniz?

1. Roka, Balık, Ayvalık

Henüz Ayvalık sınırlarına girip enfes balığını denemediyseniz gerçek bir balık yemiş sayılmazsınız. Hele bir de o balığın yanında sunulan nefis mezelerden yemediyseniz Ege mutfağıyla tanışmanızın zamanı gelmiş demektir. Ayvalık’ta yemek yemenin kitabı bile yazıldığına göre, daha fazla zaman kaybetmeyin. Bu yaz, planlarınız arasına Ayvalık’ı mutlaka alın. Ayvalık’ta yapılacaklar listesine de balığın envai çeşidini bulabileceğiniz Cunda Adası’ndaki Nesos Retaurant’ta bir akşam yemeği ekleyin. Restoranın ünlü lezzeti buğulama levreğe bayılacağınıza eminiz.
ayvalikta ne yenir (2)

2. Sandığınızdan Daha Leziz Bir Tost

Ayvalık tostunu bir de kendi yerinde denemeye hazır mısınız? Çıtır çıtır bir ekmeğin Rus salatası, sosis, kaşar ve daha nicesiyle buluştuğu enfes Ayvalık tostu, sıradan bir tosttan beklediğiniz lezzetin sınırlarını yükseltecek, şimdiden bu duruma hazır olun.
ayvalikta ne yenir (3)

3. Ayvalık Akşamlarının Vazgeçilmezi: Sakızlı Dondurma

Bodrum’un mandalinalısı varsa Ayvalık’ın da sakızlı dondurması var! Tabii ki ikisinin lezzetini yarıştırmıyoruz. Her ikisini de yerinde tadın diyoruz. Bu arada Bodrum’un Penguen’i dondurma konusunda ne kadar iddialıysa Ayvalık’ın Güler Pastanesi’nin de o kadar meşhur olduğunu unutmayın. Laf aramızda: Dondurmanın sakızını Midilli Adası’ndan getirtiyorlarmış.
ayvalikta ne yenir (1)

4. Sahi, Hala Enginar Sevmeyen Var mı?

Cevabınız “evet” ise siz henüz Ayvalık’ta enginar denememişsiniz demektir. Ayvalık mezelerinin baş tacı olan Enginar, Ege’nin havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez, bu topraklarda bir başka. Olur da, yolunuz Cunda’ya düşerse Günay Restaurant’ın zeytinyağlı enginarını mutlaka deneyin.
ayvalikta ne yenir (8)

5- Gün Batımının En Güzel Eşlikçisi: Kalamar

Bilen bilir güneş Ayvalık sularına bir başka batar! Sırf o manzarayı izlemek için bile harika masalar kurulur. Dememiz o ki; Ayvalık’ta ne yenir diye düşünmeyin, denizden çıkan ne varsa deneyin. Ama en çok da Ayvalık sofralarına özel müthiş kalamarların tadına bakmadan sakın dönmeyin.
ayvalikta ne yenir (4)

Yorumlar