Sürekli hareket halindeki seyyahlar için, yer ve yön bulmayı çocuk oyuncağı haline getiren dijital haritalara ve navigasyon uygulamalarına yakından baktık.

City Maps 2 Go
İnternet bağlantısı gerektirmeden, akıllı telefonlar ile tabletlerin GPS’ini kullanarak çalışan, son derece başarılı bir dijital harita. Dünyanın hemen her yerinden 6.700 interaktif haritayı cihazınıza indirdiğinizde (sadece ilk iki haritanın ücretsiz), üzerindeki konumunuzu anlık olarak görebilir; haritayla beraber gelen rehber sayesinde yakınınızdaki restoran ve barları, oteller ve mağazaları görebilirsiniz. Görülecek yerlerle ilgili 500 bin Wikipedia açıklaması da cabası! Lokasyonları haritaya işaretleyebilir ve favori yerlerinizin listesini oluşturabilirsiniz. Booking.com üzerinden haritadaki otellere kaç puan verildiğini görebilir ve böylece kötü sürprizlerle karşılaşma olasılığınızı azaltabilirsiniz.

City Maps 2 Go

Sygic
111’den fazla ülke için dijital harita ve navigasyon uygulaması olan Sygic, çevrimdışı çalışma ve 3D görünümü gibi özellikleri nedeniyle dünyada 35 milyonun üzerinde kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Android ve iPhone uygulaması olarak da kullanılabilen Sygic, Türkçe’nin yanı sıra birçok dilde kullanılabiliyor. Restoran, benzin istasyonu, kafe, otel, tiyatro, müze, hastane gibi ilgi alanlarını da kolayca bulmanıza yardımcı olan aplikasyon, alternatif yollar sunuyor; trafik işaretlerini ve hız limitlerini bildirerek sürücüyü uyarıyor. Arabayla değil, yürüyerek yol bulanlar için de hayat kurtarıcı olan Sygic’teki ücretsiz güncellemeler sayesinde, yollardaki tüm değişiklikleri uygulamaya taşımak mümkün.

Sygic

Pocket Earth
GeoMagik tarafından tasarlanan Pocket Earth, çevrimdışı haritalar konusunda çok başarılı. Zira rakiplerine göre harita dataları %50 daha az yer kaplıyor. Bu sayede kullanıcılar sadece şehirlerin değil, ülkelerin haritalarını da kaydedebiliyor ve haritaları daha hızlı görüntüleyebiliyor. Bu avantajı sağlayan ise GeoMagik’in Pocket Earth’ü tasarlarken video oyunlarını mümkün kılan OpenGL ES teknolojisini kullanması. Pocket Earth’ün bir diğer özelliği ise internet bağlantınız varken yol hesaplamasını yaptırıp kaydedebiliyor; ardından çizilmiş yol haritasını ve navigasyonu internet olmadan, yolda çevrimdışı olarak kullanabiliyor olmanız. Uygulamanın bir diğer avantajı da yola bisikletle çıkanlar için uygun rotalar sunan haritaları.

Pocket Earth

National Geographic Dünya Atlası
National Geographic World Atlas, dünyayı en yüksek çözünürlüklü görüntülerle akıllı telefonlarınıza ve tabletlerinize getiriyor. Göz kamaştırıcı detaylar, doğru ve net konumlamalar içeren bu uygulamada, tüm haritalar retina ekranlı aletler için HD kalitesinde sunuluyor. Bir navigasyon aracı olarak değil, daha çok dijital bir harita olarak kullanılacak özellikler içeren haritalar, GPS’le değil internet bağlantısıyla çalışıyor. Ülkelerle ilgili bilgilerin yanı sıra, haritalarda kullanılan yüksek teknolojili ölçüm araçları sayesinde mesafeler çok daha doğru şekilde hesaplanıyor. Anlık hava durumu raporlarını alabiliyor, enlem ve boylam ölçülerine doğru şekilde ulaşabiliyorsunuz. Haritaların tasarımları arasında istediğinizi seçin: Klasik (okyanus mavisi), antika, uydu ya da yol haritası. Yerküre ise interaktif 3D görünümüyle istediğiniz noktaları işaretlemenize olanak tanıyor.

National Geographic Dünya Atlası

Yorumlar