Sultanahmet Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Değiştir

Sultanahmet Otelleri

Sonuçları filtrele
89 / 89
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Sırala
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

İstanbul tarihinin en önemli bekçilerinden Sultanahmet, Bizans Dönemi'nde at binenlere ev sahipliği yapan bir hipodrom olarak boy gösteriyordu. O dönemden kalan bazı kalıntılar ise bugün bile meydanın ziyaretçilerini büyüleyici bir tarih yolculuğuna çıkarıyor. Bir zamanlar Bizans'a merkezlik yapan meydan, günümüzde de popülaritesini koruyor. İstanbul'da gezilmesi gereken yerlerin başında gelen Sultanahmet Meydanı, birbirinden özel yapılarıyla görülmeye değer.

Ziyaretçilerin Buluşma Noktası

İstanbul'da gezilecek en önemli yerlerden biri olan Sultanahmet, otelleriyle de ziyaretçilerin uğrak noktası. Şehrin dört bir yanına ulaşım için elverişli bir konumda yer alan meydan, her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğruyor.

Ayasofya Müzesi

Dünyanın en önemli tarihi eserlerinden biri olan Ayasofya Müzesi, 532-537 yılları arasında Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, Tarihi Yarımada'da inşa edildi. Mimari olarak da önemli bir yere sahip olan müze, İstanbul'un fethinden sonra camiye, daha sonra ise müzeye dönüştürüldü. Günümüzde de ihtişamlı ve görkemli yapısıyla turistlerin gözlerini kamaştıran Ayasofya binası, aynı yere üçüncü kez inşa edildiği için Üçüncü Ayasofya olarak da biliniyor. 5 yılda inşa edilen Ayasofya, 15 yüzyıl boyunca ayakta kalan dünyanın en eski katedrali konumunda.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul geziniz esnasında mutlaka uğramanız gereken yerler arasında, İstanbul'daki en büyük yeraltı sarnıcı olan Yerebatan Sarnıcı bulunuyor. Yapımına 6. yüzyılda başlanan ve yaklaşık 9 metre uzunluğunda 336 sütundan oluşan sarnıca, Belgrad Ormanları'ndan su taşınmış. Yunan mitolojisine meraklıysanız, kuzeybatı köşesinde bulunan Medusa başını görmeden sarnıçtan çıkmayın deriz.

Yılanlı Sütun

Sultanahmet'in en ünlü yapılarından olan yılanlı sütun, birbirine dolanmış üç yılandan oluşuyor. Yapıldığı dönemde şehri sürüngenlere ve böceklere karşı koruyacağı düşünülen yapıdaki iki yılan kafası kaybolmuş, biri ise İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

Dikilitaş

Yılanlı Sütun'un yanında yer alan Dikilitaş, İstanbul'daki en eski tarihi yapılardan biri olup, Roma İmparatoru tarafından Mısır'dan getirilmiş. 3500 yıl boyunca hasar görmeden günümüze kadar ulaşan eser, granitten yapılmış olup, yaklaşık 200 ton ağırlığında.

Gülhane Parkı

Osmanlı'da Topkapı Sarayı'nın bahçesi konumunda olan tarihi park, Eminönü'nde bulunuyor. İstanbul'un en dinlendirici parklarından biri olan Gülhane Parkı, pek çok tarihi olayın gerçekleştiği yer olarak biliniyor aynı zamanda. Bizans döneminde kışla, Osmanlı döneminde ise kutlama amaçlı kullanılan parkta, Tanzimat Fermanı okunmuş olup, ilk demokratikleşme hareketine ev sahipliği yapmış olması sebebiyle de büyük önem taşıyor. Biraz dinlenmeye ihtiyacınız varsa yeşilliği ve kuş cıvıltısı bol olan bu parka mutlaka uğrayın.

Tarihi Bir İbadethane: Sultanahmet Camii

Tarihi yarımadanın kıymetlisi Sultanahmet Camii, Osmanlı saltanatının önemli mimarlarından Sedefkar Mehmet Ağa'nın imzasını taşıyor. Meşhur İznik çinileriyle bezeli eşsiz bir mimariye sahip olan cami, klasik dönemin son büyük camisi olma özelliğini taşıyor. Bugün bile heybetiyle büyüleyen yapı, sadece İslam dünyası tarafından değil, dünyanın dört bir yanından gelen pek çok turist tarafından ilgi görüyor.

Eşsiz Bir Zaman Yolculuğu

Dört bir yanında bulunan Bizans ve Osmanlı'dan kalma tarihi yapılara ev sahipliği yapan Sultanahmet'te gezilecek yerlerin bir sınırı yok. Eğer tarihin kapısını aralayıp zamanda bir yolculuk yapmak istiyorsanız, Yerebatan Sarnıcı ile keşfe başlayıp kendinizi Ayasofya'nın ihtişamına bırakarak İstanbul gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Faydalı Bilgiler

Sultanahmet'te köfte, Eminönü'nde balık ekmek yiyerek Galata Kulesi'nin eşsiz manzarasını izlemeyi unutmayın. Sultanahmet'i gezerken yanınıza iyi bir fotoğraf makinesi almayı da es geçmeyin deriz.

Şehrin merkezi noktalarından biri olan Sultanahmet, ulaşım konusunda da oldukça elverişli bir konumda yer alıyor. Tramvay hattı üzerinden kolaylıkla ulaşılabilen Sultanahmet, Eminönü'nden kalkan vapurlara yürüyüş mesafesinde. İstanbul ziyaretinizde merkezi bir noktada konaklamak istiyorsanız Sultanahmet Otellerine göz atabilirsiniz.