Aylar
Özel Dönemler

Pendik Otelleri

-
2 yetişkin
Değiştir

Pendik Otelleri

Sonuçları filtrele
30 / 30
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

PENDİK

İstanbul'un en popüler turistik ilçeleri arasında yer almasa da Pendik'in hem Sabiha Gökçen Havalimanı'na hem de Yüksek Hızlı Tren'in İstanbul garına ev sahipliği yapması, Pendik otellerinin de ideal konaklama seçenekleri arasına girmelerini sağlıyor. Üstelik ilçede bulunan tarihi ve turistik yerler sayesinde Pendik'te sadece konaklamaktan çok daha fazlası yapılabiliyor.

Pendik Hakkında

İstanbul'un Anadolu yakasında yer alan Pendik ilçesi, adını "beş duvarlı" ya da "beş surlu" anlamına gelen Pantikapaion kelimesinden alıyor. Bizans ve Latin egemenliğinde aynı anlamlı kelimelerle anılması, Pendik'in o dönemlerden itibaren önemli bir savunma hattı olarak görüldüğünü gösteriyor.

Göç yollarının İstanbul'dan geçmesi, bu toprakların insanla ilk tanışmasının da tarih öncesi çağlarda gerçekleşmesini sağlıyor. 1961'de Pendik'te başlatılan kazı çalışmalarının günümüzde geldiği nokta, Pendik'in geçmişinin 8 bin 400 yıl öncesine kadar gittiğini gösteriyor.

Stratejik konumu yüzünden Pendik'i hakimiyet altında tutmak, tarih boyunca güçlü medeniyetlerin önceliklerinden biri olmayı sürdürüyor. Persler, Romalılar, Latin Devleti ve nihayetinde Osmanlı İmparatorluğu yönetimine giren Pendik, 1. Dünya Savaşı sonrası işgal edilse de Lozan Antlaşması'nın imzalanmasından beri Türkiye Cumhuriyet sınırlarında yer alıyor.

100 Yıl Yangınları ve İlk Planlı Kasaba

İlki 1798, sonuncusuysa 1889'da olmak üzere yaklaşık 100 yıl içinde üç büyük yangın yaşayan Pendik'te toplam bin 200 konut ve ticarethane yanarak kül oluyor. Üçüncü yangın neticesinde Padişahın emriyle çalışmaya başlayan bir heyet, Paris'ten getirilen mimar ve mühendislerle birlikte yeniden imar edilecek Pendik'in projelerini çiziyor. Şehrin bu planlar doğrultusunda yeniden kurulmasıyla da Pendik, Türkiye'nin ilk planlı kasabası unvanına kavuşuyor.

Pendik Höyüğü

Pendik'in kadim tarihiyle ilgili en güncel bilgilerin ortaya çıkmasını sağlayan kazılar Pendik höyüğünde yürütülüyor. Kaynarca tren istasyonuna 500 metre mesafede yer alan bu höyük özellikle arkeoloji meraklılarının ilgisini çekiyor.

Aydos Tepesi

Pendik'te görülmesi gereken en önemli yerlerden biri Aydos Tepesi. Pendik'in yanı sıra Kartal, Sultanbeyli ve Sancaktepe ilçe sınırlarında da yer alan ve Aydos Dağı olarak da bilinen tepe, İstanbul'un en yüksek noktasını barındırıyor. 537 metre yükseklikteki tepe her yıl İstanbul'a düşen ilk kar yağışını karşılayan nokta olmasıyla da tanınıyor.

Aydos Kalesi

Pendik ile komşusu Sultanbeyli ilçeleri arasında kalan Aydos Kalesi, Keçi Kalesi olarak da biliniyor. Aydos Tepesi'nde yer alan kale ve çevresi birinci derecede arkeolojik sit alanı ilan edilmiş durumda. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen kale, Pendik'e sahip olmak isteyenlerin ele geçirmeye çalıştığı en stratejik yapı olarak birçok savaşın izlerini taşıyor.  

Pendik'te Gezilecek Diğer Yerler

Pendik'te gezilebilecek bir başka tarihi yapı, Sultan Konağı. Çamlık mevkiinde bulunan Sultan Konağı, Aynalı Konak olarak da biliniyor. Sultan Abdülmecid'in yaptırdığı konağın bugün ne yazık ki sadece kalıntıları bulunuyor. Tarih öncesi döneme ait bir yerleşim yeri olan Temenye de tarih meraklılarının Pendik'te görebileceği bir başka nokta.

Pendik, İstanbul'un en modern marinalardan birine ev sahipliği yapıyor. Sahil şeridine kadar inmişken yürüyüş yapmak ya da bisiklet kiralamak da mümkün. Ayrıca ilçe sınırları içinde üç büyük alışveriş merkezi de bulunuyor.  

Pendik Otelleri

Pendik'teki konaklama seçenekleri hemen Sabiha Gökçen Havalimanı'nda başlıyor. Özellikle uçakla seyahat edenler ve İstanbul'daki işleri yoğun olarak Anadolu Yakası'nda olanlar havalimanına yakın otelleri tercih ediyor. İlçe merkezinde ise klasik şehir otellerinden butik otellere kadar birçok seçenek var. Pendik'te ayrıca ulusal ve uluslararası çapta kongrelere ev sahipliği yapabilecek büyüklükte oteller de bulunuyor.