Yenilenen web sitemizle devam etmek ister misin? YENİ SİTEYE GİT
Aylar
Özel Dönemler

Antakya Otelleri

-
2 yetişkin
Değiştir

Antakya Otelleri

Sonuçları filtrele
26 / 26
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Antakya

Tarih boyunca birçok kültürün beşiği olan Antakya, hem bu kültürlerin izlerini taşıyan yapılarıyla, hem de muhteşem mutfağıyla Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.


Hatay ilinin merkez ilçesi olan Antakya'nın tarihinin M.Ö. 5 binli yıllara dayandığı sanılıyor. Mezopotamya'yı Doğu Akdeniz'e bağlayan güzergâhta yer alan Hatay, Hitit ve Eski Mısır imparatorluklarının sınırlarına çok yakın bir noktada olmasıyla, bu medeniyetlerden izler taşıyor.


Stratejik konumu nedeniyle birçok savaşa da tanıklık eden ve M.Ö. 4. yüzyılda, Büyük İskender'in ölümünden sonra İskender'in komutanlarından Seleucus'un hâkimiyetine giren Antakya'nın daha sonra hakimiyetine girdiği medeniyetler arasında Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu da bulunuyor. Hatay ayrıca Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına son dahil olan şehir.

Hristiyanlığın Kudüs'ten sonra ilk yayıldığı yer olan Hatay, böylece sadece farklı medeniyetlerin değil farklı dinlerin de merkezi olma özelliği taşıyor.

Antakya Arkeoloji Müzesi

Tarih boyunca birçok farklı medeniyete ve dine beşik olan Antakya'da görülmesi gereken yerlerin en başında doğal olarak arkeoloji müzesi geliyor. Chicago Üniversitesi'nden gelen ekibin 1932 ile 1938 yılları arasında Cüdeyde, Dehep, Çatalhöyük ve Tainat'ta yaptığı kazılarda gün ışığına çıkan eserler bu müzede sergileniyor. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan Antakya Arkeoloji Müzesi'nde 35 binin üzerinde eser sergileniyor. Sergilenen eser sayısı bu kadar fazla olunca, müzeyi hakkıyla gezebilmek için en azından yarım gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Uzun Çarşı

Cami, kilise ve havra üçgeni arasında yer alan ve Antakya'nın farklı dinlerin bir araya geldiği bir hoşgörü şehri olduğunu hatırlatan Uzun Çarşı'da Antakyalı esnafların tezgahları yer alıyor. Uzun Çarşı'dan alabileceğiniz en ünlü gıdalardan bazıları zahter, nar ekşisi, tuzlu yoğurt ve kırma yeşil zeytin. Ayrıca Uzun Çarşı'dan dokumacılar çarşısına ve tüccarlar çarşısına geçmeyi de unutmayın!

Habib-i Neccar Camisi

Roma dönemine ait bir pagan tapınağının üzerine inşa edilen Habibi Neccar Camii, Antakya'nın en ünlü tarihi yapıları arasında geliyor. Osmanlı dönemi mimarisinden izler taşıyan cami, adını İsa ve havarilerine ilk inanlardan olup şehit edilen Antakyalı Habib-i Neccar'dan alıyor. Tıpkı 19. yüzyıldan kalma şadırvan ve medrese odaları gibi Habib'i Neccar'ın türbesi de cami sınırları içinde yer alıyor.

Diğer Tarihi Yapılar

Antakya'da mutlaka görülmesi gereken yerler bununla kalmıyor. Dünyanın ilk kilisesi olarak bilinen St. Pierre Kilisesi, 16. yüzyıldan kalma ve Selçuklu izlerini taşıyan Ulu Cami, çağlayanlar bölgesi Harbiye ve burada bulunan şelaleler, 1939 yılında Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılışını ilan eden kararın alındığı Tarihi Meclis Binası, Hz. Musa'nın asasından yeşerdiğine inanılan Musa'nın Ağacı ve Türkiye'nin ilk Ermeni köyü olan Vakıflı Köyü de bölgenin popüler turistik rotaları arasında yer alıyor.


Antakya'da Ne Yenir?

Antakya mutfağı da ilçenin tarihi gibi zengin. Tabii ki Antakya denince akla ilk önce künefe geliyor. Humus, tepsi kebabı, ekşi aşı, kaytaz böreği, mamul, kepse pilavı, ıspanaklı ekmek ve Antakya usulü içli köfte olarak da bilinen oruk da Antakya'ya gitmişken mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Antakya Otelleri

Antakya'da birçok farklı konaklama seçeneği sizleri bekliyor. İlçedeki tesisler sadece odadan başlayıp tam pansiyona kadar giden farklı paketler sunuyor. Antakya'da otel, pansiyon ya da butik otelleri tercih edebilirsiniz. Dilerseniz tarihi binalarda, dilerseniz daha yakın bir tarihte inşa edilmiş otellerde kalabilirsiniz. Erken rezervasyon yaptırmanız halinde Antakya otellerinde daha da uygun fiyatlara konaklayabileceğinizi unutmayın!