Her koyda ayrı bir manzaranın saklı olduğu, doğal güzellikleriyle her daim adından söz ettiren, binlerce yıllık antik kentlerin gizlenmiş olduğu yapılarla kendine hayran bırakan Dalaman, tatiliniz için mükemmel bir adres. Her mevsim başka bir aktiviteyle süslenen Dalaman’da gezilecek yerler neresi diye düşünmeyin. Doya doya bir tatil geçirmeniz, her dakikanın hakkını vermeniz için işte Dalaman’da görülmesi gereken yerler.

Telmessos Antik Kenti

Dalaman’ın en popüler ziyaret noktalarından biri olan Telmessos’un ünü nereden geliyor dersiniz? Birincisi, mitolojide oldukça önemli bir yere sahip çünkü ismini Yunan Tanrısı Apollon’un oğlu Telmessos’tan alıyor. Bunun yanında önemli kaya mezarlarına ev sahipliği yapan Telmessos, M.Ö. 3000’li yıllardan günümüze kadar uzanan bir tarihe sahne olarak pek zengin bir kültürel çeşitlilik sunuyor. Hermepias’ın oğlu olan Kral Amyntasın’ın kaya mezarının da bu antik kentte yer aldığını ayrıca belirtelim.

dalamanda gezilecek yerler (6)

Sarıgerme Plajı

Dalaman’ın en meşhur plajları arasında olan Sarıgerme Plajı’nı daha görür görmez içiniz ısınacak çünkü kelimenin tam anlamıyla “enine boyuna” oldukça geniş olan bu plaj, kıyıda uzayıp giden manzarasıyla hemen etkisi altına alır. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Sarıgerme Plajı, masmavi denizi ve göz alıcı doğasıyla kesinlikle görmeniz gereken bir nokta.

dalaman-lets-go-ara-benner-825x220

Sarsıla Koyu

Dalaman koylarını keşfe çıkmak başlı başına bir macera! İşte Sarsıla Koyu bunu size ispatlayacak en önemli yerlerden. Kendinizi sahile bırakın ve etrafınızdaki çam ormanlarından yayılan mis gibi havanın tadını çıkarın. Denizden esen meltem hafif içinizi ürpertirse restoranlardan birine geçerek sıcacık bir sofra kurun kendinize. Az sayıdaki butik otelleri, kara yolundan ulaşımın zorluğu, Sarsıla Koyu’nu tam bir kaçış ve huzur noktası haline getiriyor. Evet, bu koya en iyi ulaşım denizden. Aklınızda bulunsun.

dalamanda gezilecek yerler (1)

Letoon Antik Kenti

Dalaman’da gezilmesi gereken antik kentlerin bir diğeri de Letoon Antik Kenti. Bir trekking yolculuğu esnasında, Likya Yolu’nda yürürken karşınıza çıkabileceği gibi, doğrudan Dalaman merkezden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehrin yapılış hikayesi ise oldukça ilginç. Zeus’tan hamile kalan, Hera’nın gazabından kaçmak için bu bölgeye sığınan ve Apollon ile Artemis’in annesi olan Leto için yapılan bir anıt şehirdir Letoon.

Dalaman Çayı

Dalaman’da deniz, güneş, tarihi kent ve ormanlardan bahsederken, yanına bir de Dalaman Çayı’nı eklememiz gerekir. Çünkü hem eğlence hem de adrenalin sunan Dalaman Çayı, rafting için biçilmiş kaftan. Eğer fazla heyecana gelmek istemiyorsanız o zaman çayın sularında sakince serinlemeyi de seçebilirsiniz. Siz ne isterseniz, Dalaman Çayı onu size verecektir.

dalamanda gezilecek yerler (2)

Yorumlar