Birkaç ay öncesine kadar sürdürdüğümüz rutin yaşam şekli, pandemi ile birlikte değişmeye başladığından beri, hayatımızı nasıl daha iyileştirebileceğimiz yönünde arayışlarımız da başladı.

İlk günlerdeki sağlığımızı nasıl koruruz, nasıl beslenmeliyiz, hijyen açısından nelere dikkat etmeliyiz gibi konular hala hayatımızın merkezindeyken, bir yandan da yeni normalde rutin yaşamımızı nasıl yeniden şekillendiririz diye kafa yoruyoruz.

Tatil de işte bu rutinlerimizden biri… Peki, nefes aldığımız, eğlendiğimiz, koskoca yılın yorgunluğunu atmak için dört gözle beklediğimiz en değerli zamanlarımızdan biri olan tatil, yeni normalde nasıl olacak?

İşte hayatımıza giren sosyal mesafe, izolasyon, güvenlik gibi kavramlar, yeniden yazılan seyahat kuralları ve doğaya dönme ihtiyacı ile bu yaza yön veren tatil trendleri…

Doğa ile Buluşmanın En Kolay Yolu: Kamp

Bir çadır, uyku tulumu, portatif sandalye ve masalar, biraz da dayanıklı gıda ürünleri ile hem izole, hem ekonomik hem de muhteşem doğa manzaraları eşliğinde tatil yapmanın en kestirme yolu kamp yapmak… Son yıllarda özellikle gençler arasında da giderek yükselen bir trend olan kampçılık, pandemi sürecinde tatil ihtiyacında olanlara ilaç gibi geldi diyebiliriz.

İster önünde uzanan masmavi bir denizin kıyısında, ister uçsuz bucaksız yeşilliklerin ortasında, sağlığımızı korumak için evlerde geçirmek zorunda kaldığımız günlerin acısını çıkarmak için kamp biçilmiş kaftan.

Deneyimli bir kampçıysan elbette gidebileceğin yerleri çok önceden keşfetmişsindir. Ancak bu yeni süreçte kamp tatili ile tanışacaklardan biriysen, tercihini sana pek çok kolaylık sunacak olan kamp alanlarından yana kullanabilirsin.

Bu konuda sana yardımcı olacak önerilere Kamp Yeri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Türkiye’nin En Güzel 10 Kamp Alanı başlıklı yazılarımızdan ulaşabilirsin. Kamp yapabileceğin tesis alternatifleri için de buraya göz atabilirsin.

“Ben Lüksüme Düşkünüm” Diyenlere: Glamping

Son yılların yükselme eğilimindeki tatil trendlerinden biri glamping… Peki Pandemi sonrasında da oldukça rağbet görmeye başlayan bu yeni tatil kavramı ne anlama geliyor?

Glamping sözcüğü İngilizce’de büyüleyici ve cazibeli anlamlarına gelen “glamorous” ve kamp yapmak anlamına gelen “camping” sözcüklerinin birleşiminden türemiş bir tanım… Yani kamp deneyimini lüks boyutlara taşıyan bir deneyim sunan glamping, hem doğada olup hem de rahatından ödün vermek istemeyenlere hitap ediyor.

Yani kamptan farkı ne diye sorarsan şöyle açıklayalım; yine doğa ile baş başasın, yine çadırda kalıyorsun ama çadırında jakuzi var, ısınma aracın var, rahat bir yatağın, özel tasarım banyon var, 5 yıldızlı otel mutfağını aratmayan yeme içme hizmetleri var… Çadırlara alternatif olarak ağaç evlerde de konaklayabiliyorsun.

Dünyadan birkaç örnek görmek istersen, Otellerin İhtişamını Aratmayan 5 Yıldızlı Kamp Alanları başlıklı yazımıza göz atabilirsin. Ülkemizde de bu örneklere benzer glamping hizmeti sunan tesisler bulman mümkün…

Hep Yepyeni Manzaralara Uyanmak İsteyenlere: Tekne Tatili

Denizden kopamayan ama aynı zamanda izole bir tatil isteyenlerin yeni süreçte en çok tercih ettiği tatil seçeneklerinden biri de kiralık tekneler… Çiftler için romantik bir tatil imkanı sunan kiralık tekneler, aynı zamanda kalabalık aile ya da arkadaş grupları için de ideal bir tatil atmosferi sunuyor.

Kalabalıktan uzakta, masmavi suların üstünde seyir halinde giden bir yüzen otel gibi düşünebileceğin teknelerde, birden fazla kamara bulunuyor. Rahatlıkla konaklayabileceğin teknelere dilersen kumanya yükleyebiliyorsun. Kendi yemeğini pişirebileceğin mutfak seçeneği sunan tekneler aynı zamanda geniş güverte alanları ile manzaranın ve açık havanın da tadını doyasıya çıkarma imkanı sunuyor.

Tatil süresince seyir halinde olan teknelerde, birbirinden güzel koyları keşfedebilir, her sabah farklı bir manzaraya uyanabilirsin. Güvenilir acenteleri araştırıp, kiralama hizmeti almadan önce teknelerin her kullanımdan sonra temizlenip temizlenmediğini, hijyen koşullarını ekipman kontörlü yapılıp yapılmadığını da mutlaka sormanı tavsiye ederiz.

Aile Boyu Tatil İçin İdeal Alternatif: Kiralık Villalar 

İzole tatil ihtiyacından dolayı tatilcilerin en çok rağbet gösterdiği bir diğer seçenek ise kiralık villalar oluyor. Lüks ve aynı zamanda ev sıcaklığında bir tatili, kalabalıklardan uzak kalarak yaşama imkanı sunan villalar, hem aile hem de arkadaş grupları gibi kalabalık tatil planı yapanlar için güvenli bir seçenek sunuyor.

Özel bahçesi, kendine ait özel havuzu bulunan villalarda lüks ihtiyaçlarına göre de sunulan özellikler artabiliyor. Örneğin jakuzi, spor salonu, fazla oda sayısı, özel tasarım mobilyalar gibi…

Türkiye’de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan villa tatili oldukça oldukça artan popülerliği ile pek çok yerde mümkün… Ege’de ya da Akdeniz’de, denize ya da doğaya yakın konaklama seçeneklerini artık pek çok turizm acentesinde de bulmanız mümkün. İstersen buradan alternatifleri inceleyebilirsin.

Özgür Ruhların Vazgeçilmezi: Karavan

Karavan kültürü oldukça eski bir tatil şekli olsa da son yıllarda öne çıkmaya başlamıştı… Bir tatil trendinden çok bir tatil kültürü hatta bir yaşam tarzı olarak da değerlendirilebilecek karavan, pandemi sürecinde öne çıkan trendler arasında yerini aldı.

Özellikle gezginler için seyahat etmenin en rahat şekillerinden biri olan karavan deneyimi yaşamak için illa ki bir karavana sahip olman da gerekmiyor. Elbette özgürlük hissini yaşayabileceğin, dilediğin yere sürüp, dilediğin yerde konaklayabileceğin bir tatilin tadı başkadır. Ancak karavan tatili için özel olarak düzenlenmiş konaklama yerlerinde sabit karavanlarda konaklayarak de eğlenceli ve alternatif bir tatil geçirebilirsin.

Dilersen karavan kiralama şirketlerinden bir karavan kiralayarak yollara düşebilir, doğada ya da bir deniz kıyısında özgürce ve izole bir şekilde tatil keyfini yaşayabilirsin. Karavan kiralamak ilk kez yapacağın bir şeyse, karavanları kabul eden kamp alanlarında acemiliğini atabileceğin bir tatil düşünebilirsin.

Karavan tatili ile ilgili olarak sana fikir verecek bir şeyler okumak istersen Özgürlüğün Dört Tekeri: Karavan başlıklı yazımıza mutlaka göz at!

Alışkanlıklarından Vazgeçemeyenlere: Güvenli Turizm Sertifikalı Oteller

Pandemi sürecinde alışık olduğu otel tatilinden vazgeçemeyenler için de bir seçenek var. konaklama ve yeme-içme tesisleri için belirlenmiş olan kriterler göz önünde tutularak, temizlik, hijyen ve sağlık açısından yapılan denetimlerden geçen tesisler, pandemi sürecinde sertifikalandırılmaya başladı.

Güvenli Turizm Sertifikası adı verilen bu belgeye sahip tesisler; düzenli dezenfeksiyon işlemleri, artırılmış hijyen uygulamaları, pandemi eğitimi almış personel, sosyal mesafe kurallarına uygun düzenlemeler gibi pek tedbir alarak misafirlerini kabul ediyorlar.

Eğer “konforumdan ve alışkanlıklarımdan vazgeçmeden tatil yapmak istiyorum” diyorsan Güvenli Turizm Sertifikalı otelleri tercih ederek gönü rahatlığı ile tatilini yapabilirsin.

Sertifika hakkında daha detaylı bilgi almak istersen, Güvenli Turizm Sertifikası Hangi Şartlarda Verilir? başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Yorumlar