koronavirus-tedbirler-tepe

T.C. İçişleri Bakanlığının yayınladığı yeni genelge ile 1 Haziran sabah 05.00 itibarıyla yeni normalleşme süreci başlıyor. 1 Haziran 2021 Salı günü itibariyle yeni dönemde seyahat koşulları nasıl olacak? Bu süreçte sokağa çıkma kısıtlamaları, şehirlerarası seyahat kuralları, toplu taşıma ile ulaşım ve otel konaklamalarına dair merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz!

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Ne Kadar Sürecek?

Sokağa çıkma kısıtlaması, 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’ten itibaren, hafta içinde ve cumartesi günleri 22.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak. Pazar günleri ise cumartesi günü saat 22.00’den başlayan sokağa çıkma kısıtlaması, pazar günlerini tam kapsayacak şekilde, pazartesi sabahı saat 05.00’te sona erecek.

Aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı gençler ve çocuklar için herkese uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak. Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşları ise pazar günleri hariç 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler, pazar günleri tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklar.

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı gençler ve çocuklar, kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitim ve öğretim yapmasını uygun gördüğü öğrenciler, bu kurala istisna tutulacaktır.

Otel Konaklaması Yapılabilecek mi?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan süre ve günlerde konaklama tesislerinde rezervasyonu bulunan (bedelinin tamamının ödenmiş olması kaydıyla) misafirler, sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaf olacaktır. Bu amaçla seyahat edecek kişilerin denetimlerde rezervasyon ve ödeme belgelerini ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

Şehirlerarası Seyahatler Nasıl Gerçekleşecek?

1 Haziran 2021 tarihinden itibaren uygulanacak yeni normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanacaktır. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre içerisinde şehirler arası seyahate ilişkin herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla yapılacak şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni istenmeyecek. Yolcuların şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmesi yeterli olacak.

koronavirus-kademeli-normallesme-ucak

Bu durumdaki kişilerin şehirlerarası toplu taşıma araçları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Olan Günlerde Özel Araçla Seyahat Edilebilir mi?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşların özel araçlarıyla şehirlerarası seyahate çıkmamaları esastır. Ancak aşağıda belirtilen zorunlu hallerin varlığı durumunda kişiler, bu durumu belgelendirmek kaydıyla; E-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden valilik/kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin alarak özel araçlarıyla da seyahat edebileceklerdir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi; İçişleri Bakanlığı’na ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden, valilik veya kaymakamlık bünyesinde oluşturulan seyahat izin kurullarından alınabiliyor.

Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları ve zorunlu hal sayılacak durumlar ile ilgili detaylı bilgiye İçişleri Bakanlığı web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaf olunacak istisnai durumlar nelerdir?

  • Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında, ilgili bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirlerarası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesini ibraz etmek kaydıyla izin verilecektir.
  • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının E-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.
  • Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlardan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

Seyahat İzin Belgesi almak için zorunlu hal sayılacak durumlar nelerdir?

Yeni normalleşme döneminde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde, Seyahat İzin Belgesi alabileceğiniz zorunlu haller şöyle;

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan kişiler
  • Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi) kişiler
  • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler) kişiler
  • ÖSYM tarafından ilan edilmiş sınavlar ile merkezi düzeyde planlanan sınavlara katılacak olan kişiler
  • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen kişiler
  • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan kişiler
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilen kişiler

Yeni düzenlemeler ve kısıtlamalar hakkındaki tüm detaylar için İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu güncel genelgeyi inceleyebilirsiniz.

*Verilen bilgiler, yazının yayınlandığı tarih için geçerlidir.

 

Yorumlar