Arkadaş grubu toplandıysa, tatil hazırlıklarını başlatıp bir de rotayı Portekiz’e çevirdiyse, önlerinde onları inanılmaz keyifli günler bekliyor demektir. Portekiz’in ikliminden midir suyundan mıdır bilinmez, insanın içindeki gençlik damarını kabartan bir yanı var kesinlikle. Kendisi yaşlanmadığı gibi, kimsenin de yaşlanmasına izin vermiyor. Enerjik, keyifli ve yeniliklerle dolu.

Arkadaşlara haber salın, tarihleri belirleyin ve Portekiz Turu’nda yerinizi alın. Keyfinizi katlamak için de gezi rotası önerilerimize göz atın.

Avrupa’nın En Güzel Sahilinde Gezi

Portekiz’in şehir hayatının altını üstüne getirmek her turistin boynunun borcu. Peki sonra? Sonra sıra sahil kesimlerine gelmiş demektir. Yanımızda arkadaşlarımız da varsa, turistik gezi haritalarının dışına rahatlıkla çıkabiliriz değil mi? O zaman size şu tüyoyu verelim: Portekiz’in güneyinde, Atlantik Okyanusu ile dağlık arazi arasında Algarve Sahili uzanır. Burası, Serra de Monchique dağlarında, meşe ve okaliptüs ormanlarının arasından, rüya gibi köylerin içinden geçerek gezeceğiniz eşsiz bir rota sunar. Kıyı boyunca size eşlik etmesi için muhteşem manzaralar, keşfetmeniz için de tenha koylar ve uçsuz bucaksız kumsallar saklıyor. Eğer arkadaş grubunuzda fotoğrafçı ya da sörfçü birileri varsa, o zaman Costa Vicentina Doğa Koruma Alanı’na da mutlaka bir uğramanız gerek.

4

Sportif Gruplara: Medeira

Medeira’nın aktif gezginler için vereceği çok şey var. Sürekli yeşil olan bu Atlantik Adası’nı arkadaşlarınızla birlikte Levadas boyunca yapacağınız gezintilerle ve yüksek zirvelere kadar varan etkileyici dağ turlarıyla keşfedin. Özellikle Levadas’ta yapacağınız geziler her yaş gurubu ve her kondisyon seviyesi için uygun. Çoban patikalarından oluşan bir ağla kaplı olan Portekiz’in bu dağlık bölgesi, uçurumları ve derin vadileri ile size nefes kesici bir panorama sunacak. Yorulduğunuzda hemen yerel mutfağın lezzetli dünyasına bir dalış yapın. Mesela ızgara dut şiş?

3

Sao Miguel Adası

Portekiz’de gezilecek yerler sıralanırken hep bilindik isimleri okumaktan sıkıldık değil mi? Atlantik Okyanusu’nun ortasında yer alan ve Azorların parçası olan Sao Miguel Adası ise sizi kesinlikle klişelerin dışına çıkaracak bir nokta. Azorların diğer adaları içinde doğal çeşitliliğiyle dikkatleri çeken Sao Miguel, krater gölleri, sıcak su kaynakları, doğa parklarıyla doğa severler için kaçırılmaması gereken bir yer.

2

Olur da arkadaş grubunuzda henüz maceraya doyamamış bir kanı kaynayan kişi varsa, Sao Miguel’in doğusundaki dağlık bölgeye gönderin onu. İki isim söyleyin: Furnas ve Lagoa das Furnas. Sora sora gitsin. Ne mi bulacak? Yer altındaki volkanik aktivitelere tanıklık edecek. Hatta ve hatta kaynayan çamurların hemen kıyısından dolaşma şansına erişecek. Tek önerimiz, sağlam bir ayakkabı olsun.

1

Yorumlar